KREDYTY, POŻYCZKI

CZYSZCZENIE BIKU, CZYLI JAK WYCZYŚCIĆ ZŁĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ

28 MAJA 2018

Polacy coraz częściej korzystają z różnego rodzaju wsparcia finansowego: pożyczek, kredytów hipotecznych czy gotówkowych, a nawet chwilówek. Wiele instytucji oraz banków przed udzieleniem kredytu sprawdza historię kredytową konsumenta. Co zrobić w przypadku, gdy nie jest ona pozytywna? Dowiedz się, na czym polega czyszczenie BIKu i czy w ogóle jest to możliwe.

czyszczenie biku czyli jak wyczyszcic zla historie kredytowa

Co to jest BIK?

Skrót BIK oznacza po prostu Biuro Informacji Kredytowej.

Raport BIK przedstawia najważniejsze informacje dotyczące Twoich zobowiązań finansowych. Najłatwiej rzecz ujmując - dokument zawiera dane na temat spłaty kredytów oraz pożyczek, a nawet faktur za prąd czy gaz.

Negatywna historia kredytowa znacząco obniża nasze szanse na otrzymanie pomocy finansowej. We wspomnianym raporcie znajdują się wskaźniki Twojej sytuacji płatniczej i scoring, czyli ocena punktowa. Wiarygodność konsumenta zostaje oceniona poprzez porównanie sytuacji różnych nabywców kredytów. Pozytywną historią kredytową możemy pochwalić się, gdy spłacaliśmy raty w odpowiednim terminie. Jeśli spóźniłeś się ze spłatą zobowiązań, powinieneś liczyć się z uzyskaniem negatywnej historii.

Zastanawiasz się, jak zmienić swoje niewielkie szanse na otrzymanie dodatkowej gotówki? Poznaj sprawdzone metody czyszczenia BIKu.

Sposoby czyszczenia BIKu

Istnieją trzy proste sposoby na wyczyszczenie historii BIK zgodnie z prawem.

Pierwszym z nich jest odwołanie zgody na przetwarzanie naszych danych, kiedy wygaśnie zobowiązanie kredytowe lub upłynie termin wyrażonej zgody. Kolejna możliwość wyczyszczenia informacji o spłatach kredytów może nastąpić, gdy upłynie okres pięciu latu od uiszczenia zobowiązania. Trzeci sposób to natychmiastowe usunięcie informacji, gdy dane, które pojawiły się w raporcie BIK są nieprawdziwe, zawierają błąd lub zostały wprowadzone omyłkowo.

Szukasz innego rozwiązania? Możesz nie udzielić zgody na sprawdzenie swojej historii kredytowej. Pamiętaj, że wówczas Twoja prośba o kredyt lub pożyczkę i tak może zostać odrzucona.

Kiedy banki sprawdzają raport BIK?

Głównym celem sprawdzania raportów BIK jest potwierdzenie wiarygodności kredytobiorcy. Zazwyczaj banki oraz SKOK-i sprawdzają Twoją historię kredytową w momencie składania wniosku o wsparcie finansowe. Na sprawdzenie danych na temat spłaty zobowiązań klient musi wyrazić zgodę. Możemy nie zgodzić się na przetwarzanie swoich danych, gdy wszystkie nasze zobowiązania finansowe zostały spłacone bez problemów. Brak zgody na sprawdzenie raportu BIK lub brak historii kredytowej osłabia naszą szansę na uzyskanie kredytu.

Warto zapamiętać!

Starasz się o kredyt w kilku bankach? Podejmuj takie działanie bardzo ostrożnie i rozważnie. Każde zapytanie banku o Twoją sytuację, które kierowane jest do BIKu, zostaje odnotowane. Wiadomo, z jakiego banku wysłano pytanie oraz o jaki produkt ubiega się konsument. Kiedy po niedługim czasie o raport poprosi inna instytucja, poza nim otrzyma także informację, że o sytuację klienta pytały również inne banki. Nie zostanie jednak przekazana nazwa instytucji.

Wiele firm oferuje czyszczenie BIKu. Niestety nie ma możliwości, aby usunąć historię kredytywą przed upływem pięciu lat od spłaty zadłużenia. Wszystkie wymienione w artykule sposoby na usunięcie informacji z raportu BIK można wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, że pozyskanie pozytywnej historii kredytowej jest bardzo ważne, kiedy staramy się o wsparcie finansowe. 


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.