KREDYTY, POŻYCZKI

CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ ALIMENTY?

24 STYCZNIA 2018

Zdarza się, że głównym, lub nawet jedynym, dochodem osób zadłużonych są alimenty. Wielu wierzycieli zastanawia się, czy alimenty podlegają egzekucji komorniczej. Zadłużeni z kolei obawiają się, czy komornik może zabrać im to źródło utrzymania. W związku z tym, że zagadnienie to wzbudza wiele wątpliwości, warto dobrze znać swoje prawa. Czy komornik może zająć alimenty? Wyjaśniamy!

czy komornik może zająć alimenty

Zajęcie alimentów przez komornika

Jeśli zastanawiasz się, czy komornik może zająć alimenty, odpowiedź brzmi: nie.

Zgodnie z artykułem 833 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, komornik nie może zająć alimentów.

Jak mówi Kodeks postępowania cywilnego, „nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne”.

Co więcej, jeśli osoba obłożona obowiązkiem alimentacyjnym nie wywiązuje się z niego i otrzymamy świadczenie z funduszu alimentacyjnego, wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, komornik również nie może nam go zabrać.

Jakich jeszcze świadczeń nie może zająć komornik?

  • świadczeń rodzinnych,

  • dodatków pielęgnacyjnych,

  • dodatków porodowych,

  • dodatków dla sierot zupełnych,

  • świadczeń z pomocy społecznej,

  • świadczeń wychowawczych,

  • zasiłków dla opiekunów.

Zajęcie konta bankowego przez komornika

Odrębną kwestią jest zajęcie przez komornika konta bankowego. Komornik ma prawo zablokować część pieniędzy na naszym rachunku bankowym.

Pieniądze, które otrzymujemy w ramach alimentów, po wpłynięciu na konto bankowe będą traktowane jako środki zgromadzone na rachunku. Co za tym idzie, będą podlegać ogólnym zasadom zajęcia konta bankowego.

W przypadku egzekucji z konta bankowego kwota wolna od zajęcia komorniczego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, resztę pieniędzy komornik może nam zablokować. W 2018 roku w związku z podwyższeniem wynagrodzenia minimalnego podwyższona została również kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Jak bronić się przed egzekucją alimentów z konta bankowego?

Możemy zwrócić się do komornika o wyłączenie alimentów spod egzekucji z konta bankowego. Innym rozwiązaniem jest wniesienie powództwa o zwolnienie alimentów i świadczeń z funduszu alimentacyjnego spod egzekucji.

Trzecią możliwością jest również założenie dziecku osobnego konta, na który będą wpływać przeznaczone na nie świadczenia. Tym samym uchronimy się przed zajęciem również innych świadczeń na dziecko, które po wpłynięciu na rachunek podlegałyby zasadom zajęcia konta bankowego.

Co robić, gdy komornik zajął alimenty?

Pierwszym krokiem powinno być zwrócenie komornikowi uwagi na fakt, iż nie ma prawa zajmować przyznanych nam alimentów. Jeśli to nie poskutkuje, możemy spróbować skontaktować się z wierzycielem i zgłosić, iż komornik zajmuje świadczenia, których zająć nie ma prawa.

Jeśli wierzyciel nam nie pomoże, możemy złożyć skargę na komornika. Skargę należy złożyć do sądu rejonowego, obowiązuje jednak za nią opłata w wysokości 100 zł.

Egzekucja zasądzonych alimentów

Sprawa wygląda inaczej, jeśli chodzi o egzekucję należnych nam alimentów od osoby, która ich nie płaci, mimo iż zostały zasądzone sądownie.

W tej kwestii możemy liczyć na pomoc komornika. Na wniosek wierzyciela komornik rozpoczyna postępowanie, które ma na celu uzyskanie zaległych pieniędzy od osoby obłożonej obowiązkiem alimentacyjnym.


Egzekucja komornicza to temat wzbudzający wiele kontrowersji, szczególnie w kwestii świadczeń alimentacyjnych. Jeśli więc zastanawiasz się, czy komornik może zająć alimenty, aby wierzyciel odzyskał swoje pieniądze od dłużnika, odpowiedź brzmi „nie”. Należy jednak być ostrożnym z uwagi na prawo komornika do zablokowania środków na koncie bankowym.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8793 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20517 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11724 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.