KREDYTY, POŻYCZKI

CO ROBIĆ, KIEDY BANK ODRZUCI WNIOSEK O KREDYT?

12 KWIETNIA 2018

Czasami nasz wniosek o kredyt spotyka się z odmową. Głównym powodem jest zazwyczaj nieciekawa historia kredytowa. Czy istnieją skuteczne sposoby na poprawę zdolności kredytowej? Co zrobić, aby bez problemu otrzymywać kredyty bankowe?

co robic kiedy bank odrzuci wniosek o kredyt

Jak zostać rzetelnym kredytobiorcą?

Każdy bank, w momencie, gdy staramy się o kredyt, pobiera na nasz temat raport danych z Biura Informacji Kredytowej.

Dlaczego te informacje są tak wiarygodne i wszyscy wierzyciele chętnie po nie sięgają? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ każdy wierzyciel (najczęściej bank) odnotowuje wszystkie płatności swoich kredytobiorców w bazie BIK, co jest świetnym źródłem informacji dla kolejnych banków na temat tego, czy spłacimy swój kredyt lub pożyczkę.

Raport BIK nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na akceptację lub odrzucenie naszego wniosku kredytowego.

Oprócz dobrej historii kredytowej ważne jest też wynagrodzenie oraz forma zatrudnienia. Coraz częściej liczy się wysokość wynagrodzenia oraz okres, na który zostaliśmy zatrudnieni. Rzadziej zwraca się uwagę na formę zatrudnienia, mimo to jest to ważna informacja, w niektórych przypadkach mimo wszystko decydująca o tym, czy kredyt zostanie nam przyznany, czy też nie.

W gorszym położeniu są osoby, które są zatrudniane okresowo i często zmieniają miejsce pracy. W takim przypadku znacznie trudniej o długoterminowy kredyt. Ważne, by mieć dochody stabilne i regularne, otrzymywane co najmniej od dwóch lat.

Istnieje też kilka sprawdzonych sposobów na poprawę zdolności kredytowej poprzez:

  • spłatę zaległych zobowiązań,
  • uregulowanie rachunków,
  • zakupienie małych sprzętów RTV (bądź innych) na raty,
  • ograniczenie składania wniosków kredytowych (zbyt duża ilość składanych wniosków kredytowych znacznie obniża ocenę kredytową w BIK).

co robic kiedy bank odrzuci wniosek o kredyt

Co może przeszkodzić w zaciągnięciu kredytu?

Na odmowę udzielenia kredytów bankowych wpływa wiele czynników. Zazwyczaj powodem jest niespłacony inny kredyt bądź zaległe rachunki (tak, nieopłacone w terminie rachunki również mogą rzutować na ocenę naszej zdolności kredytowej w rejestrze BIK).

Na odmowę wpłynąć może również błędnie wypełniony wniosek kredytowy. To dość zaskakujące, ale zdarza się. Wystarczy brak istotnej – dla banku – informacji w jednej z rubryk i to wystarczy, by odmówiono nam kredytu. Nawet omyłkowe wpisanie w inne rubryki również poskutkuje tym samym. W takim przypadku można dokonać korekty i ponownie wypełnić dokument.

W momencie składania wniosku kredytowego online nie ma możliwości pominięcia niektórych istotnych kroków, a wszystkie dane muszą posiadać określony format, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Wszystkie te informacje są dodatkowo weryfikowane przez system.

Jak pozbyć się złej historii kredytowej?

Można skorzystać z kilku rozwiązań. Jednym z najskuteczniejszych jest oczywiście spłata zaległych zobowiązań, jednakże wpis o zaległości pozostanie. Wtedy warto skorzystać z czyszczenia BIKu.

Rozwiązanie to możliwe jest jedynie w przypadku spłaconych już zobowiązań. Nie ma możliwości korekty lub usunięcia wpisów, które dotyczą wciąż spłacanych zobowiązań finansowych.

W przypadku wielu odmów weź kredyt bez zaświadczeń

Jeśli pilnie potrzebna Ci gotówka, to jedynym i najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu bez zaświadczeń. Jak i gdzie go dostać? Najczęściej w instytucjach pozabankowych. Zazwyczaj by otrzymać taki kredyt wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie, w którym zadeklarujemy wysokość swoich zarobków.

Porównaj najlepsze kredyty bankowe!

Kiedy Twoja zdolność kredytowa się poprawi, na pewno będzie Ci łatwiej otrzymać kredyt w banku. Im lepsza ocena punktowa BIK, tym lepsze warunki kredytowania – niższe oprocentowanie i prowizja.

Zanim jednak podejmiesz decyzję na temat zaciągnięcia zobowiązania, skorzystaj z naszej porównywarki kredytów i wybierz najlepszą ofertę, która będzie spełniać Twoje wymagania. W porównywarce znajdziesz najważniejsze informacje na temat ofert, a także w łatwy sposób dokonasz przykładowego wyliczenia i poznasz szacunkową wysokość raty.


Banki odrzucają wnioski o kredyt z różnych powodów, najczęściej jednak są to zła historia kredytowa lub niestabilne zatrudnienie. Jeśli bank odrzucił Twój wniosek, postaraj się poprawić swoją zdolność kredytową lub skorzystaj z kredytu bez zaświadczeń w instytucji pozabankowej. A kiedy Twoja ocena w BIK będzie lepsza, skorzystaj z porównywarki kredytów i wybierz najlepszą ofertę kredytu bankowego dla siebie.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
19929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.