KREDYTY, POŻYCZKI

CO TO JEST ODWRÓCONY KREDYT HIPOTECZNY?

7 CZERWCA 2018

Co to jest kredyt hipoteczny wie niemal każdy. Dzisiaj chcemy zająć się innym tematem związanym z nieruchomościami oraz finansami. Wiele osób uważa, że to sposób na podreperowanie domowego budżetu! Czy wiesz, co to jest odwrócony kredyt hipoteczny? Poznaj więcej szczegółów na temat tego rozwiązania.

co to jest odwroconyy kredyt hipoteczny

Podstawowe informacje o odwróconej hipotece

Odwrócona hipoteka to specyficzny rodzaj wsparcia finansowego, które jest regulowane ustawą z 2014 roku. Umowa podpisana w przypadku korzystania z odwróconego kredytu hipotecznego zobowiązuje bank do wypłacenia kredytobiorcy ustalonej sumy. Kwota jest przekazywana na czas nieokreślony. Może być to jednorazowa wypłata należności lub cykliczne wsparcie finansowe. Jej spłata następuje po śmierci właściciela mieszkania. On z kolei zobowiązany jest do zabezpieczania spłaty tej sumy z niezależnymi odsetkami oraz pozostałymi kosztami dotyczącymi nieruchomości. Bank po zawarciu odpowiedniej umowy staje się wierzycielem hipoteki w księdze wieczystej. Mimo to właścicielem pozostaje świadczeniobiorca. Spadkobiercy mimo tego, że właściciel mieszkania zdecydował się na odwróconą hipotekę nie tracą praw do mieszkania lub domu. Mogą dokonać spłaty zadłużenia.

Dla kogo jest odwrócona hipoteka?

Głównym warunkiem, aby skorzystać z odwróconej hipoteki, jest posiadanie nieruchomości na własność lub bycie jej współwłaścicielem. Z tego wsparcia ma prawo skorzystać każda osoba fizyczna. Warto pamiętać o tym, że ubiegając się o odwrócony kredyt hipoteczny, nie będziemy sprawdzani w BIK-u. Z założenia jest to rozwiązanie kierowane do osób starszych i emerytów. Najczęściej korzystają z niego osoby bezdzietne.

Każdy zainteresowany omawianym wsparciem otrzyma o banku, do którego się zgłosi, formularz informacyjny. Znają się w nim wszelkie potrzebne informacje na temat przewidywanej kwoty odwróconej hipoteki, sposobu wypłaty pieniędzy, wszelkich dodatkowych kosztów i ich spłaty, a także praw oraz obowiązków wynikających z podpisanie umowy.

Sytuacja spadkobierców

Jak wcześniej wspomnieliśmy, spadkobiercy nie zostają pozbawieni prawa do nieruchomości w przypadku korzystania z odwróconej hipoteki. Co dzieje się w sytuacji, w której nie chcą oni dokonać spłaty zadłużenia? Są wówczas zobowiązani do przeniesienia własności nieruchomości na bank. Jeśli warto nieruchomości wzrośnie do tego czasu, bank wypłaci różnicę w kwocie.

Czy słyszeliście wcześniej o odwróconym kredycie hipotecznym? Co uważacie o tym rozwiązaniu? Uważamy, że warto poznawać tego typu rozwiązania i być na bieżąco. Póki co w Polsce odwrócona hipoteka nie jest rozwiązaniem bardzo popularnym, ale zainteresowanie tym wsparciem wciąż rośnie. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipoteczny lub innym wsparciem finansowym, zapraszamy do skorzystania z naszej prorównywarki kredytów.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.