KREDYTY, POŻYCZKI

KREDYT STUDENCKI 2017/2018

16 PAŹDZIERNIKA 2017

Jesteś studentem? Śpiesz się! Zostało Ci zaledwie kilka dni na złożenie do banku wniosku o przyznanie kredytu studenckiego. Przeczytaj, czy Ci się należy.

Kredyt studencki 2017/2018

Udzielanie kredytu studenckiego jest wsparciem, które oferują banki, aby umożliwić mniej zamożnym osobom dostęp do szkolnictwa wyższego. Od standardowego kredytu gotówkowego różni się tym, że spłata nie odbywa się natychmiast po jego zaciągnięciu, lecz dopiero w terminie dwóch lat po ukończeniu przez kredytobiorcę studiów. Może on zatem bez obaw korzystać z dodatkowych pieniędzy w trakcie trwania jego edukacji na uczelni wyższej. Plusem jest również to, że część odsetek za kredyt studencki spłacana jest z budżetu Państw, a sam kredyt jest nisko oprocentowany.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

O kredyt studencki mogą starać się zarówno studenci i doktoranci, jak i osoby dopiero kandydujące na studia. Warunkiem koniecznym do podpisania umowy kredytowej z bankiem jest jednak przedstawienie statusu studenta bądź doktoranta. Ponadto musi to być osoba, która swoje studia rozpoczęła  przed ukończeniem 25 roku życia.

W tym roku akademickim 2017/2018, aby móc ubiegać się o kredyt studencki, nie można przekroczyć kwoty 2500 zł netto na osobę w rodzinie. W przypadku studentów, u których w rodzinie na jednego członka przypada do 1500 zł, istnieje możliwość 100% poręczenia kredytu. U osób, w których kwota ta sięga do 2000 zł, poręczenie kredytu odbywa się w 90%.  

Obowiązki kredytobiorcy

Osoba pobierająca fundusze w ramach kredytu studenckiego jest zobowiązana do przedstawiania  w wyznaczonych terminach zaświadczenia o odbywaniu studiów. W sytuacji niezaliczenia i powtarzania semestru, skorzystania z urlopu lub w innych przypadkach mogących przedłużyć okres trwania studiów, kredytobiorca ma prawo złożyć wniosek z prośbą o wydłużenie okresu kredytowania. Jednocześnie ma on też obowiązek poinformować bank o ukończeniu lub przerwaniu toku studiów, w momencie gdy nastąpi skreślenie go z listy studentów.

Warunki kredytu studenckiego

Kredyt studencki obejmuje cały okres trwania studiów, maksymalnie do 6 lat. W przypadku studiów doktoranckich maksymalny okres kredytowania wynosi 4 lata. Fundusze w ramach kredytu wypłacane są wyłącznie w trakcie trwania roku akademickiego, obejmują zatem 10 miesięcy (bez dwumiesięcznego okresu wakacji).

Oprocentowanie kredytu zależne jest od zmiennej wysokości stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego i wynosi połowę tej wartości. W lipcu 2017 stopa ta wynosiła 1,75%.

Miesięczna rata kredytu studenckiego może być inna w każdym roku akademickim. Na ten rok 2017/2018 ustalone są następujące kwoty:

  • rata podstawowa - 600 zł
  • rata podwyższona - 800 zł albo 1000 zł
  • rata obniżona - 400 zł

W trakcie trwania umowy, kredytobiorca może wnioskować o zmianę wysokości miesięcznej raty.


Banki umożliwiają swoim klientom okresowe zmniejszenie spłacanych rat, zawieszenie spłaty lub nawet całkowite jej umorzenie. Każda sytuacja musi być jednak odpowiednio udokumentowana i opisana w składanym wniosku. Zazwyczaj bank bierze pod uwagę trudną sytuację materialną kredytobiorcy, może też jednak umorzyć nawet do 20% kredytu, jeśli kredytobiorca znalazł się w czołówce 5% najlepszych absolwentów danej uczelni.

Jak i gdzie złożyć wniosek o kredyt studencki?

Wnioski o przyznanie kredytu studenckiego można składać w wybranych bankach w terminie 15 lipiec - 20 październik. Banki, które oferują kredyty studenckie to:

  • PKO Bank Polski S.A.
  • Bank PEKAO S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi)
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi)


Wraz z wnioskiem należy dostarczyć również zaświadczenie o statusie studenta lub o udziale w procesie rekrutacji na studia. Ważne są także dokumenty wymagane do celów poręczenia kredytu oraz oświadczenie o sytuacji rodzinnej (liczba osób w  rodzinie) i materialnej (zaświadczenie o dochodach).


Termin ostateczny składania wniosków to 20 październik 2017. Jeśli jednak wniosek o przyznanie kredytu zostanie rozpatrzony negatywnie, masz jeszcze możliwość zgłosić się do innego z wyżej wymienionych banków, w terminie do 20 listopada 2017. Ostateczny czas zawierania umów z bankami mija 31 grudnia 2017. Nie zwlekaj, jeszcze dziś odwiedź wybrane placówki i skorzystaj z atrakcyjnego kredytu studenckiego.
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8058 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
18802 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10744 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.