KREDYTY, POŻYCZKI

KARTA KREDYTOWA - DLA KOGO NIE JEST ODPOWIEDNIA?

16 LIPCA 2018

Karta kredytowa to obecnie rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej klientów. Banki prześcigają się w reklamowaniu atrakcyjnych ofert. Niektórzy jednak nadal nie są przekonani do tej formy wsparcia finansowego. Dowiedz się dla kogo karta kredytowa jest odpowiednia, a dla kogo nie.

karta kredytowa dla kogo

Karta debetowa a kredytowa różnice

Możemy wyróżnić kilka rodzajów kart bankowych. Najbardziej popularne są karty debetowe oraz kredytowe. Jaka jest różnica między kartą debetową a kredytową? Pierwsza z nich wydawana jest przez bank do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Pozwala na wykonywanie transakcji bezgotówkowych oraz wypłatę pieniędzy z bankomatów. W przypadku karty debetowej korzystamy z sumy, którą posiadamy na koncie. Możemy jedynie uruchomić na niej debet. Jego kwota jest z reguły niewielka. Karta kredytowa to zupełnie inny produkt bankowy. Nie jest ona powiązana z kontem osobistym. Kredyt, z którego możemy skorzystać, jest określony górnym limitem. Można go zmieniać w trakcie umowy z bankiem. Płacą tego rodzaju kartą wydajemy pieniądze banku. Pożyczoną sumę musi oddać w określonym terminie, aby uniknąć naliczania odsetek. Występuje tak zwany okres bezodsetkowy. Możliwość płacenia tracimy dopiero w momencie osiągnięcia limitu wcześniej ustalonego. Odsetki zostają naliczone w momencie, gdy przekroczymy okres rozliczeniowy. W zależności od banku może wynosić on inną liczbę dni.

Dla kogo karta kredytowa jest odpowiednia?

Już wyjaśniliśmy się, jak różni się od siebie karta kredytowa a debetowa. Niektórzy uważają, że jest to produkt niepotrzebny i ułatwia wejście w spiralę długów. Jaka jest nasza opinia na ten temat? Karta kredytowa we właściwych rękach to świetne udogodnienie. Najlepiej sprawdzi się u osób, które często wyjeżdżają za granicę. Używając jej, łatwo możemy zarezerwować nocleg czy wypożyczyć samochód. Jest to również zabezpieczenie finansowe, w razie inwestycji lub nagłych przypadku. Jeśli będziemy spłacać należność w odpowiednim terminie, nie zapłacimy żadnych odsetek. To kusząca, ale również korzystna oferta. Pamiętaj, aby nie nadużywać tego wsparcia i ustawić rozsądny limit. Karta kredytowa nie jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które posidają już jakieś zadłużenie i grozi im spirala długów. W przypadku jej stałego używania trzeba dokonywać terminowej spłaty, aby uniknąć naliczania odsetek, które mogą być wyskie.

Koszt kart kredytowej

Wiesz już jak wygląda spłata należności na karcie kredytowej, ale to nie jedyna kwestia, która warto poruszyć. Posiadanie karty kredytowej często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oto lista dodatkowych kosztów, które może naliczyć bank:

  • Opłata za wydanie karty (jednorazowo),
  • Opłata miesięczna lub roczna za użytkowanie karty,
  • Opłata za ubezpieczenie,
  • Opłata za zmianę daty cyklicznego rozliczenia,
  • Opłata za przekroczenie limitu na karcie,
  • Opłata za wydanie duplikatu karty kredytowej w razie zgubienia.

Jak widać koszty mogą być naprawdę spore. Banki jednak często oferują promocje, szczególnie jeśli zakładamy pierwszą kartę kredytową. Korzystają z karty regularnie z pewnością unikniemy części dodatkowych kosztów. Pamiętaj, że wypłata gotówki z banku w przypadku używania karty kredytowej, wiąże się z natychmiastowym naliczeniem odsetek. Karta kredytowa może okazać się nieodpowiednia dla osób, które wolą płacić gotówką niż wykonywać transakcje bezgotówkowe.

Karta kredytowa może być dobrym rozwiązaniem dla wielu z nas. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z niej rozsądnie i z umiarem. Podczas podpisywania umowy z bankiem zwróć uwagę na datę cyklicznego rozliczenia, ustalony limit oraz dodatkowe opłaty za posiadanie karty kredytowej.


Tekst: Aleksandra Klement


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8055 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18795 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10740 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.