KREDYTY, POŻYCZKI

CZEGO MOGĄ OBAWIAĆ SIĘ OSOBY ZADŁUŻONE?

18 WRZEŚNIA 2019

Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK) w drugim kwartale 2019 roku Polacy posiadali ponad 76 miliardów złotych zaległych zobowiązań należących do 2,2 mln dłużników. Jak się okazuje wpisanie na listę dłużników, problemy z firmami windykacyjnymi i zajęciami mienia przez komornika to nie wszystkie problemy, na które może być narażona osoba niespłacająca kredytów i pożyczek w terminie. W najskrajniejszych przypadkach może dojść nawet do pozbawienia wolności.

osoby zadluzone - kara

Skutki zadłużeń

Dłużnik może obawiać się wielu koekwacji prawnych, ale więzienie jest rozwiązaniem ostatecznym.  Ryzyko takie pojawia się w momencie gdy rodzaj zadłużenia zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie lub przestępstwo. Kwestie te dotyczą zazwyczaj trzech głównych przypadków:

  •          Unikanie płacenia podatków – pozbawienie wolności na 2 do 10 lat;
  •          Niepłacenie alimentów – pozbawienie wolności do 2 lat;
  •          Niezapłacenie grzywien – pozbawienie wolności do 30 dnia.

Kary pozbawienia wolności mogą obawiać się osoby, które zaprezentowały nieprawdziwą deklarację swoich dochodów lub ukrywały część majątku. Czyn ten traktowany jest jako przestępstwo i zagrożony karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. Wyroki takie zapadają na przykład przy próbach wyłudzenia kredytu, kiedy potencjalny kredytobiorca zawyża swoje przychody i wartość posiadanych aktywów lub przy próbach udaremnienia egzekucji komorniczych poprzez zatajanie informacji o całym posiadanym majątku.

Kiedy dłużnika czeka egzekucja komornicza?

Osoby zadłużone mogą obawiać się egzekucji komorniczej. Zanim jednak do niej dojdzie, zaciągnięte zobowiązania muszą się ulec przedawnieniu, dłużnik musi zignorować wezwania do zapłaty oraz inne formy pozasądowego nacisku wierzycieli próbujących odzyskać swoje środki.

Jedną z tychże form jest umieszczenie informacji o dłużniku w Biurze Informacji Gospodarczej (BIG). Z całą pewnością mocno utrudnia to sytuację zadłużonego, gdyż sprawi, że zaciągnięcie nowej pożyczki lub kredytu stanie się praktycznie niemożliwe. Inna z form (zazwyczaj kolejna) to próba windykacji długu, który zostaje przejęty przez podmiot trzeci (może to się wiązać z częstymi ponagleniami do zapłaty, telefonami oraz osobistymi wizytami windykatorów). Dopiero jednak komornik posiada prawo do zajęcia majątku, które otrzymuje po decyzji sądu.

 Jeżeli dłużnik nadal nie zareaguje, wtedy ostatecznością jest wspomniana już egzekucja komornicza – zazwyczaj zajęcie części comiesięcznego wynagrodzenia, środków na rachunkach bankowych oraz części majątku (nieruchomości, sprzętu elektronicznego, praw majątkowych, itd.).


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6516 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15204 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8688 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.