FINANSE A MOTORYZACJA

ZMIANY DLA KIEROWCÓW W 2017 ROKU

24 STYCZNIA 2017

Nowy rok przyniósł wiele zmian także dla kierowców. Zaostrzyły się przepisy, nowy kodeks drogowy ma wspierać większą karalność sprawców śmiertelnych wypadków. Nie unikniemy również podwyżek składek obowiązkowego ubezpieczenia OC.

zmiany dla kierowcow 2017

Nowy kodeks drogowy

Statystyki pokazują wysoką śmiertelności w wypadkach drogowych w Polsce – na 100 wypadków drogowych w naszym kraju ginie aż 9 osób, natomiast w Niemczech i Austrii – jedna osoba. Mimo to duża liczba sprawców grożnych wykroczeń drogowych nie zostaje ukarana, ponieważ ich sprawy się przedawniają. Kar unikają również pijani lub odurzeni kierowcy, którzy spowodowali ciężkie uszkodzenie ciała lub zabili człowieka. Z tego powodu Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się zaostrzyć kary dla piratów drogowych. Rząd zaakceptował już projekt ustawy zaostrzającej kary za przestępstwa w ruchu drogowym.

Jak zmienią się przepisy?

  • Sprawca wypadku śmiertelnego lub takiego, który spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeśli w chwili wypadku był pijany lub pod wpływem środków odurzających trafi do więzienia na minimum 2 lata bez możliwości zawieszenia tej kary. Do tej pory minimalna kara za spowodowanie takiego wypadku wynosiła 9 miesięcy, w związku z tym mogła ulec zawieszeniu, tak jak wszystkie kary poniżej 1 roku więzienia.
  • Wykroczenia drogowe wobec których wszczęto postępowanie będą ulegac przedawnieniu po 3 latach. Do tej pory okres ten wynosił 2 lata.
  • Osoby, którym zostało odebrane prawo jazdy, a mimo to zasiądą za kierownicą pojazdu otrzymają karę 2 lat więzienia (taką jak obecnie), a dodatkowo obejmie ich zakaz prowadzenia pojazdów na 15 lat. Kolejne złamanie zakazu to 5 lat więzienia.
  • Kierowca, który świadomie nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych radiowozu i zmusi policję do pościgu zostanie ukarany 5 latami więzienia. Do tej pory tego typu zachowania traktowane były jako wykroczenia i były karane grzywną i karą aresztu do 30 dni. Obecnie tego typu zachowanie zyska miano przestępstwa. Dodatkowo kierowca zostanie również ukarany zakazem prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Drogówka będzie obligatoryjnie informować sądy o dotychczasowych wykroczeniach kierowcy oraz o tym, czy kiedykolwiek zatrzymywano mu prawo jazdy.

Zmiany w OC

Według prognoz składki za ubezpieczenie OC wzrosną w tym roku nawet o 30%.

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe, a za jego brak zapłacimy dotkliwe kary. Wysokość owych kar od zeszłego roku wzrosła niemal o 9%.

Jak możemy bronić się przed takimi podwyżkami? Jeśli nie posiadamy pełnych zniżek, możemy utworzyć współwłasność pojazdu z osobą, która te zniżki posiada. Jest to dobry sposób na obniżenie składki również dla najmłodszych kierowców, których najbardziej dotykają podwyższające się ceny OC. Na niższe OC możemy również liczyć wtedy, gdy zdecydujemy się na pojazd z silnikiem o mniejszej pojemności.

Link 4 wprowadza również od tego roku monitoring stylu jazdy kierowcy. Kierowcy ubezpieczeni w Link 4, którzy zainstalują specjalną aplikację na telefon, która będzie monitorować ich styl jazdy, będą mogli otrzymać dodatkową zniżkę na ubezpieczenie, wynoszącą nawet 30%.

Warto zauważyć, że Link 4 reprezentuje obecnie jedną z lepszych ofert OC i AC. Ceny pakietów są nieco tańsze lub na podobnym poziomie jak u kilku innych sprzedawców, jednak zakres oferowanych pakietów jest dużo bardziej rozległy.

Pakiet OC i AC Link 4 jest zwycięzcą wielu rankingów, w tym naszego rankingu ubezpieczeń komunikacyjnych. Inne dostępne pakiety ze względu na ich opłacalność omówiliśmy w osobnym artykule - „OC i AC w Link 4 - przegląd opłacalnych pakietów”.

Okres próbny i limity prędkości dla młodych kierowców dopiero od 2018 roku

Młodzi kierowcy od 1 stycznia mieli zostać objęci nowymi przepisami i dwuletnim okresem próbnym. Na razie jednak ustawy nie są jeszcze dopracowane, więc początkujący kierowcy mogą odetchnąć z ulgą – przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie dopiero od kolejnego roku.

Jakie zmiany czekają w przyszłości młodych kierowców i dlaczego póki co mogą odetchnąć z ulgą?

Młodych kierowców ma objąć okres próbny trwający 2 lata. Pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem tego okresu kierowca będzie dodatkowo zobowiązany odbyć kurs doszkalający dotyczący bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także szkolenie na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Zajęcia teoretyczne będą trwały dwie godziny. W tym czasie młodym kierowcom zostanie przedstawiony szereg czynników wpływających na bezpieczeństwo na drodze, problematyka wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania samochodem. Koszt takiego szkolenia to 100 zł. Część praktyczna będzie z kolei trwała godzinę, a jej koszt to 200 zł. W tym czasie kierowca zapozna się z niebezpieczeństwami wynikającymi z jazdy z nadmierną prędkością.

Dodatkowo początkujący kierowca w obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekroczyć prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie oraz drodze ekspresowej – 100 km/h.

Ponadto jeśli w czasie okresu próbnego młody kierowca popełniłby dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, miałby obowiązek udać się na kurs reedukacyjny, a jego okres próbny zostałby przedłużony o kolejne 24 miesiące. Trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo skutkowałyby utratą uprawnień.

Mimo że zmiany te nie weszły w życie od tego roku, są nieuniknione. Instruktorzy liczą na dodatkowe obowiązkowe szkolenia na płycie poślizgowej, wszystko jednak zależy od osób opracowujących Ustawę o kierujących pojazdami.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.