KREDYTY, POŻYCZKI

JAK SZYBKO SPŁACIĆ KREDYT GOTÓWKOWY?

23 MARCA 2016

Wziąłeś kredyt gotówkowy z zamiarem szybkiego spłacenia, natomiast spłacasz i spłacasz, a końca nie widać. Termin ostateczny trwania umowy jest tak odległy, że zastanawiasz się nad jego przyśpieszeniem. Czy wiesz, jak szybko spłacić kredyt gotówkowy?

szybka spłata kredytu

Wcześniejsza spłata kredytu

Planując szybszą spłatę kredytu warto wcześniej dokładnie przejrzeć całą umowę kredytową i regulamin. Trzeba sprawdzić, czy nie istnieje przypadkiem zapis, który uniemożliwiałby wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego. Niektóre banki mogą sobie bowiem zastrzec taką opcję. Jeśli okaże się, że istnieje możliwość wcześniejszej spłaty, warto poczytać lub dopytać doradcę bankowego o warunki konieczne do spełnienia.

Od 18 grudnia 2011 roku obowiązuje ustawa mówiąca o tym, że kredytobiorca ma prawo spłacić całość lub część zadłużenia przed terminem zawartym w umowie. Istnieje jednak zapis o tym, że instytucje finansowe mogą pobierać rekompensatę za wcześniejszą spłatę kredytu, jednak nie powinna być ona wyższa niż 1% kwoty spłacanej przedterminowo.

O wcześniejszej spłacie kredytu nie trzeba informować banku z wyprzedzeniem. Można więc w każdej chwili zdecydować się na ten krok. Trzeba się za to odpowiednio wcześniej do tego przygotować. Przede wszystkim, aby móc spłacić kredyt, trzeba mieć odpowiednią kwotę pieniędzy a więc dobry sposób na oszczędzanie oraz wytrwałość. Następnie warto to dobrze przekalkulować, aby realnie ocenić czy wcześniejsza spłata rzeczywiście będzie się opłacała. Nie jest to zawsze tak oczywiste. Co prawda spłacają kredyt przedterminowo, można uniknąć naliczania dalszych odsetek, jednak warto sprawdzić czy dodatkowe koszta nie będą przekraczały standardowych opłat.

Sposoby na szybszą spłatę kredytu

Jeśli nie jesteś w stanie spłacić całego kredytu, zawsze możesz robić to stopniowo, np. wpłacając podwójną ratę. Jakbyś co miesiąc płacił podwójną ratę, okres kredytowania skraca Ci się o połowę a wraz z nim, zmniejsza liczba odsetek. Jest to jedna z opcji, którą może zaproponować Ci bank.

Druga opcja nie skraca Ci okresu spłaty, ale sprawia, że raty w przyszłości będą dużo mniejsze. Wystarczy, że teraz będziesz spłacał więcej, aby w przyszłości płacić mniej. Ta opcja jest dobrym wyjściem dla osób, którym nie zależy na zerwaniu relacji z bankiem, lecz obawiają się, że mogą mieć za jakiś czas problemy ze spłatą rat (bo urodzi się dziecko i dojdą wydatki, bo przejdzie na emeryturę itp.) lub po prostu chcą mieć większą swobodę finansową. Warto wtedy podjąć decyzję o spłacaniu wyższych rat.

Jeśli jednak koniecznie chcesz pozbyć się kredytu gotówkowego jak najszybciej, pierwsza opcja będzie dla Ciebie przyjemniejsza. Oczywiście wymaga płacenia przez jakiś czas wysokich rat, jednak jeśli masz takie możliwości finansowe, to warto z nich skorzystać. Dużo szybciej pozbędziesz się kredytu i odzyskasz wolność finansową.

Co jeszcze można zrobić, aby szybciej spłacić kredyt?

Aby szybciej spłacić kredyt obniżając jego koszt, możesz również zrezygnować z dodatkowych opłat, np. z ubezpieczenia kredytu. Jest to jednak ryzykowny sposób i nie zawsze wchodzi w grę. Kolejny, również ryzykowny sposób to spłata jednego kredytu za pomocą innego. Jest to opcja dla tych, którzy znajdą naprawdę atrakcyjną ofertę z niskim oprocentowaniem. Trzeba dokładnie kalkulować koszta i porównać oba kredyty, aby mieć pewność, że uda się zyskać, a przynajmniej nie stracić na tym zabiegu. Koniecznie trzeba uważać, aby nie wpaść w zadłużenie i trzeba liczyć się z tym, że nadal będzie się przecież posiadało kredyt. Warto mieć wtedy oszczędności i szybko go spłacić.

Dla osób najbardziej zdesperowanych, w trudnej sytuacji finansowej, istnieje jeszcze możliwość zwrócenia się do banku z prośbą o umorzenie części lub całości kredytu. Bardzo ciężko jest uzyskać na to zgodę i trzeba mieć naprawdę solidne argumenty, które by za tym przemawiały. W ostateczności można ogłosić upadłość konsumencką. Jeśli chcesz wiedzieć, czy spełniasz warunki konieczne do ogłoszenia upadłości, przeczytaj ten artykuł.

Wcześniejsza spłata kredytu to doskonały sposób na uniknięcie nadmiernych kosztów i szybkie odzyskanie swobody finansowej. Jednocześnie sprawia, że dużo chętniej sięgamy po kredyt gotówkowy. Dajmy sobie tę możliwość i odzyskajmy wolność finansową jeszcze przed terminem spłaty.

Najlepsze oferty kredytów znajdziesz w naszej porównywarce kredytów gotówkowych. Zapraszamy!Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.