UBEZPIECZENIA

WYPADEK PRZY PRACY, A UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE

13 GRUDNIA 2019

W ostatnich latach wypadki w czasie pracy przydarzają się niemal 100 tysiącom Polaków każdego roku i nie dotyczą wyłącznie osób pracujących fizycznie, ale również tych wykonujących swoją pracę za biurkiem. Nieszczęśliwy wypadek może przytrafić się każdemu, w związku z tym warto wiedzieć, kiedy można skorzystać z odszkodowania. Dowiedz się również, czy należą Ci się dodatkowe środki w ramach polisy na życie.

wypadek przy pracy a ubezpieczenie

Odszkodowanie z ZUS dla zatrudnionych na umowę o pracę

Za wypadek w pracy uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczynami zewnętrznymi powodujące co najmniej uraz i mające bezpośredni związek z pracą. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na odszkodowanie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i w związku z obecnym prawem mogą ubiegać się o szereg świadczeń, w zależności od skali wypadku, jego konsekwencji oraz samych szczegółów zajścia.

Do wspomnianych świadczeń zalicza się świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek choroby w wysokości pensji brutto, zasiłki wyrównawcze, jednorazowe odszkodowanie (również dla rodziny), wypłata renty z tytułu niezdolności do dalszej pracy, przyznanie renty szkoleniowej, rodzinnej lub dodatku do renty rodzinnej. Oprócz tego prawo uwzględnia możliwość przyznania dodatków pielęgnacyjnych, pokrycia kosztów leczenia (w zakresie szczepień, sprzętu ortopedycznego oraz stomatologii) oraz odszkodowania od pracodawcy w związku z uszkodzeniem i/lub utratą przedmiotów osobistych.

Dodatkowe odszkodowanie od prywatnego ubezpieczyciela

Jeżeli nie jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub chcesz liczyć na większe świadczenia, niż te oferowane przez ZUS, powinieneś rozważyć wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia. Bardzo często, w ramach polisy na życie możesz liczyć na ubezpieczenie od niebezpiecznych wypadków i zdarzeń w pracy.

Jeżeli wykonujesz zawód związany z wyższym ryzykiem, musisz pamiętać jednak, że wysokość stawki ubezpieczenia będzie automatycznie wyższa. Aby uzyskać wypłatę odszkodowania, niefortunne zajście musi mieć miejsce w pracy lub na trasie między firmą a domem – ubezpieczyciel będzie uwzględniał jednak najkrótszą możliwą drogę. Jeżeli więc po drodze wstąpiłbyś na zakupy lub do znajomych, może to być powodem nieuznania wniosku o odszkodowanie.

Według obecnego rankingu, najmniej za ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków w pracy zapłacą informatycy i naukowcy – w ich branży jedynie 1 na 1000 pracowników ulega wypadkowi. Najbardziej narażona jest natomiast branża górnicza (15 na 1000), pracownicy przemysłowy oraz pracownicy opieki zdrowotnej (10 na 1000 ulega wypadkom).

Należy jednocześnie pamiętać, że dochodzenia ZUS oraz ubezpieczyciela w sprawie przyznania odszkodowania, będą prowadzone niezależnie i każda z instytucji może inaczej opiniować poziom uszczerbku na zdrowiu lub też zasadność warunkującą wypłatę środków.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10842 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25298 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14456 zadowolonych Klientów