KREDYTY, POŻYCZKI

CZEGO KOMORNIK NIE MOŻE ZAJĄĆ W FIRMIE?

5 KWIETNIA 2018

Jest to bardzo delikatny temat dla wielu przedsiębiorców. Co zrobić, gdy firma ma problemy z płatnościami, a w powietrzu wisi widmo egzekucji komorniczej? Jakie rzeczy w firmie komornik może zająć, a których nie?

czego komornik nie moze zajac w firmie

Co komornik może zająć, a czego nie?

W przypadku, gdy to przedsiębiorca jest dłużnikiem, komornik ma prawo wejść do jego domu, a nawet do siedziby jego firmy. Tam podejmie stosowne działania mające na celu wyegzekwowanie należności.

Pierwszym etapem zajęcia komorniczego staje się konto bankowe przedsiębiorcy.

Jeśli przedsiębiorca aktywnie prowadzi swoją działalność, uzyskuje z tego tytułu dochody i jest to jego jedyne źródło utrzymania, to komornik ma prawo zająć prawie wszystkie pieniądze, które gromadzi na tym koncie.

Kiedy nie może zająć całej kwoty? Proste. Wtedy, gdy nie jest to jednoosobowa działalność i przedsiębiorca zatrudnia pracowników. Komornik nie może zająć pieniędzy, które przeznaczone są na pensje dla pracowników oraz na opłacenie ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego do ZUS.

Komornik musi zostawić pieniądze, które przeznaczone zostały przez przedsiębiorcę na opłacenie jego własnych, obowiązkowych składek. W przypadku pozostałych środków obowiązkiem komornika jest pozostawienie takiej ilości środków, która pozwoli przedsiębiorcy na przeżycie dwóch tygodni. Ku jego uciesze zajęciu nie podlegają konta oszczędnościowe. Z egzekucji zwolniona pozostaje także kwota, która jest równowartością trzymiesięcznej średniej pensji (z danego sektora).

Co może zrobić dłużnik?

Dłużnik prowadzący działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, w razie gdy egzekucja zostanie skierowana do rzeczy niezbędnej do prowadzenia tej działalności, może wystąpić do sądu o wyłączenie tej rzeczy spod zajęcia, wskazując we wniosku składniki swego mienia, z których jest możliwe zaspokojenie roszczenia wierzyciela w zamian za rzecz zwolnioną.

O wyłączeniu spod zajęcia sąd orzeka po wysłuchaniu stron, biorąc pod uwagę obok interesów wierzyciela i dłużnika również społeczno-gospodarcze znaczenie działalności gospodarczej dłużnika.

Z chwilą wydania postanowienia zwalniającego spod zajęcia, w stosunku do mienia zastępczego określonego w postanowieniu następują skutki zajęcia. Komornik dokona niezwłocznie czynności związanych z zajęciem. Wniosek o zwolnienie spod zajęcia komorniczego może być zgłoszony również w skardze na czynności komornika. Na postanowienie sądu w sprawie wyłączenia przysługuje zażalenie.

Egzekucja przez zarząd przymusowy

Przeciwko dłużnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą (w formie przedsiębiorstwa, bądź gospodarstwa rolnego) dopuszczalna jest egzekucja komornicza z uzyskiwanych dochodów z tej działalności. Dzieje się tak przez ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym.

Wniosek o wszczęcie tego typu egzekucji – przez zarząd przymusowy – powinien zawierać dokładnie określone przedsiębiorstwo. Dołącza się do niego informację komornika o wszystkich postępowaniach egzekucyjnych prowadzonych przeciwko dłużnikowi z mienia wchodzącego w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego.

Do prowadzenia egzekucji przez zarząd przymusowy właściwy jest sąd, w którego okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa, lub w którego okręgu jest położone gospodarstwo rolne. Jeżeli położone jest w okręgu kilku sądów, wybór należy do wierzyciela. Jeżeli egzekucja ograniczona jest do części przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego, właściwy jest sąd, w którego okręgu część ta się znajduje.

Jeżeli dochody uzyskane z egzekucji przez zarząd przymusowy wskazują, że niemożliwe jest zaspokojenie wszystkich wierzycieli w okresie sześciu miesięcy, licząc od dnia przyłączenia się do egzekucji ostatniego wierzyciela, wierzyciel, który w tym okresie nie będzie zaspokojony, może żądać wszczęcia egzekucji ze składników mienia wchodzącego w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego objętego zarządem przymusowym. W żądaniu należy oznaczyć mienie, z którego egzekucja ma być prowadzona. Na postanowienie sądu o dopuszczeniu egzekucji przysługuje zażalenie.

Komornik ma prawo wejść do domu i siedziby firmy dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą. Może zająć prawie wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie zadłużonego, musi jednak pozostawić te przeznaczone na pensje i składki dla pracowników oraz te, które przedsiębiorca przeznaczył na opłacenie własnych, obowiązkowych składek. Egzekucja komornicza w firmie to nieprzyjemna sytuacja, przed którą dłużnikowi trudno się bronić.


* Tekst powstał na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego (część o egzekucji przez zarząd przymusowy oraz przepisy ogólne dotyczące egzekucji).


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.