UBEZPIECZENIA

RODZAJE UBEZPIECZEŃ

1 PAŹDZIERNIKA 2015

Jedną z głównych, a zarazem najistotniejszych potrzeb w życiu każdego człowieka jest potrzeba bezpieczeństwa. Każdego dnia mogą się wydarzyć sytuacje, które temu zagrażają. W takich okolicznościach zawsze doceniamy fakt, że zdecydowaliśmy się na wykupienie ubezpieczenia, bo dzięki niemu jesteśmy w stanie dużo łatwiej poradzić sobie z nieprzewidzianymi zdarzeniami losowymi. Warto więc wiedzieć, z jakimi ubezpieczeniami możemy mieć do czynienia i w czym mogą nam one pomóc.

Rodzaje ubezpieczeń

Główną grupą ubezpieczeń są ubezpieczenia gospodarcze, które dzielimy na:

  • ubezpieczenia na życie,
  • ubezpieczenia majątkowe.

Ubezpieczenie na życie

Charakterystyczną cechą ubezpieczeń na życie jest to, że odnoszą się one do człowieka. Ich główna rola jest zagwarantowanie świadczenia rodzinom, które znajdują się lub mogą się znaleźć w trudnej sytuacji. Obejmują one także pomoc w razie śmierci osoby ubezpieczonej. Wtedy odszkodowanie mogą otrzymać również osoby, które pozostawały na utrzymaniu ubezpieczonego.

Ubezpieczenie na życie jest pewnego rodzaju asekuracją mogącą pomóc w nieprzewidzianych okolicznościach wymagających nakładów finansowych. Stanowi zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich.

Rodzaje ubezpieczeń na życie

W zależności od tego, czy ubezpieczenie ma być typową ochroną, czy też produktem oszczędnościowym, wyróżniamy dwa rodzaje:

  • polisa ochronna,
  • polisa oszczędnościowa (inwestycyjna).

Do polis ochronnych włącza się przypadki śmierci oraz świadczenia. Dzięki nim w momencie śmierci ubezpieczonego, rodzina jest zabezpieczona finansowo i wszelkie koszta związane z pogrzebem czy innymi wydatkami może sfinansować właśnie z tej polisy.

Polisa oszczędnościowa jest połączeniem oszczędności oraz zabezpieczenia. Ten rodzaj polisy polega na inwestowaniu składek na rynku. Pośredniczą temu ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe. Dzięki takim działaniom można zwiększyć swój dobytek i szansę na np. dodatkową emeryturę. Ochrona w tym wypadku jest taka sama, jak przy zwykłych polisach ochronnych, to znaczy w przypadku śmierci członkom rodziny osoby ubezpieczonej przyznawane są świadczenia.

Ubezpieczenie majątkowe

Z ubezpieczeniami majątkowymi mamy do czynienia wtedy, kiedy chcemy zabezpieczyć wartościowe dla nas rzeczy materialne. Pomagają ograniczyć wydatki na wypadek zniszczenia dobytku lub jego straty. Z wielu rodzajów ubezpieczeń warto przytoczyć trzy najbardziej interesujące. Są nimi:

  • ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
    oraz
  • ubezpieczenie mienia.


W zakresie ubezpieczeń wypadkowych oraz chorobowych mieszczą się wypadki mające miejsce w pracy oraz choroby wiążące się z wykonywanym zawodem. Warto wtedy zastanowić się jaka opcja ubezpieczenia jest najlepsza, ponieważ świadczenia mogą mieć charakter jednorazowy lub ciągły np. wypłacane co miesiąc.

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej występują, gdy ubezpieczony spowoduje sytuację, w której ucierpi ktoś inny. To tego rodzaju polis zalicza się ubezpieczenie OC samochodu. W razie wypadku za szkodę nie zapłaci ubezpieczony lecz ubezpieczyciel.

Na czym polegają ubezpieczenia mienia? Jak sama nazwa wskazuje, dotyczą one rzeczy materialnych będących w posiadaniu ubezpieczonego. Przykładami mogą być tutaj:

Takie ubezpieczenia mogą zatem dotyczyć w zasadzie prawie każdej rzeczy, którą dana osoba chce zabezpieczyć przed utratą bądź zniszczeniem.


Wiedza na temat rodzajów ubezpieczeń występujących na polskim rynku przyda się przy wyborze najbardziej dogodnego rozwiązania i przybliży, w jakim obszarze należy się poruszać podejmując kolejne kroki.

Jeśli interesuje Cię zabezpieczenie samochodu, zajrzyj do naszej porównywarki ubezpieczeń samochodowych. Przedstawiamy w niej najważniejsze informacje na temat pakietów OC, OC+AC oraz OC+AC z Assistance. 

Jeśli z kolei zainteresowała Cię możliwość wykupienia polisy na życie, która zapewni niezbędne bezpieczeństwo i komfort finansowy zarówno Tobie, jak i członkom Twojej rodziny, zajrzyj do naszej porównywarki ubezpieczeń na życie. Znajdziesz w niej najważniejsze informacje na temat ofert, zebrane w przystępnej formie, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Tekst: Angelika Wojcieszek


Źródło: Polska Izba Ubezpieczeń


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.