KREDYTY, POŻYCZKI

CZY MOŻNA WZIĄĆ KREDYT HIPOTECZNY PRZED ŚLUBEM?

15 KWIETNIA 2020

Zastanawiasz się czy kredyt hipoteczny możesz wziąć z drugą osobą przed zawarciem związku małżeńskiego? Takie rozwiązane jest możliwe. W naszym artykule dowiesz się, jak złożyć w takim przypadku wniosek w banku. Podpowiadamy również, jak zadbać o kwestię własności danej nieruchomości.

kredyt hipoteczny przed slubem

Kredyt hipoteczny w małżeństwie

Osoby będące w związku małżeńskim ubiegając się o kredyt hipoteczny, muszą dokonać tego wspólnie. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli podpisana została intercyza. W przypadku, gdy finansowanie chce uzyskać małżeństwo, wnioskowanie o uzyskanie kredytu jest zazwyczaj o wiele łatwiejsze, bank ponosi bowiem mniejsze ryzyko (za spłatę długu odpowiedzialne są dwie osoby, które łącznie posiadają większy kapitał).

Możesz zdecydować się na wzięcie kredytu hipotecznego w dowolnym momencie. Musisz jednak podjąć decyzję, czy o kredyt ubiegać się będzie jedna ze stron przyszłego małżeństwa, czy obie ego strony. Oba wariant są możliwe.

Kupno mieszkania za kredyt hipoteczny przed ślubem - co musisz wiedzieć?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której obu narzeczonych pracuje, jeden zarabia jednak zdecydowanie lepiej i posiada stałą formę zatrudnienia (umowa o pracę). W takim przypadku wspólne ubieganie się o kredyt będzie mniej korzystne z punktu widzenia ratingu kredytowego.

Dlatego, że do zawarcia związku małżeńskiego jeszcze nie doszło, to nabyta w ten sposób nieruchomość będzie należała do osoby, która zawarła umowę kredytową z bankiem. Po ślubie można oczywiście włączyć współmałżonka do umowy kredytowej, bank może jednak chcieć ponownie zweryfikować zdolność kredytową kredytobiorców. Może odmówić zapisania zmian w umowie, jeśli uzna je za niekorzystne.

Rozwiązaniem, które wydaje się najbezpieczniejsze od strony formalnej, jest nabycie nieruchomości we dwójkę, jednak w udziałach. Wtedy każda ze stron przyszłego małżeństwa otrzymuje na przykład po 50% własności nieruchomości. Jest to rozwiązanie korzystne dla kredytobiorców, a także banku, który udziela wsparcia finansowego.

Jedynym ograniczeniem w przypadku kredytu hipotecznego przed ślubem może być sytuacja, w której przyszłe małżeństwo chce razem kupić mieszkanie, jednak kredyt zaciągnie tylko jedna jego strona. Banki często stawiają wymóg, że każdy z właścicieli domu lub mieszkania musi figurować jednocześnie na liście kredytobiorców.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10755 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25095 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14340 zadowolonych Klientów