AKTUALNOŚCI

CO ZROBIĆ Z NIEUDANYM PREZENTEM WIELKANOCNYM?

27 MARCA 2018

Po każdych świętach nadchodzi moment, w którym niektórzy z nas zastanawiają się nad tym, co zrobić z nieudanym prezentem, w tym przypadku Wielkanocnym. Kiedy możemy zwrócić towar bez podania przyczyny? Co przewiduje ustawa?

Co zrobic z nieudanym prezentem wielkanocnym

Czy zakup przez stronę internetową jest wiążący?

Jeżeli brak przycisku "zamówienie z obowiązkiem zapłaty" lub równoważnego sformułowania, to nie.

Skuteczne zawarcie umowy przez internet następuje w sytuacji, gdy przycisk służący do złożenia zamówienia opatrzony jest jednoznaczną informacją o tym, że zawierana umowa będzie odpłatna. Brak takiego komunikatu oznacza, że nie dochodzi do zawarcia umowy i przedsiębiorcy nie przysługują żadne roszczenia wobec konsumenta, nawet jeżeli spełnił on swoje świadczenie.

Jaki jest termin na zwrot towaru?

Termin odstąpienia od umowy zawartej przez internet to 14 dni. Wszystko jednak zależy od charakteru transakcji.

Prawo konsumenta do zwrotu towaru ściśle określa ustawa.

Pojedyncza rzecz

Termin należy liczyć od otrzymania jej przez konsumenta lub osobę, którą wskazał. Dla przykładu – zakupiony laptop, odebrany 2 kwietnia, można zwrócić do 15 kwietnia.

Wiele przedmiotów

W przypadku, gdy dostarczane są osobno, partiami lub w częściach – początek terminu, w którym można je zwrócić, liczony jest od momentu otrzymania przez konsumenta ostatniej rzeczy.

Dla przykładu – zamówiono kartę graficzną i procesor jednocześnie. Procesor dotarł 10 kwietnia, a karta graficzna w osobnej przesyłce 15 kwietnia. Konsument może odstąpić od umowy na zakup obu produktów do końca 29 kwietnia.

Ważne, aby mieć świadomość, że w sytuacji, gdy sprzedawca nie poinformuje nas o prawie odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, to możemy skorzystać z niego w ciągu 12 miesięcy.

Jeśli jednak w tym okresie sprzedający poinformuje nas o przysługującym prawie, to termin upływa po 14 dniach od otrzymania tej informacji.

By zachować termin, wystarczy wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy przed jego upływem. Nie ma znaczenia to, że sprzedawca otrzyma je po upływie terminu. Po wysłaniu takiego oświadczenia mamy kolejne 14 dni na zwrot towaru kupionego przez internet do sprzedawcy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalny materiał graficzny, w którym informuje o prawie do zwrotu towaru zakupionego przez internet bez podania przyczyny, w ciągu 14 dni od ich otrzymania:

prawo konsumenta do zwrotu towaru

Należy podkreślić, że, zgodnie z ustawą, mamy prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny. Sprzedawca może nas poprosić o ujawnienie motywacji zwrotu, jednak nie mamy obowiązku udzielania odpowiedzi na takie zapytanie.

Kiedy odzyskam pieniądze?

Sprzedawca – nie później niż w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia – musi zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym również koszta dostarczenia towaru.

Co istotne – pieniądze muszą zostać zwrócone w taki sam sposób, jakiego użył konsument do zakupu danej rzeczy. Możliwy jest inny sposób zwrotu, jednakże kupujący musi wyrazić zgodę na inną formę zwrotu wpłaconych środków, pod warunkiem, że nie łączy się to dla niego z dodatkowymi opłatami.

Sprzedawca może wstrzymać wypłatę pieniędzy do momentu otrzymania zwracanego przedmiotu bądź potwierdzenia jego odesłania.

By zachować 14-dniowy termin wystarczy odesłać rzecz przed jego upływem. Gdy konsument nie odeśle towaru w przepisowym terminie, wtedy odpowiada przed sprzedawcą za skutki swojej zwłoki, co nie rzutuje jednak na skuteczność rozwiązania umowy. Gwarantuje nam to ustawa o zwrocie towaru zakupionego przez internet. Termin zwrotu nie obowiązuje tylko w jednym przypadku – gdy sprzedawca zobowiąże się, że sam odbierze towar od konsumenta.

Obowiązek sprzedawcy

Sprzedawca ma obowiązek odebrać towar we własnym zakresie tylko wtedy, gdy zostały spełnione następujące warunki:

  • umowę zawarto poza lokalem przedsiębiorstwa,
  • towar został dostarczony do miejsca zamieszkania konsumenta,
  • charakter towaru nie pozwala na odesłanie go w tradycyjny sposób pocztą (np. sprzęt AGD).

Nieudane prezenty zdarzają się często, dlatego warto mieć świadomość, że jako konsumenci mamy prawo do zwrotu towaru zakupionego przez internet bez podania przyczyny. Wystarczy w ciągu 14 dni złożyć odpowiednie oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Prawa te gwarantuje nam ustawa o zwrocie towaru.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.