KONTA, LOKATY

LOKATA W ZŁOTO - CZY TO SIĘ OPŁACA?

19 MAJA 2016

Dla wielu inwestorów wizja posiadania sztabki złota jest bardzo atrakcyjna. Po pierwsze jest to rzeczywiście opłacalne rozwiązanie a po drugie niesie ze sobą prestiż i zaspokaja poczucie finansowego bezpieczeństwa. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda lokata w złoto.

lokata w złoto

Złoto to surowiec, który przeznaczony na sprzedaż najczęściej występuje w dwóch formach: sztabki i monet. Występujący w innej postaci zwykle ma wartość dużo niższą (np. kolekcjonerską lub giełdową). Wśród inwestorów istnieje przekonanie, że posiadanie złota w fizycznej postaci jest wygodne i opłacalne, nie wspominając już nawet o samej randze tego rodzaju inwestycji. Oto jak wygląda specyfika inwestycji złoto:

  • bezpieczna inwestycja

Wiele osób twierdzi, że na tym nie straci. Oczywiście wartość złota waha się i zawsze warto obserwować wykresy cen złota (a także dolara amerykańskiego - sprawdź dlaczego w artykule Rafała, na blogu Michała Szafrańskiego, podtytuł: “Ile kosztuje złoto?”), jednak nie podlega ono inflacji i giełdowym wahaniom walut. Nawet w najtrudniejszym dla świata finansów czasie, jak wojna czy denominacja waluty, złoto ma swoją wartość i daje swojemu posiadaczowi stabilną pozycję oraz bezpieczeństwo finansowe.

  • prestiż

Posiadanie złota, czy to w formie monet bulionowych czy sztabek, zdecydowanie wpływa na lepsze samopoczucie inwestora. Jego oszczędności to już nie tylko cyferki na ekranie monitora czy papierek w portfelu, ale materialny namacalny dowód na posiadanie bogactwa. Może nie jest najlepszym pomysłem, ze względów bezpieczeństwa, aby chwalić się tym i informować w towarzystwie, lecz z pewnością poczucie posiadania złota jest prestiżem samym w sobie.

  • niezależność od bankowości

Niektórzy nie ufają bankom w tak dużym stopniu, że nie decydują się na trzymanie pieniędzy na rachunkach oszczędnościowych. Mogą za to kupić sztabkę złota i znaleźć dla niej bezpieczne miejsce w swoim domu (bądź gdziekolwiek indziej). Plusem tego rozwiązania jest to, że złoto trzymane w domu nie traci na wartości tak, jak byłoby to w przypadku trzymania w domu banknotów.

Co zamiast sztabki złota?

Oczywiście wykupienie sztabki złota czy monet to nie jedyny, aczkolwiek chyba najskuteczniejszy, sposób inwestowania w złoto. Można również zrobić to poprzez bankowość, decydując się na lokatę strukturyzowaną opartą o surowce i metale szlachetne.

Sama lokata strukturyzowana, nazywana również inwestycyjną, polega na podzieleniu inwestowanych pieniędzy na dwie części. Jedna z nich jest bezpieczna, lokowana w takie produkty jak np. obligacje skarbowe, gdzie ryzyko jest niskie. Zwykle na tę część poświęca się 70-90% środków pieniężnych. Druga część pieniędzy przeznaczona jest na lokowanie w zasoby, które mogą przynieść duże zyski, ale generują także wyższe ryzyko. I to może być inwestycja w złoto. Na czym polega ryzyko? Teoretycznie mogłoby się wydawać, że ryzyka nie ma. Często umowa z bankiem zawiera warunek mówiący o tym, że po zakończeniu trwania takiej lokaty klientowi musi zostać wypłacone minimum 100% kapitału, który wpłacił. Wychodzi zatem na to, że nawet jeśli nie udało się nic zarobić na lokacie, to i tak po tych trzech latach klient otrzyma swoje pieniądze. Jak się okazuje, nie do końca. Pieniądze na lokacie podlegają bowiem inflacji, której nie sposób przewidzieć. Może się zatem okazać, że nasze 100% wypłaty z lokaty będzie niższe niż kwota, którą wpłaciliśmy kilka lat wcześniej. Po raz kolejny okazuje się więc, że złoto w fizycznej postaci jest bardziej opłacalne, ponieważ można je sprzedać w momencie, gdy jego cena jest na wyższym, satysfakcjonującym nas poziomie, jednak jest to rozwiązanie raczej dla samodzielnych inwestorów. Ci, którzy wolą mieć wsparcie w bankowości, wpłacić pieniądze na lokatę i nie martwić się o resztę, powinni więc wybrać lokatę strukturyzowaną. Sprawdź, który bank oferuje taką możliwość.

Inwestowanie w złoto nie jest problematyczne jednak wymaga od inwestora podjęcia różnych działań, takich jak znalezienie godnego zaufania dilera kruszców oraz bezpiecznego miejsca do przechowywania złota a następnie obserwacji wahań cen złota i znalezienie na nich kupca. Można również powierzyć swoje oszczędności bankowi, który również zainwestuje je w złoto, uważając jednak, aby była to instytucja zaufana, gdzie środki zabezpieczone są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny a nie instytucja pozabankowa, bez zabezpieczeń i z podejrzanymi ofertami (jak słynne Amber Gold, którego historię w skrócie przeczytacie tutaj).

tekst: Elwira LocherKoniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.