KREDYTY, POŻYCZKI

WAKACJE KREDYTOWE - CO TO JEST?

17 KWIETNIA 2020

Czy możesz zrobić sobie przerwę od spłacanie kredytu hipotecznego, jeżeli planujesz urlop lub czekają Cię większe, niespodziewane wydatki? Jak najbardziej! Zdecydowana większość kredytodawców posiada w swoje ofercie możliwość okresowego zawieszenia spłaty kredytu, potocznie nazywaną „wakacjami kredytowymi”. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa przerwa od spłaty zobowiązania hipotecznego oraz jak możesz z niej skorzystać.

wakacje kredytowe - co to jest

Czym są wakacje kredytowe?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. W tym okresie sytuacja gospodarcza, wysokość stóp procentowych oraz kondycja finansowa samego kredytobiorcy mogą ulec zmianie. Trafiając na gorszy okres i bojąc się, że w danym miesiącu (lub kilku) nie będziesz w stanie pokryć zobowiązań wynikających z zaciągniętym kredytem hipotecznym, możesz sięgnąć po tzw. wakacje kredytowe.

Wakacje kredytowe to nic innego, jak odroczenie dalszej spłaty kredytu, zarówno jego części kapitałowej, jak i odsetkowej. Musisz więc pamiętać, że bank nie anuluje części Twojego długu, tylko przesunie poszczególne raty na kolejny okres. W efekcie opóźni się moment, w którym ostatecznie spłacisz cały kredyt.

Oferta wakacji kredytowych, ich długość oraz warunki korzystania będą różne w zależności od banku. Oferuje je jednak obecnie zdecydowana większość instytucji finansowych i to nie tylko w przypadku kredytów hipotecznych, ale również kredytów gotówkowych o wysokiej wartości. W uśrednieniu można jednak przyjąć, że wakacje kredytowe udzielane są na okresy nie dłuższe niż 6 miesięcy (jednorazowo), a w trakcie obowiązywania kredytu, zadłużony może skorzystać z takiej dodatkowej poduszki bezpieczeństwa jedynie kilkukrotnie na cały okres kredytowania.

Samo skorzystanie z wakacji od kredytu powinno być bezpłatne, należy jednak pamiętać, że przesunięcie w czasie spłaty rat odsetkowych spowoduje ich nieznaczną aprecjację, a samo wydłużenie czasu trwania umowy o kredyt hipoteczny również traktowane jest w kategorii kosztów.

Karencja w spłacie kredytu, a wakacje kredytowe – jaka jest różnica?

Oprócz wakacji kredytowych, dłużnik może skorzystać również z tak zwanej karencji w spłacie kredytu. Chociaż usługi te są do siebie bardzo zbliżone, to występuje pomiędzy nimi zasadnicza różnica, o której instytucje finansowe mogą niewystarczająco informować.

Decydując się na wakacje kredytowe odraczasz spłatę całej miesięcznej raty (z uwzględnieniem części odsetkowej oraz kapitałowej). Z kolei w przypadku karencji pod uwagę brana jest jedynie część kapitałowa i tylko jej spłata zostaje odroczona. Nadal musisz jednak co miesiąc spłacać odsetki związane z zaciągniętym kredytem.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów