KREDYTY, POŻYCZKI

CZY MOŻNA WZIĄĆ KREDYT HIPOTECZNY NA URLOPIE MACIERZYŃSKIM?

19 GRUDNIA 2018

Jeżeli spodziewasz się dziecka lub właśnie zostałaś mamą, to oprócz nowych obowiązków i wyzwań, często myślisz również o poprawie swoich warunków lokalowych w związku z powiększeniem się rodziny. Wiele młodych osób zaraz po urodzeniu dziecka szuka nowego lokum, kupowanego zazwyczaj na kredyt hipoteczny. Młode mamy obawiają się, że urlop macierzyński może niekorzystnie wpływać na ich zdolność kredytową, kredyt hipoteczny zostanie im nie przyzany. W poniższym artykule sprawdzamy, czy rzeczywiście jest się czego bać.

Zdolność kredytowa - kredyt hipoteczny na urlopie macierzyńskim

Zgodnie z polskim prawem urlop macierzyński trwa 20 tygodni (może zostać skrócony na rzecz urlopu ojca dziecka) i można go dodatkowo wydłużyć w przypadku jednego dziecka o kolejne 6 tygodni. W tym czasie prawo pracy chroni matki – nie mogą one zostać zwolnione przez pracodawcę i muszą mieć zagwarantowany powrót na te samo lub podobne stanowisko. Doświadczenie pokazuje jednak, że w niektórych przypadkach zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobiety tracą pracę.

Między innymi z tego powodu banki mogą niechętnie patrzeć na wniosek o kredyt hipoteczne złożony przez kobiety na urlopie macierzyńskim – muszą bowiem wziąć pod uwagę realne ryzyko utraty pracy, które zmniejszy przychody generowane przez rodzinę. Te i tak ulegają zmniejszeniu, gdyż pojawienie się na świecie pociechy znacznie zwiększa koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Dodatkowo, gdy kobieta po upływie półrocznego urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na kolejne miesiące urlopu wychowawczego, wtedy jej wynagrodzenie spada, przez co ponownie zmniejsza się pula dostępnych środków na spłatę zadłużenia kredytowego.

Niestety młodzi rodzice w oczach banku postrzegani są jako mniej wiarygodni. Niektóre instytucje całkowicie nie biorą pod uwagę dochodów kobiety na urlopie macierzyńskim lub każą składać pisemne oświadczenia o zrzekaniu się urlopu wychowawczego. Takowe działania mogą powodować, że pojedyncza pensja (partnera życiowego lub małżonka) okaże się niewystarczająca do uzyskania kredytu na wnioskowaną sumę.

Jak radzić sobie z nieufnymi bankami?

Po pierwsze skorzystaj z oferty tych, które wychodzą naprzeciw młodym rodzicom i uwzględniają wynagrodzenie wypłacane podczas urlopu macierzyńskiego do zdolności kredytowej. Co więcej, warto ubiegać się u pracodawcy o wystawienie promesy, w której składa obietnicę utrzymania stanowiska pracy młodej mamy.

Korzystnym rozwiązaniem, może okazać się ubieganie się o kredyt jeszcze przed narodzinami lub po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Wtedy małżeństwo nie powinno spotkać się z żadnymi trudnościami w uzyskaniu kredytu i skorzystać z preferencyjnych warunków.

Jeśli chcesz porównać dostępne w tej chwili oferty kredytów, sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych, w którym znajdziesz wszystkie informacje.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.