KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT OBROTOWY - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

21 WRZEŚNIA 2018

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że znasz dwa rodzaje kredytu - kredyt konsumencki – zazwyczaj krótkoterminowy i przeznaczony na pokrycie konkretnych inwestycji (zakup samochodu, remont kuchni, itd.) oraz kredyt hipoteczny. W przypadku przedsiębiorców jednym z podstawowych rodzajów finansowania obcego będzie natomiast kredyt obrotowy.

kredyt obrotowy

Definicja kredytu obrotowego

Kredyt obrotowy można porównać do kredytukonsumenckiego, z tą jednak różnicą, że jest wypłacany przedsiębiorcom. Jego przeznaczenie to pokrycie kosztów prowadzenia bieżącej działalności firmy, zapewniając utrzymanie płynności finansowej.

Przedsiębiorca sięgający po kredyt obrotowy wykorzysta go najprawdopodobniej na pokrycie kosztów związanych z administracją, zatrudnieniem personelu, zakupem niezbędnego wyposażenia, podzespołów i elementów produkcyjnych, itd. W momencie gdy kontrahenci spóźniają się z wypłatą należnych środków za wykonaną usługę lub sprzedany produkt (co jest bardzo powszechnym zjawiskiem), kredyt ten pozwoli utrzymać się na powierzchni i pokryje zobowiązania, które firma posiada wobec innych partnerów.

W związku ze swoją charakterystyką kredyt obrotowy przybiera głównie wymiar krótkoterminowy, udzielany jest na okres nie dłuższy niż jeden rok. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej zasady i wsparcie w tej formie może być udzielone w dłuższym terminie. Co ciekawe, w odróżnieniu od tradycyjnego kredytu, z którym do czynienia ma osoba fizyczna, kredyt obrotowy nie musi posiadać harmonogramu spłaty – przedsiębiorstwo ma obowiązek oddać po prostu pożyczone środki przed terminem zakończenia umowy kredytowej. Wszystko ostatecznie zależy od tego jak kredytobiorca porozumie się z kredytodawcą – możliwe jest bowiem nałożenie minimalnej kwoty, która musi być spłacana w określonych okresach (na przykład kwartalnych).

Na rachunku bieżącym, czy kredytowym?

W ofercie banków zazwyczaj znajdują się kredyty obrotowe na rachunek bieżący oraz kredytowy. Różnice pomiędzy innymi są następujące:

  • na rachunku bieżącym – głównie krótkoterminowy, w ramach prowadzonego rachunku firmowego instytucja finansowa przyznaje określony limit zadłużenia. Kiedy przedsiębiorstwo potrzebuje dodatkowych środków, korzysta z tego limitu i nie musi każdorazowo tłumaczyć się bankowym na co były one potrzebne;
  • na rachunku kredytowym – firma musi przedstawić plan opisujący szczegółowo cel i sposób wykorzystania pożyczanych pieniędzy, umowa dodatkowo dokładnie opisuje zasady i termin spłaty środków. W jego przypadku banki udzielają jednak większego finansowania i na dłuższy okres.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6522 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
15218 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8696 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.