KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT NA REMONT DOMU LUB MIESZKANIA - NA CO SIĘ ZDECYDOWAĆ?

12 WRZEŚNIA 2017

Remont mieszkania to wydatki rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Często, aby go sfinansować, musimy ubiegać się o kredyt. W zależności od tego, jakie wydatki planujemy, możemy zdecydować się na inny rodzaj finansowania. Jaki kredyt na remont wybrać i na co zwrócić uwagę? Co opłaca się najbardziej?

Kredyt na remont domu lub mieszkania - na co się zdecydować?

Jak najlepiej sfinansować remont domu lub mieszkania?

W związku z tym, że remont mieszkania wiąże się ze sporymi wydatkami, często decydujemy się na pokrycie całości lub części wydatków ze środków z kredytu.

Kredyt na remont domu lub mieszkania musimy jednak dopasować do rodzaju potrzeb. Od tego bowiem zależy, na jaki rodzaj finansowania się zdecydujemy. Zanim więc złożymy wniosek o kredyt, zastanówmy się, ile dokładnie pieniędzy potrzebujemy. Na tej podstawie należy podjąć decyzję na temat rodzaju kredytu, który będzie dla nas najlepszy. Możemy zdecydować się na kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny kredyt na remont domu.

Kredyt gotówkowy na drobny remont mieszkania

Jeśli remont, który planujemy, pochłonie nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, dobrym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie na jego sfinansowanie kredytu gotówkowego.

W tym przypadku możemy liczyć na szybką decyzję i niewielką ilość formalności. Bank poinformuje nas o swojej decyzji najczęściej następnego dnia, a czasem nawet w kilka godzin po złożeniu wniosku o kredyt. Aby otrzymać kredyt gotówkowy, wystarczy dopełnić minimalnej liczby formalności: najczęściej wystarczy dowód osobisty oraz dokument potwierdzający wysokość otrzymywanego przez nas dochodu (banki często wymagają zaświadczenia o zarobkach oraz zaświadczenia zatrudnieniu od pracodawcy).

Maksymalny okres spłaty, na jaki możemy liczyć w przypadku kredytu gotówkowego, to 10 lat – 120 miesięcznych rat. Z kolei maksymalna kwota, o jaką możemy się ubiegać w przypadku kredytu gotówkowego to około 60 tysięcy złotych. W przypadku tak dużej sumy lepszym rozwiązaniem może się jednak okazać kredyt hipoteczny.

Należy wziąć również pod uwagę fakt, że kredyt gotówkowy na remont jest rozwiązaniem droższym niż kredyt hipoteczny. Oprocentowanie sięga nawet kilkunastu procent w skali roku. Warto więc dobrze przyjrzeć się ofertom proponowanym przez banki, aby wybrać tę najkorzystniejszą. W naszej porównywarce kredytów gotówkowych znajdziesz zestawienie różnorodnych ofert.

Kredyt hipoteczny na kosztowny remont domu

Jeśli planujemy kosztowny remont domu lub mieszkania, najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny na remont ma jednak swoje ograniczenia. Aby go uzyskać, trzeba być właścicielem danej nieruchomości. Nie może ona również być obciążona hipoteką.

W przypadku kredytu hipotecznego należy liczyć się z tym, że liczba koniecznych do wypełnienia formalności jest dużo większa niż w przypadku kredytu gotówkowego. Dużo dłużej będziemy również czekać na decyzję banku odnośnie przyznania kredytu – może to trwać nawet miesiąc.

Dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki w przypadku kredytu hipotecznego na remont możemy jednak liczyć na niższe oprocentowanie, a także dłuższy czas spłaty. Oprocentowanie kredytu hipotecznego waha się w okolicach kilku procent. Okres spłaty możemy rozciągnąć nawet do 20 lat, dzięki czemu miesięczne raty będą niższe i nie będą obciążać budżetu domowego.

Z kredytem hipotecznym związane są pewne dodatkowe formalności. Przed złożeniem wniosku należy oszacować budżet i sporządzić kosztorys prac remontowych. W przygotowaniu dokumentu pomoże nam doradca bankowy. Oczywiście jeśli z czasie remontu okaże się, że niespodziewanie potrzebujemy więcej pieniędzy, będziemy mogli wnioskować o dodatkową kwotę kredytu. Na pieniądze będziemy jednak czekać nawet kilka tygodni. W przypadku kredytu hipotecznego na remont konieczne jest również dokonanie wyceny nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu nie będzie mogła przekroczyć 80% wartości nieruchomości. Co ważne, w przypadku kredytu hipotecznego na remont banki nie wymagają wkładu własnego.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest korzystne, jednak musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Koszt wyceny nieruchomości wynosi około 300-600 zł. W związku z tym, że należy ustanowić hipotekę, konieczne będzie uiszczenie opłat sądowych za wpis i późniejsze wykreślenie hipoteki.

Pamiętajmy również, że na koniec musimy rozliczyć się z bankiem z wykonanych w czasie remontu prac i udokumentować ich koszt, przedstawiając faktury. Bank może również przeprowadzić inspekcję w remontowanym mieszkaniu.

Banki oferują kredytu hipoteczne na remont na różnych warunkach. W naszej porównywarce kredytów hipotecznych znajdziesz różnorodne oferty. Warto się z nimi zapoznać i podjąć świadomą decyzję.

A może pożyczka hipoteczna?

Trzecim rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Jest ona zwolniona z niektórych formalności utrudniających uzyskanie kredytu hipotecznego na remont.

W przypadku pożyczki hipotecznej nie ma konieczności sporządzania kosztorysu planowanego remontu. Co za tym idzie, po zakończeniu prac nie musimy rozliczać się przed bankiem z poniesionych kosztów.

Cechą, która łączy pożyczkę hipoteczną z kredytem hipotecznym jest rodzaj zabezpieczenia. Oba rodzaje finansowania są zabezpieczone hipoteką. W związku z tym, w przypadku pożyczki hipotecznej również musimy być właścicielem nieruchomości. Bank poprosi nas o sporządzenie wyceny nieruchomości (koszt około 300-600 zł), a maksymalna kwota pożyczki nie będzie mogła przekroczyć określonego procenta wartości nieruchomości.

Pożyczka hipoteczna na remont jest oprocentowana wyżej, niż kredyt hipoteczny. Podczas gdy oprocentowanie kredytu hipotecznego może wynosić nawet 3%, w przypadku pożyczki hipotecznej musimy liczyć się z nieco wyższą kwotą. Minimalne oprocentowanie to w tym przypadku około 5-6%.

Pożyczka hipoteczna to złoty środek, ponieważ liczba formalności jest mniejsza niż w przypadku kredytu hipotecznego, jednak oprocentowanie nie jest tak wysokie jak w przypadku kredytu gotówkowego – możemy również liczyć na wyższą kwotę.

Na jaki kredyt na remont się zdecydować?

Podejmując decyzję na temat kredytu na remont należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Jakiej kwoty kredytu na remont potrzebuje?

Jeśli kwota sięga kilkunastu tysięcy – warto wziąć pod uwagę kredyt gotówkowy. Przy większej kwocie należy zacząć rozważań kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną.

Na kiedy będą mi potrzebne pieniądze?

Jeśli zależy nam na bardzo szybkiej decyzji, postawmy na kredyt gotówkowy. Na przyznanie kredytu hipotecznego będziemy musieli czekać kilka tygodni. Pożyczkę hipoteczną otrzymamy nieco szybciej.

Czy posiadam dom lub mieszkanie na własność?

Jeżeli remontowany dom lub mieszkanie nie jest naszą własnością, nie otrzymamy kredytu hipotecznego ani pożyczki hipotecznej.

Czy dom lub mieszkanie obciążone są hipoteką?

Jeśli tak, nie otrzymamy kredytu hipotecznego ani pożyczki hipotecznej – jedynym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.

Czy zależy mi na niskiej racie miesięcznej?

Niższa rata miesięczna będzie związana z dłuższym okresem spłaty. Jeśli jesteśmy gotowi związać się z bankiem na dłużej, kosztem uzyskania niższej raty miesięcznej, zdecydujmy się na kredyt hipoteczny. Kredyt gotówkowy spłacimy szybciej, jednak koszt miesięcznej raty będzie wyższy.

Podsumowanie: najlepszy kredyt na remont

Wybierając kredyt na remont musimy wziąć pod uwagę swoje potrzeby. Jeżeli planujemy generalną przebudowę mieszkania, bardziej opłaca się postawić na kredyt hipoteczny. Jeśli remont jest drobny, nie warto poświęcać mnóstwa czasu na formalności z nim związane. W przypadku kredytu hipotecznego oprocentowanie będzie niższe, poniesiemy jednak dodatkowe koszta związane ze sporządzeniem wyceny nieruchomości czy opłatami sądowymi. Jeśli kwota, o którą się staramy, jest niska, nie warto przepłacać za formalności. Drobny remont lepiej sfinansować z pomocą kredytu gotówkowego.


Daj nam również znać w komentarzu, który sposób finansowania remontu uważasz za najkorzystniejszy!


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.