KREDYTY, POŻYCZKI

JAK SPRZEDAĆ MIESZKANIE Z KREDYTEM HIPOTECZNYM?

25 CZERWCA 2018

Kupiłeś lokal mieszkalny dzięki środkom pochodzącym z kredytu hipotecznego, ale chcesz go sprzedać przed jego spłatą? Dowiedz się, czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym i jak to zrobić. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek oraz porad.

jak sprzedac mieszkanie z kredytem hipotecznym

Czy możesz sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Zakupiłeś mieszkanie z pomocą kredytu hipotecznego, ale Twoja sytuacja życiowa się zmieniła i postanowiłeś je sprzedać? Hipoteka nie zamyka drogi do sprzedaży lokalu mieszkalnego. Proces ten jest jednak nieco inny niż w przypadku nieruchomości kupionej za pomocą własnych środków. Mimo pomocy banku, to Ty pozostajesz właścicielem mieszkania. Bank zostaje jednak wpisany do księgi wieczystej, dlatego musimy zmierzyć się pewnymi konsekwencjami. Decyzję na temat sprzedaży nieruchomości możesz podjąć samodzielnie, ale musisz poinformować bank o swoich planach.

Wizyta w banku

Jeśli postanowiłeś sprzedać nieruchomość z hipoteką, musisz o swoich planach poinformować bank, który jest wierzycielem hipotecznym. Musisz uzyskać zaświadczenie, potwierdzające obecne saldo zadłużenia. Potrzebna jest również, wystawiona przez instytucję, promesa. Jest to obietnica, na mocy której bank zgadza się na wykreślenie swojego zapisu z księgi wieczystej, po spłacie zadłużenia przez nowego właściciela lokalu. Dokument jest ważny przez trzydzieści dni od podpisania umowy. Pozwala on na spisanie umowy przestępnej z nowym nabywcą. Jego sporządzenie nie wymaga wizyty u notariusza. Promesa powinna zawierać:

  • datę zawarcia umowy o kredyt hipoteczny,
  • dane kredytobiorcy,
  • aktualne saldo spłaty zadłużenia,
  • wysokość kredytu,
  • numer rachunku technicznego,
  • informację o kwocie prowizji za wcześniejszą spłatę zadłużenia oraz deklarację, potwierdzającą sporządzenie dokumentów, które zezwalają na zwolnienie zabezpieczenia.

Wcześniejsza spłata kredytu

Możesz również pomyśleć o przedterminowej spłacie kredytu hipotecznego. Wcześniejsza spłata zadłużenia, w każdej instytucji finansowej skutkuje naliczeniem dodatkowej prowizji. Jest ona zależna od banku i może wynosić o 1,0%, aż do nawet 5% spłacanej sumy.

Kredyt na zadłużone mieszkanie

Jeżeli sprzedajemy nieruchomości osobie posiadającej odpowiednią sumę na jej spłatę, sytuacja jest prosta i proces sprzedaży możemy zamknąć bardzo szybko. Nabywca lokalu mieszkalnego może również uzyskać kredyt hipoteczny na nieruchomość obciążoną już hipoteką. Procedury są bardzo podobne do ubiegania się o hipotekę, znaną nam wszystkim. Musimy dostarczy do banku dodatkowe, wcześniej wymienione dokumenty, czyli zaświadczenie o wysokości zadłużenia oraz promesę.

Jak widać, sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa. Proces ten różni się nieco od transakcjach związanych z mieszkaniami własnościowymi kupionymi bez pomocy banku, mimo to nie jest bardzo zawiły.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6378 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14882 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8504 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.