KREDYTY, POŻYCZKI

JAK WYBRAĆ DOBRY KREDYT HIPOTECZNY?

31 LIPCA 2015

Chcesz kupić mieszkanie, ale brakuje Ci pieniędzy? Od tygodni odwlekasz remont domu, bo nie wiesz skąd wziąć na niego środki? Chciałbyś w końcu skończyć z wynajmowaniem i przeprowadzić się do własnych czterech kątów? Dobrym rozwiązaniem na pozyskanie środków pieniężnych będzie dla Ciebie kredyt hipoteczny. Gdzie jednak szukać opłacalnych ofert i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny!

pieniądze - jak wybrać kredyt hipoteczny

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Koszt kredytu

Podczas wyboru oferty zwracajmy szczególną uwagę na całkowity koszt kredytu

Najważniejszym elementem wpływającym na koszt kredytu hipotecznego jest oprocentowanie - to na jego podstawie naliczane są odsetki. Warto wiedzieć, że w skład oprocentowania najczęściej wchodzi WIBOR (stopa procentowa, po jakiej banki udzielają pożyczek innym bankom) i marża banku (tę przeważnie można z bankiem negocjować).

Kolejnym elementem wchodzącym w skład kosztu kredytu jest prowizja, czyli opłata, którą bank pobiera za jego udzielenie. Pamiętajmy jednak, że niektóre banki prowizji nie pobierają, a w przypadku kredytu na mieszkanie najczęściej jest ona bardzo niska.

Do kredytu hipotecznego można także dokupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, które będzie stanowiło zabezpieczenie np. w razie utraty źródła utrzymania lub niezdolności do pracy.

Przy obliczaniu kosztów kredytu pomoże nam porównywarka kredytów hipotecznych. W wygodny sposób sprawdzimy w niej wysokość oprocentowania i prowizji w każdej z ofert i poznamy szacunkową wysokość RRSO.

Wybór rodzaju rat

Starając się o kredyt hipoteczny mamy do wyboru dwa rodzaje rat: równe i malejące.

Raty równe oznaczają wyższy koszt całego kredytu, za to niższy koszt płaconych co miesiąc rat.

Raty malejące to niższy koszt całego kredytu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w takim przypadku w pierwszej połowie okresu spłaty kredytu raty są dość wysokie. Dla tej drugiej opcji wymagana jest także bardzo dobra zdolność kredytowa.

Pamiętajmy, by dobierać wysokość miesięcznych rat do swoich możliwości finansowych.

Okres spłaty kredytu

Ostatnią rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest okres spłaty kredytu. Pamiętajmy, że dłuższy okres oznacza niższe raty, ale wyższy koszt kredytu z powodu naliczania odsetek.

W tym przypadku, przy dobrej zdolności kredytowej, bank z pewnością pójdzie nam na rękę w kwestii długości okresu spłaty. Ustalajmy go jednak rozważnie, biorąc pod uwagę swoje miesięczne możliwości finansowe. Im szybciej spłacimy kredyt, tym niższy będzie jego całkowity koszt. Wysokość raty powinna być jednak dobrana w taki sposób, aby pozostało nam dość pieniędzy na codzienne życie.

Gdzie szukać ofert kredytu hipotecznego?

Kiedy chcemy przeprowadzić się do wymarzonych, własnych czterech kątów, często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Taki kredyt to jednak obowiązek na lata - można go spłacać nawet przez 30 lat. Do tak dużego zobowiązania warto podejść z rozwagą, poświęcając czas na wybór odpowiedniej oferty. Gdzie jednak szukać najlepszych ofert kredytów hipotecznych?

Kiedy już zdecydujemy się na kredyt, warto porównać oferty różnych banków. Takie przedsięwzięcie może być jednak czasochłonne. Z pomocą przychodzi nam jednak porównywarka kredytów hipotecznych. Wystarczy, że wpiszemy wysokość kwoty kredytu, jakiej potrzebujemy oraz podamy interesujący nas okres spłaty. Porównywarka wyświetli nam oferty spełniające nasze wymagania, pokazując przy okazji szacunkowe wyliczenie miesięcznej raty oraz wysokość RRSO.

Doradca finansowy pomoże w wyborze kredytu

Jeśli trudno nam samodzielnie wybrać ofertę, zastanówmy się, czy nie skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Uważajmy jednak na oszustów! Doradca nie może pobierać od nas żadnych dodatkowych opłat oprócz tych koniecznych przy staraniu się o kredyt hipoteczny (np. 30 zł za odpis z księgi wieczystej nieruchomości). Doradca będzie w stanie przedstawić nam kilkanaście różnych ofert i załatwić wszystkie formalności łącznie ze złożeniem wniosku o kredyt.

Nasi doradcy chętnie pomogą Ci dobrać odpowiednią i opłacalną ofertę - wystarczy, że wypełnisz wniosek.


Wybór dobrego kredytu hipotecznego to niełatwe zadanie. Warto zapoznać się z ofertami różnych banków za pomocą porównywarki, przejrzeć rankingi kredytów hipotecznych i skonsultować się z doradcą, a następnie dokonać najlepszego dla siebie wyboru.


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.