KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT KONSOLIDACYJNY - CZY WARTO?

8 STYCZNIA 2016

W dzisiejszych czasach, podpisywanie zobowiązań kredytowych, to proceder niezwykle powszechny. Jeżeli nie posiadamy bowiem dużej ilości gotówki, to zazwyczaj, aby nabyć jakąś nieruchomość czy inną rzecz o wysokiej wartości, decydujemy się na kredyt. To właśnie wszelakie pożyczki najczęściej są podstawowym narzędziem w realizacji naszych największych marzeń. Co jednak w sytuacji, gdy zagalopujemy się i wszystkie nasze zobowiązania finansowe, zamiast sprzymierzeńcem, staną się przeszkodą? Pomocny może okazać się kredyt konsolidacyjny.

kredyt konsolidacyjny

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyt konsolidacyjny ma głównie służyć połączeniu dwóch lub więcej zaciągniętych kredytów lub pożyczek, w jedno zobowiązanie finansowe. Zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego najczęściej jest nieruchomość.

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy posiadając dosyć dużą zdolność kredytową, najpierw decydujemy się zaciągnąć kredyt na nowy samochód, a w późniejszym czasie podpisujemy również np. dwie umowy kredytu gotówkowego. Póki spełniamy wymagania banku i jesteśmy dla niego wiarygodni, wszelkie instytucje finansowe chętnie udzielą nam nawet kilku pożyczek. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy musimy płacić systematycznie kilka rat, a w konsekwencji okazuje się, że po zsumowaniu wszystkich wydatków, jest to zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Chcąc uniknąć komornika oraz opłat sądowych, możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu mamy możliwość skumulowania wszystkich rat w jedną, która będzie na dodatek niższa od naszego aktualnego zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny udzielany jest na dowolny okres kredytowania, lecz zazwyczaj nie dłużej niż 35 lat. Możemy również mieć pole wyboru w przypadku waluty.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

  • Jak każdy produkt, kredyt konsolidacyjny posiada swoje zalety oraz wady. Z tych pozytywnych aspektów, należy wspomnieć przede wszystkim o następujących elementach:
    Rata kredytu konsolidacyjnego będzie zdecydowanie niższa od sumy naszych wszystkich zobowiązań. Jest to z pewnością bardzo korzystne, gdyż w ten sposób możemy zdecydowanie odciążyć swój budżet i ze spokojem spłacać zaciągnięte zobowiązania. Jeżeli aktualnie nie wystarcza nam na wszystkie wydatki, z kredytem konsolidacyjnym może się to zmienić na lepsze.
  • W przypadku wielu zobowiązań finansowych, bardzo łatwo o pomyłkę w opóźnieniu lub nawet zapomnieniu o zapłacie kolejnej raty. Połączenie wszystkich płatności w jedną ratę, to także spory komfort oraz poczucie wygody dla nas oraz naszych finansów. O zaledwie jednej płatności, na pewno będzie nam łatwiej zapamiętać, a gdy ustawimy sobie przelew zdefiniowany, problem w zupełności nie będzie nas dotyczył.
  • Kredyt konsolidacyjny w porównaniu do zwykłych kredytów gotówkowych, posiada również zdecydowanie niższe oprocentowanie. Przede wszystkim jest to możliwe poprzez fakt, iż zabezpieczeniem kredytu jest nasza hipoteka, co jest z pewnością solidną gwarancją dla banku w przypadku zaniedbania spłacania przez konsumenta. Dorzucając do tego fakt długiego okresu kredytowania (nawet 35 lat), istnieje szansa na naprawdę bardzo niską ratę.

Wady kredytu konsolidacyjnego

  • Pomimo tak wielu pozytywów wymienionych w poprzednim akapicie, kredyt konsolidacyjny posiada również swoje wady. Oto najistotniejsze z nich:
    Obniżenie wysokości rat ma też swoją negatywną stronę. Najczęściej odbywa się to kosztem dłuższego okresu spłaty zobowiązania finansowego. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, gdy podliczymy łączne zobowiązanie, które musimy zwrócić do banku, zazwyczaj są one wyższe, niż w pierwotnym przypadku. Warto pamiętać, że im krótszy okres kredytowania, tym potencjalne koszta są niższe.
  • Jeżeli jako zabezpieczenie kredytu, zdecydujemy się na mieszkanie bądź jakąś inną nieruchomość, przez czas trwania umowy, nie możemy jej sprzedawać. To z pewnością nakłada na nas pewne ograniczenia.


O kredycie konsolidacyjnym

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim, jak w przypadku każdego kredytu, do ewentualnego podpisania umowy należy podejść z rozwagą. Warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim przekalkulować czy będziemy w stanie pokryć nowe zobowiązanie. Kredytu konsolidacyjnego nie powinniśmy traktować jako chwilowe umorzenie starszych długów, gdyż w późniejszym czasie może się okazać, że ponownie będziemy mieli kłopoty z jego spłatą. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zaczerpnięcie kredytu konsolidacyjnego, warto skorzystać z porównywarki kredytów konsolidacyjnych, dzięki której będziemy mieli możliwość łatwego zestawienia poszczególnych ofert. Takie rozwiązanie daje gwarancję wyboru najkorzystniejszej oferty spośród wszystkich dostępnych.Tekst: Bartłomiej DuszaKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8682 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
20258 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
11576 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.