KREDYTY, POŻYCZKI

ROZDZIELNOŚĆ MAJĄTKOWA - CO Z KREDYTEM HIPOTECZNYM?

21 MAJA 2018

Coraz więcej małżeństw decyduje się na podpisanie intercyzy i ustanowienie rozdzielności majątkowej. Sprawia to, że majątek i pieniądze zarobione przez każdego z małżonków są jego własnością. Czy po podpisaniu intercyzy możemy jednak zaciągnąć kredyt hipoteczny wspólnie z mężem lub żoną?

rozdzielnosc majatkowa a kredyt hipoteczny

Intercyza małżeńska

Małżeństwa decydują się na podpisanie intercyzy z wielu powodów, rzadko jednak chodzi tu o brak zaufania – często wynika to z chęci finansowego zabezpieczenia rodziny i dzieci. Ustanowienie rozdzielności majątkowej może okazać się przydatne, gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. W przypadku bankructwa firmy rodzina nie straci całego majątku.

Jeśli zamierzamy zaciągnąć kredyt bankowy, a jedno z małżonków ma złą historię kredytową, bez podpisanej intercyzy trudno byłoby otrzymać takie zobowiązanie. Gdy mąż lub żona w przeszłości zaciągali wiele długów, rozdzielność majątkowa stanowi swoiste zabezpieczenie, dzięki niej bowiem rodzina nie będzie odpowiadać za przedawnione zadłużenia.

Czy taki dokument wpływa na możliwość uzyskania wspólnego kredytu hipotecznego?

Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata, które najczęściej zaciągamy wspólnie z małżonkiem chcąc wybudować dom czy zakupić wymarzone mieszkanie – w przypadku osób nie posiadających wysokich zarobków często jest to jedyna możliwość uzyskania takiego kredytu. Czy możemy jednak zaciągnąć wspólny kredyt, jeśli została ustanowiona rozdzielność majątkowa?

W przypadku par objętych wspólnością majątkową zarówno mąż, jak i żona są w równej mierze, solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu hipotecznego, a każde z nich staje się właścicielem połowy nieruchomości.

Pary, które podpisały intercyzę, mają dwie możliwości:

  • kredyt może zaciągnąć tylko jedno z nich, a co za tym idzie, tylko ta osoba będzie właścicielem lokum i jedynie ona będzie ponosić odpowiedzialność za spłatę zobowiązania,

  • kredyt mogą zaciągnąć wspólnie, w umowie określając zakres odpowiedzialności każdej ze stron.

W związku z tym, że coraz więcej osób decyduje się na wspólny zakup mieszkania lub domu nie będąc w związku małżeńskim, banki oferują możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego ze współkredytobiorcą.

Kredyt ze współkredytobiorcą

Banki traktują osoby, które zaciągają razem kredyt hipoteczny, jak swego rodzaju spółkę, która rozpoczyna wspólną inwestycję. W umowie musi więc zostać określony dokładny podział odpowiedzialności między współkredytobiorców. Bank ustala go na podstawie oceny zdolności kredytowej każdego z małżonków, wysokości i regularności ich dochodów oraz stabilności zatrudnienia.

Małżonek o wyższych dochodach będzie miał większy udział w spłacie kredytu. Jeśli więc mąż zarabia więcej od żony, kredyt może zostać podzielony w stosunku 60-40%. W takiej sytuacji na mężu będzie ciążyć spłata 60% wartości kredytu, a jednocześnie będzie posiadał 60% kredytowanej nieruchomości. Jeśli zarobki i zdolność majątkowa małżonków plasują się na podobnym poziomie, bank może się zgodzić na równy podział odpowiedzialności.

Każde z małżonków odpowiada w tym przypadku tylko za spłatę swojej części kredytu. W przypadku kredytów zaciąganych przez małżeństwa posiadające wspólny majątek odpowiedzialność byłaby wspólna, więc w razie zaniechania ze strony jednego z małżonków, drugie byłoby obciążone całą spłatą.


Rozdzielność majątkowa a kredyt hipoteczny – to problem, nad którym zastanawia się wiele małżeństw, które pragną zdecydować się na wspólne zobowiązanie w celu kupienia mieszkania lub domu. Na szczęście podpisana intercyza nie uniemożliwia nam zaciągnięcia kredytu wspólnie z mężem – inaczej zostanie jedynie skonstruowana umowa i rozdzielona odpowiedzialność.

Zanim zdecydujesz się na długoletnie zobowiązanie, jakim jest kredyt hipoteczny, upewnij się, że stawiasz na najlepszą ofertę. Sprawdź dostępne oferty w porównywarce kredytów hipotecznych. Znajdziesz w niej informacje na temat wysokości oprocentowania i prowizji, a także wyliczoną szacunkową wysokość raty. Najlepsze oferty każdego miesiąca zbieramy dodatkowo w Rankingu kredytów hipotecznych.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.