KREDYTY, POŻYCZKI

JAK PRZENIEŚĆ KREDYT GOTÓWKOWY DO INNEGO BANKU?

21 MARCA 2016

Znalazłeś kredyt gotówkowy na dużo lepszych warunkach niż ten, który obecnie spłacasz. Co teraz? Czy można przenieść kredyt do innego banku tylko po to, aby skorzystać z lepszych warunków spłaty? Wyjaśniamy!

buty walizka

Czy można przenieść kredyt do innego banku?

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, nigdy nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji. Najczęściej jest to zobowiązanie na kilka lat, w związku z czym warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniej oferty. Podczas wyboru najlepszego kredytu gotówkowego warto dokładnie przejrzeć warunki wszystkich dostępnych ofert. W tym celu dobrze jest skorzystać z porównywarki finansowej - porównywarka kredytów w czytelny sposób przedstawia oferty dopasowane do naszych wymagań. 

Kiedy już spośród wielu atrakcyjnych ofert kredytów wyłoni się ta jedna, której warunki idealnie pasują do naszych potrzeb i możliwości, zaciągamy kredyt i zaczynamy go spłacać.

Po jakimś czasie okazuje się jednak, że w innym banku znajdujemy kredyt dużo lepszy niż ten, który obecnie spłacamy. Co teraz? Czy musimy przez kilka następnych lat spłacać niekorzystną ofertę?

Na szczęście nie! Istnieje bowiem sposób, aby przenieść kredyt gotówkowy do innego banku i skorzystać z oferty, która nas zainteresowała.

Kredyt refinansowy

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku to nic innego, jak refinansowanie kredytu. Takie rozwiązanie pozwala nam nierzadko zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Jest ono opłacalne np. dla osób, które zaciągnęły zobowiązanie wtedy, gdy stopy referencyjne banku były niekorzystnie wysokie. Często opłaca się to w przypadku kredytów hipotecznych.

Kredyt refinansowy to kredyt przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętego zobowiązania. Nie powinniśmy jednak mylić go z kredytem konsolidacyjnym. Czym się różnią?

Kredyt refinansowy przeznaczony jest na spłatę jednego, konkretnego zobowiązania - nie możemy również zmienić jego celu (np. samochodowy, hipoteczny, na remont). Zaciągamy go po to, aby uzyskać lepsze warunki spłaty danego zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny, inaczej nazywany kredytem oddłużeniowym, polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno (kredytów, pożyczek, zadłużenia na karcie kredytowej czy w koncie bankowym). Decydujemy się na niego, aby obniżyć miesięczny koszt raty i nie spłacać kilku zobowiązań finansowych, ale jedno.

Kiedy warto refinansować kredyt?

Na pierwszy rzut oka refinansowanie kredytu wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem. Czy jednak zawsze tak jest?

W jakich sytuacjach przeniesienie kredytu do innego banku to dobre i opłacalne rozwiązanie?

  • gdy nasze miesięczne raty są zbyt wysokie,
  • gdy marża w naszym banku jest dużo wyższa niż w innym,
  • gdy jakość obsługi w naszym banku pozostawia wiele do życzenia,
  • gdy negocjacje z naszym bankiem zakończyły się niepowodzeniem.

Zanim zdecydujemy się na refinansowanie, zapoznajmy się dokładnie z nową ofertą. Udajmy się do banku na rozmowę z doradcą i sprawdźmy, co może nam zaproponować.

Jeśli warunki nowego kredytu okażą się dużo lepsze, udajmy się do naszego banku i wyraźmy chęć przeniesienia kredytu. Jeśli bank dba o swoich klientów i pragnie zatrzymać ich przy sobie, spróbuje zaproponować nam nowe, lepsze warunki, np. takie, jak te przeznaczone dla nowych klientów.

Warto dobrze się zastanowić nad negocjacją warunków kredytu i tym, co nam oferują, gdyż może się okazać, że to nam wystarczy i dzięki temu ominie nas cały proces przenoszenia kredytu i związane z tym koszta. Weźmy pod uwagę przede wszystkim ewentualną opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu w pierwszym banku - może ona wpłynąć na opłacalność całej operacji.

null

Przeniesienie kredytu do innego banku - środki ostrożności

Uważajmy, aby nie dać się nabrać. Oferta, która wydaje nam się lepsza może być taka tylko z pozoru. Pamiętajmy, że niskie raty najczęściej są skutkiem wydłużenia okresu kredytowania. Dłuższy okres kredytowania to jednak więcej odsetek i wyższa całkowita kwota do spłaty. Jeśli zależy nam właśnie na wydłużeniu czasy spłaty, sprawdźmy najpierw, czy nie mamy takiej możliwości w dotychczasowej umowie.

Niektóre banki negocjują warunki umowy w trakcie jej trwania, jeśli klient, który do tej pory spłacał wszystko regularnie, zasygnalizuje nagłe problemy i poprosi o wprowadzenie zmian. Szukając ewentualnej lepszej oferty, zwracajmy więc uwagę na wszelkie szczegóły. Najpierw zwróćmy się do banku, w którym obecnie mamy kredyt i sprawdźmy, co nam zaproponuje. Tylko w ten sposób mamy szansę postawić na naprawdę najlepszą ofertę.

Liczmy się z dodatkowymi opłatami, jak choćby prowizja dla nowego banku lub kara za wcześniejsze spłacenie kredytu w starym banku. Poprośmy doradcę bankowego o dokładną kalkulację kosztów, jakie będziemy musieli ponieść i porównajmy je. Jeśli okaże się, że na nowej ofercie możemy zyskać, nie musimy się już dłużej zastanawiać.
Jeśli podjąłeś już decyzję o przeniesieniu kredytu gotówkowego do innego banku, pamiętaj, aby dokładnie przeczytać nową umowę i upewnić się, że nic nie stracisz. Jeśli nie jesteś pewien, umów się na spotkanie ze specjalistą w tej dziedzinie, który na pewno podpowie, na które punkty umowy zwrócić dokładniejszą uwagę.
Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.