KREDYTY, POŻYCZKI

CZY MOŻNA DOSTAĆ KREDYT HIPOTECZNY BEZ WKŁADU WŁASNEGO?

9 STYCZNIA 2019

Jeszcze do 2014 roku kredyt bez konieczności posiadania wkładu własnego był w Polsce czymś normalnym. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wprowadziła jednak „rekomendację S”, która spowodowała drastyczne zmiany na rynku hipotecznym, nakładając obowiązek wpłaty przez przyszłego kredytobiorcę części wartości inwestycji. Czy jednak rzeczywiście nie istnieje już możliwość uzyskania kredytu na mieszkanbie bez wkładu własnego?

kredyt-hipoteczny-bez-wkladu-wlasnego

KNF przeciwko nadużyciom

Wprowadzenie „rekomendacji S” przez polską komisję nadzoru miało na celu ograniczenie nadużyć instytucji finansowych. Te nie wymagając bowiem od kredytobiorców konieczności posiadania wkładu własnego nakładały na mieszkania oraz domy hipoteki wynoszące nawet 120% ich wartości. Banki tłumaczyły się większym ryzykiem, które ponoszą i które muszą zabezpieczyć.

Rekomendacja zmieniła również kilka innych zasad udzielania kredytów – te nie mogą być przyznawane na dłużej niż 35 lat (rekomendowany okres to 25) oraz muszą być udzielane w walucie, w której uzyskuje się przychód.

Chociaż obecnie wydawać by się mogło, że nie ma możliwości ubiegania się o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego, to w rzeczywistości istnieje kilka alternatyw. Kredytobiorca nie musi posiadać na swoim koncie kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale może zabezpieczyć wkład własny innymi sposobami.

Kredyt na mieszkanie dla młodych - inne rozwiązania

Jeszcze do niedawna osoby do 35 roku życia mogły skorzystać z rządowego dofinansowania wkładu własnego w postaci programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) w wysokości 10-25% wartości nieruchomości. Obecnie program został zakończony i chcąc zakupić mieszkanie nie posiadając odpowiednio wysokich oszczędności, należy szukać innych rozwiązań.

Jednym z nich jest zabezpieczenie hipoteki na innej nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca jest właścicielem domu lub mieszkania (albo ktoś z jego rodziny) i wartość wspomnianej nieruchomości przekracza wymaganą wartość wkładu własnego, wtedy wspomniana nieruchomości będzie dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Część instytucji pozwala na zabezpieczenie nawet na kilku nieruchomościach lub na samych działkach budowlanych lub budynkach przemysłowych.

Kolejne rozwiązanie to pożyczka prywatna od dewelopera. Na rynku nieruchomości w Polsce kolejne mieszkania powstają w ogromnym tempie, a deweloperzy korzystając z korzystnego dla nich rynku oferują klientom nieposiadającym wkładów własnych pożyczki na pokrycie wspomnianego wymogu. Oczywiście dla kupującego oznacza to niejako kolejny kredyt gotówkowy, jednak może być jednym dostępnym wyjściem dla szukających własnego „m”.

Ostatnia z alternatywdotyczy zawyżenia wartości nieruchomości. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś chce szybko sprzedać mieszkanie przez co oferuje je po cenie niższej niż wynosi realna cena rynkowa (na przykład 150 tysięcy złotych). Bank wycenia nieruchomość natomiast na 200 tysięcy złotych, a wspomnianą różnicę wynoszącą 50 tysięcy traktuje jako zabezpieczenie pokrywające wkład własny, który należałoby normalnie ponieść.

Szukasz korzystnego kredytu hipotecznego? Zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki finansowej. W kilka minut porównasz najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych na dom lub mieszkanie.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
19929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.