KREDYTY, POŻYCZKI

CZY WARTO KORZYSTAĆ Z FIRM, KTÓRE OFERUJĄ CZYSZCZENIE BIKU

9 LIPCA 2018

Gdy ubiegamy się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, banki za każdym razem sprawdzają naszą zdolność kredytową. Nie wszyscy kredytobiorcy posiadają wyłącznie pozytywną historię finansową. Niektóre firmy ofertują tak zwane czyszczenie BIKu. Dowiedz się, czy warto korzystać z ich usług.

czy warto korzystac z uslug firm, ktore oferuja czyszczenie biku

Co to jest czyszczenie BIKu?

Wspomniane czyszczenie BIKu ma na celu zwiększenie oceny punktowej w raporcie BIK. To ona decyduje, o tym czy bank udzieli wnioskodawcy kredytu lub innego wsparcia finansowego. Wspomniane działania opierają się na analizie historii kredytowej. Jeśli pojawią się niekorzystne dla kredytobiorcy wpisy, które można usunąć, dokonuje się tej czynności. Negatywny raport BIK często powoduje, że bank odmawia wsparcia, dlatego wielu osób zgłasza się do firm, które oferują zmianę historii kredytowej.

W naszym kraju istnieje Centrum Ochrony Dłużników i niektóre firmy, które zajmują się czyszczeniem BIKu z nim współpracują. Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana. Najczęściej takie firmy powołują się na artykuł, który mówi o tym, że dane o należnościach kredytobiorcy nie mogą być przechowane, jeśli nie wyrażana on na to zgody. Niestety, z reguły prośba zostaje odrzucona. Prawo bankowe mówi, że jeżeli spłata zadłużenia jest opóźniona o więcej niż 60 dni, a klient został poinformowany o zgłoszeniu sytuacji do przetwarzania w BIK, to negatywny wpis nie może być wycofany. Stanowi on bowiem zabezpieczenie dla banku.

Firmy proponujące czyszczenie BIKu, niestety maja bardzo ograniczone pole działania. Negatywny wpis będzie można usunąć, tylko w sytuacji, gdy bank nie poinformował klienta o zgłoszeniu sprawy do BIKu. To zdarza się jednak bardzo rzadko.

Ile lat przechowywane są negatywne wpisy?

Pamiętaj, że BIK przechowuje dane, które pochodzą nie tylko z banków, ale również SKOK-ów. Biuro Informacji Kredytowej ma obowiązek przechowywania negatywnych wpisów, które dotyczą zadłużeń, co najmniej pięć lat. Po upływie tego czasu, można starać się o wycofanie negatywnej historii, jeśli dług został spłacony. Co zrobić w sytuacji, kiedy doszło do pomyłki i nasza historia i posiadamy negatywny wpis, mimo, że spłacaliśmy dług w terminie? Zgłoś się do kredytodawcy – czyli do instytucji finansowej. Sprawa powinna zostać wyjaśniona najszybciej jak to możliwe.

Co zawiera raport BIK?

Wspomniany wcześniej raport BIK zawiera dane ogóle, które dotyczą podsumowania rachunków kredytowych oraz zapytań o wsparcie finansowe, a także podsumowanie zobowiązań przeterminowanych. Widnieją w nim również szczegółowe informacje o spłaconych zadłużeniach, tych obecnie regulowanych oraz o wszelkich opóźnieniach w spłacie rat. Na jego końcu znajdziemy podsumowanie zawierające kwotę naszego faktycznego zadłużenia oraz nasze potencjalne zadłużenie.

Pamiętaj, aby wszystkie działania finansowe wykonywać rozważnie. W razie potrzeby zgłoś się do specjalisty. Pamiętaj również, aby decyzje podejmować w pełni świadomie i bez pośpiechu.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8058 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18802 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10744 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.