KREDYTY, POŻYCZKI

HIPOTECZNY KREDYT ODWRÓCONY - SZANSA DLA STARSZYCH KREDYTOBIORCÓW

14 MARCA 2016

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów kredytu jest kredyt hipoteczny. Nie każdy jednak może sobie na niego pozwolić, np. osoby starsze. Banki niechętnie przyznają kredyt ludziom w starszym wieku, ponieważ istnieje wyższe niż normalnie ryzyko jego niespłacenia. Specjalnie dla nich uruchomiono natomiast odwrócony kredyt hipoteczny.

hipoteczny kredyt odwrócony

Na czym polega hipoteczny kredyt odwrócony?

Standardowy kredyt hipoteczny w dużym uproszczeniu opiera się na otrzymaniu pieniędzy w zamian za prawo do nieruchomości. Tak samo wygląda odwrócony kredyt hipoteczny. Różnica polega na tym, że w kredycie odwróconym jego spłata następuje dopiero po śmierci kredytobiorcy a w zwykłym kredycie hipotecznym - spłaca się regularnie od dnia zawarcia umowy przez określony okres czasu. I tu właśnie bardzo łatwo możemy zaobserwować, dlaczego w pierwszym przypadku produkt skierowany jest do osób starszych a w drugim - do osób młodszych. Odwrócony kredyt hipoteczny to skierowanie się w kierunku potrzeb osób starszych i stworzenie im możliwości uzyskania wsparcia finansowego właśnie wtedy, gdy najbardziej go potrzebują. Mogą oni w ten sposób otrzymać kredyt jednorazowo lub co miesiąc w ratach. Druga opcja jest bardzo dobrym sposobem na zwiększenie własnej emerytury bądź renty.

Jak uzyskać hipoteczny kredyt odwrócony?

Z odwróconego kredytu hipotecznego można skorzystać niezależnie od zdolności kredytowej. Jedynym zabezpieczeniem kredytu jest po prostu dana nieruchomość. Bank wycenia mieszkanie i określa wysokość kwoty, o jakiej będzie mowa. Następnie ustala się okres trwania umowy i wysokość rat. Kredytobiorca ma możliwość odstąpienia od umowy, musi wtedy jednak spłacić dotychczas wypłacone pieniądze wraz z odsetkami. Jeśli tego nie zrobi, po jego śmierci mieszkanie staje się własnością banku a wykupić je mogą spadkobiercy spłacając cały kredyt wraz z odsetkami.

Sondaże

Po wprowadzeniu w życie ustawy dotyczącej odwróconego kredytu hipotecznego powstały różne internetowe sondaże badające zainteresowanie tym produktem przez potencjalnych klientów. Niestety wynikało z nich, że większość odbiorców nie była tym zainteresowana. Dlaczego? Przede wszystkim jest to produkt nowy i nie zawsze zrozumiany jest jego cel. Osoby starsze po prostu się go obawiają, ponieważ mylnie wnioskują, że w każdej chwili mogą zostać wyrzucone na bruk. Sondaże mogły nie objąć jednak wszystkich potencjalnych klientów, ponieważ ludzie należący do danej grupy wiekowej nieczęsto korzystają z Internetu.

Ludzie obawiają się nowych i niezrozumiałych produktów, dlatego z góry zakładają, że nie skorzystają z nich. To natomiast powoduje obawę banków, że nie będą mieli zainteresowania wśród danego produktu i rezygnują z jego reklamowania. Z kolei niereklamowany produkt nie ma możliwości wzbudzenia zainteresowania i zaufania, wiec koło się zamyka. Poszkodowanymi w tej kwestii są osoby starsze, które nadal pozostają bez możliwości wsparcia finansowego.

Renta dożywotnia

Produktem podobnym do odwróconego kredytu hipotecznego jest renta dożywotnia. Klient również otrzymuje pieniądze w zamian za prawo do nieruchomości z tą różnicą, że prawa nadaje się nie po jego śmierci a wraz z dniem zawarcia umowy. Pozostaje mu jednak gwarancja dożywotniego korzystania z mieszkania. Zainteresowanie rentą dożywotnią nie jest duże, ale jest. W 2011 roku podpisano zaledwie 96 taki umów, a już w 2013 roku liczba ta wzrosła do 293 umów. Tak samo, jak w przypadku kredytu odwróconego, nie jest to produkt powszechnie reklamowany, dlatego też trudniej jest wzbudzić zainteresowanie ofertą. Dużo łatwiej jest bankom sprzedawać kredyty hipoteczne, choć te z kolei mają spore wymagania wobec kredytobiorców.

Odwrócony kredyt hipoteczny, który powstał z myślą o starszych kredytobiorcach, powinien być dla nich bardziej zrozumiały i zaufany. Nie powinien wzbudzać obaw a raczej zainteresowanie i dawać wsparcie. To jednak leży po stronie banków, które włączając te produkty we własną ofertę powinny dołożyć wszelkich starań, aby była ona bezpieczna i atrakcyjna.

Przeczytaj również nasze artykuły "Kredyt dla emerytów i rencistów" oraz "Zmiany w prawie dla emerytów w 2017 roku". Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.