KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT HIPOTECZNY DLA SINGLA

14 KWIETNIA 2016

Kredyt hipoteczny dla singla daje możliwość wielu samotnym osobom na otrzymanie wsparcia finansowego w celu kupienia mieszkania. Czy łatwo uzyskać taki kredyt w pojedynkę czy może lepiej poszukać współkredytobiorcy?

singiel

Samodzielność i własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Te, które zakładają rodzinę ze swoją drugą “połówką” zapewne mają trochę łatwiej. Mogą się nawzajem wspierać finansowo i wspólnie odpowiadają za znalezienie dobrego dla siebie mieszkania. Single mogą każdą decyzję podjąć samodzielnie, bez uzgadniania czegokolwiek z inną osobą. Samodzielnie też muszą radzić sobie z kwestiami finansowymi. Pary najczęściej mają dwa źródła dochodu, singiel żyje z jednej, własnej pensji. Oczywiście zdarza się tak, że łączna wartość obu dochodów w małżeństwie może być mniejsza niż jedna pensja singla, jednak planując wzięcie kredytu hipotecznego w pojedynkę na nowe mieszkanie warto poznać stanowisko banków wobec takich sytuacji. Niektóre czynniki dotyczące również singli omówiliśmy już w artykule Kredyt hipoteczny - dla kogo?

Banki lubią współkredytowanie

Im więcej osób jest odpowiedzialnych za dany kredyt, tym mniejsze ryzyko, że mogą wystąpić problemy z  jego spłatą. Gdy kredyt hipoteczny biorą dwie osoby, bank zakłada, że spłacany on będzie z dwóch pensji. Jeśli nagle jedna osoba straci pracę, wciąż istnieje drugi dochód. Jest to sytuacja pozytywna zarówno dla banków, jak i dla kredytobiorców, którzy nie muszą martwić się zadłużeniami. W razie utraty jednego źródła dochodu zapewne będzie im ciężej, ale nie zostaną bez pieniędzy mając jeszcze drugie źródło.

W przypadku singla sytuacja jest trudniejsza

Jeśli weźmie on kredyt będzie za niego w całości odpowiedzialny i w razie utraty pracy, może on mieć poważne problemy ze spłacaniem rat. Oczywiście to kredytobiorca musi się martwić skąd weźmie pieniądze, jednak bank wolałby uniknąć zadłużenia przez swoich klientów. Już na początku bardzo restrykcyjnie sprawdzane są warunki finansowe kredytobiorcy. Jego zdolność finansowa i historia kredytowa muszą wskazywać na dobrą sytuację finansową i jak najmniejsze ryzyko kredytowe.

Co to oznacza? Najlepiej jakby kredytobiorca zarabiał przynajmniej średnią krajową. Oczywiście nie jest to reguła. Niektóre banki nadal wspierają osoby o niższych zarobkach jednak kwoty takiego kredytu nie mogą być wysokie i starczą zaledwie na kawalerkę. W przypadku singli często wymagany jest też wyższy wkład własny niż w przypadku małżeństw. Singiel, który posiada własne oszczędności pokazuje bankowi, że pomimo samotnego zarządzania finansami, radzi sobie całkiem dobrze i potrafi jeszcze zaoszczędzić.

Aktualnie nie ma już możliwości stuprocentowego finansowania mieszkania, więc każdy kredytobiorca, zarówno singiel jak i pary, musi posiadać część własną. Im wyższe są te oszczędności tym lepsza informacja dla banku i większe szanse na kredyt hipoteczny - porównywarka pomoże Ci wstępnie wybrać banki, do których warto się udać.

Czy istnieje możliwość zwiększenia szans na uzyskanie kredytu hipotecznego przez singla?

Poręczenie kredytu to ciekawa opcja, która nie tylko umożliwi otrzymanie kredytu, ale może również znacząco zwiększyć jego kwotę. Poręczycielem może być zaufana osoba, najczęściej okazują się to być rodzice z pewną sytuacją finansową. Mogą oni również stać się współkredytobiorcami i pomóc swojemu dziecku spłacać kredyt hipoteczny.

W obu sytuacjach bank odniesie się do kredytobiorcy z większą dozą zaufania i chętniej zacznie ustalać warunki kredytu. Jeśli sytuacja singla znacząco się poprawi lub zechce on po jakimś czasie dzielić kredyt z inną osobą (np. weźmie ślub i zacznie go spłacać z małżonkiem), może zgłosić się do banku z prośbą o zmianę warunków. Co prawda bank niechętnie zrezygnuje ze współkredytobiorcy, ale zamiana go na innego, szczególnie jeśli małżonek odnosi wysokie dochody, może okazać się dla banku atrakcyjna. Warto się jednak dobrze zastanowić, czy zmiana warunków jest konieczna.

Uzyskanie kredytu we dwójkę jest łatwiejsze jednakże single również mają duże szanse na kredyt hipoteczny. Porównywarka wskaże Ci korzystne oferty - przekonaj się, jaką masz zdolność kredytową w wybranych bankach.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.