KREDYTY, POŻYCZKI

CZYSZCZENIE BIKU – WARTO?

28 GRUDNIA 2015

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest historia kredytowa przechowywana przez Biuro Informacji Kredytowej. To ona w dużej mierze decyduje o naszej zdolności kredytowej, wpływa na warunki oraz oprocentowanie kredytu, a nawet na decyzję o akceptacji bądź odmowie. To zupełnie zrozumiały proces, gdyż bank widząc nierzetelność potencjalnego kredytobiorcy, chce uchronić się przed ewentualnym brakiem zwrotu pożyczonej należności (szerzej o skutkach zaniedbania kredytowego, pisaliśmy w tym artykule).

czyszczenie bik, jak wyczyscic BIK, jestem w BIK

Taki rozwój wypadków sprawia, że w dzisiejszych czasach coraz częściej można zetknąć się z zapytaniami konsumentów o wyczyszczenie swojej historii kredytowej. Wychodząc naprzeciw wątpliwościom potrzebujących, w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się tzw. „czyszczeniu BIKU” i wysnuć jasną konkluzję, czy warto z takiej możliwości skorzystać.

Jak to działa?

Schemat umieszczania wpisów w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo prosty. Podpisując umowę kredytową bądź inne zobowiązanie finansowe, jednocześnie wyrażamy zgodę, aby bank lub SKOK, jako właściciel naszych danych osobowych, wysyłał informacje o sposobie spłaty zobowiązania, właśnie do Biura Informacji Kredytowej. W ten sposób budujemy swoją historię kredytową, która w późniejszym czasie jest narzędziem sprawdzania naszej rzetelności oraz wiarygodności finansowej.

O czyszczeniu BIKU

Poszczególne wpisy umieszczone w Biurze Informacji Kredytowej, mogą być usuwane. Prośbę o usunięcie danych, na nasz wniosek, może wysłać do BIK-u jedynie bank lub SKOK, którzy są właścicielami naszych danych osobowych. Wniosek możemy skonstruować we własnym zakresie. Jeżeli nie posiadamy niezbędnych umiejętności, całą procedurę można również zlecić profesjonalnej firmie, która świadczy usługi z zakresu czyszczenia BIK-u. Trzeba także pamiętać o tym, iż czyszczenie BIKU jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest spełniony jeden z trzech warunków oficjalnie ustalonych przez Biuro Informacji Kredytowej:
• Odwołanie zgody dotyczącej przetwarzania danych osobowych. Jest to możliwe w przypadku terminowych spłat kredytów.
• Usunięcie wpisu na skutek błędnie wprowadzonych danych. Bywają sytuacje, gdy bank omyłkowo wyśle jakąś informację do Biura Informacji Kredytowej. W sytuacji, gdy ma to miejsce – dane również mogą być usunięte.
• Jeżeli w BIK-u figuruje negatywny wpis, który jest spowodowany zaniedbaniami w spłatach zobowiązania, wtedy konsument musi uregulować zobowiązanie, a następnie odczekać pięć lat od jego spłaty. Wtedy taki niekorzystny wpis może być zlikwidowany.

Czy warto skorzystać z usługi czyszczenia BIKU?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zarówno usuwanie swojej historii kredytowej, jak i pozostawianie jej, posiada swoje zalety oraz wady. Szczególnie są tu istotne okoliczności, w jakich się znajdujemy. Istnieje kilka możliwości:


1. Wiele osób, gdy spłaci swój kredyt bądź inne finansowe zobowiązanie, zgodnie z przysługującym prawem, ma możliwość wycofania swojej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nasuwa się jednak pytanie: czy jest sens? Jeżeli należność każdorazowo wpływała terminowo, to takie dane powinniśmy gromadzić i zostawiać w jak największej ilości. Świadczą one o naszej rzetelności oraz wiarygodności w świecie finansów. Co więcej, płyną z tego tytułu również potencjalne korzyści. Bank widząc naszą pozytywną historię kredytową, z większą ochotę podpisze z nami umowę kredytową, proponując przy tym z pewnością lepsze warunki kredytowania. Więcej o tej kwestii możemy przeczytać tutaj.
2. Drugi przypadek również potwierdza tezę, że nie warto wycofywać pozytywnych wpisów. Bycie anonimowym dla banku czy innej instytucji finansowej, również nie jest dla nas korzystne. Jeżeli bank nie posiada o nas żadnych informacji, nie jest pewny czego może się po nas spodziewać. Często w takich przypadkach możemy dostać odmowę kredytową lub uzyskać pożyczkę na zdecydowanie gorszych warunkach. Banki stosując takie działania, chcą się zabezpieczyć, gdyż nie są pewni czy zaciągnięte zobowiązanie finansowe, zostanie im zwrócone.
3. Ostatnia sytuacja, to posiadanie negatywnych wpisów. W tym przypadku warto skorzystać z możliwości wyczyszczenia swojej historii kredytowej. Dla banku nie ma nic gorszego, niż fakt, że w BIK-u figurują o nas niekorzystne informacje. Bardzo często w tej sytuacji dostajemy odmowę kredytową, gdyż bank widząc, że zdarzało się nam nie spłacać długów, nie chce ryzykować w obawie o swoje finanse. Co zrobić w takim przypadku? Jeżeli spełniamy oficjalne warunki wytyczone przez Biuro Informacji Kredytowej, warto na sam początek pozbyć się negatywnych wpisów, a następnie próbować stopniowo polepszać swoją zdolność kredytową (np. poprzez wzięcie jakiegoś przedmiotu na raty 0%). Takie rozwiązania z pewnością pozwolą nam na coraz lepsze postrzeganie nas w świecie finansów.

Jak widać, czyszczenie BIK-u opłaca się wtedy, gdy nasza historia kredytowa nie jest zbyt korzystna. Warto wtedy pozbyć się negatywnych wpisów, które świadczą o naszym braku wiarygodności. Natomiast, jeżeli w Biurze Informacji Kredytowej są pozytywne informacje na nasz temat, nie warto się ich pozbywać, gdyż przez gromadzenie ich, możemy budować nasze uznanie w oczach banku, które z pewnością zaprocentuje.

Tekst: Bartłomiej DuszaKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8682 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20258 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11576 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.