KREDYTY, POŻYCZKI

ILE KOMORNIK MOŻE ZABRAĆ Z EMERYTURY LUB RENTY?

2 LISTOPADA 2017

Kiedy komornik przejmuje nasz majątek, często boimy się, że zostaniemy bez środków do życia. Starsze osoby są w szczególnie trudnej sytuacji, ponieważ nierzadko potrzebują stałych pieniędzy na leczenie. Na szczęście istnieje kwota wolna od zajęcia komorniczego, a także inne limity, które w przypadku emerytów i rencistów w 2017 roku znacząco wzrosły. Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty, a co musi nam zostawić?

Ile komornik moze zabrac z emerytury lub renty

Problemy zadłużonych emerytów i rencistów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, polski emeryt połowę pieniędzy wydaje na żywność, opłaty za mieszkanie oraz rachunki za wodę, prąd i gaz. Jeśli do tego dojdzie egzekucja komornicza, seniorom najczęściej zwyczajnie brakuje pieniędzy na życie oraz nierzadko leczenie.

Na szczęście od 1 lipca przepisy regulujące kwoty, które komornik może zabrać z emerytury lub renty zmieniły się na korzyść starszych dłużników.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego dla emerytów

Komornik może zabrać osobie zadłużonej pieniądze z wypłaty, a także z emerytury lub renty. Obowiązują go jednak pewne zasady.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to pieniądze, które komornik musi pozostawić dłużnikowi. Na jej wysokość nie ma wpływu ani ilość, ani wysokość długów emeryta lub rencisty. Kwota wolna od zajęcia komorniczego wyliczana jest na bazie minimalnej emerytury i jest taka sama dla wszystkich.

Wprowadzenie kwoty wolnej od zajęcia komorniczego dla emerytów i rencistów sprawia, iż osoby, które dostają najmniej, stracą niewiele.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego dla emerytów i rencistów wynosi 75% emerytury minimalnej, czyli 750 zł. Jeśli nasza emerytura nie jest wyższa niż ta kwota, komornik nie zabierze nam żadnych pieniędzy.

Ile komornik może zabrać z emerytury?

Do tej pory komornik mógł zabrać emerytom aż 50% ich dochodu. W przypadku osób otrzymujących emeryturę minimalną, nie dawało to szans na przeżycie. Seniorzy, nawet ci otrzymujący więcej pieniędzy, często musieli ratować się chwilówką.

Obecnie komornik musi zostawić emerytowi przynajmniej 75% jego dochodu. Oznacza to, że komornik może zająć emerytom tylko 25% ich świadczenia.

Co więcej, obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego. Wynosi ona 75% emerytury minimalnej – czyli 750 zł. Tych pieniędzy komornik nie może zająć żadnemu dłużnikowi.

Ile komornik może zabrać z renty?

Od 1 marca tego roku minimalna stawka renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosła do 1000 zł. Obecnie wynosi więc tyle, ile emerytura minimalna.

W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty rodzinnej, kwota wolna od potrąceń komorniczych jest taka sama, jak w przypadku emerytury. Wynosi ona 750 zł. Komornik może zabrać z renty 25%, pozostawiając dłużnikowi 75% kwoty dochodu.

Inaczej wygląda to w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Kwota wolna od potrąceń komorniczych – 750 zł – będzie w tym przypadku pomniejszona o dodatkowe 25%. Oznacza to, że osobom otrzymującym rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy komornik będzie musiał zostawić 562,50 zł.

Podsumowanie: komornik nie może pozostawić nas bez pieniędzy

Mimo że zajęcie komornicze to bardzo stresująca sytuacja, komornik nie może pozostawić nas bez środków do życia. Bezwzględnie musi pozostawić nam równowartość kwoty wolnej od potrąceń komorniczych. Dodatkowo, w lipcu 2017 przepisy regulujące zajęcia komornicze zmieniły się na korzyść emerytów. Komornik może obecnie zająć tylko 25% emerytury lub renty.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8058 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18802 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10744 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.