AKTUALNOŚCI

CZY BĘDZIE WALORYZACJA ŚWIADCZENIA 500 PLUS?

9 MARCA 2020

Rozpędzająca się inflacja powoduje, że coraz częściej mówi się o potrzebie waloryzacji świadczenia 500 plus. W 2019 roku wzrost cen w Polsce sięgnął progu 2,9%, a według najnowszych prognoz analityków pod koniec 2020 roku może znaleźć się bliżej granicy 4%. Przy jednoczesnym spowolnieniu gospodarczym oraz braku reakcji ze strony Narodowego Banku Polskiego (NBP), Polacy widzą realny wzrost cen na półkach sklepowych. Rząd jak na razie studzi jednak oczekiwania odnośnie możliwego wzrostu świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus w celu wyrównania inflacyjnego. Mamy potwierdzone informacje na ten temat.

waloryzacja 500 plus

Rząd nie zapowiada waloryzacji 500 plus

Z publikowanych przez GUS danych wynika, że Polacy coraz wyraźniej odczuwają na swojej skórze wzrost cen. 500 złotych, które wypłacano na początku nowego programu jest warte już zdecydowanie mniej. Według wyliczeń analityków, jeżeli inflacja będzie nadal się tak rozpędzać, to wartość świadczeń z programu zmniejszy się nawet o 300 zł w 2021 roku. W 2019 roku najsilniej odczuć można było wzrost cen warzyw i owoców, które zdrożały o ponad 7%.

Pomimo tego oraz częściej słyszalnych głosów ze strony samych obywateli i beneficjentów programu, mówiące o tym, że co miesiąc sumy pozwalają na pokrycie coraz mniejszej ilości codziennych potrzeb, rząd nie myśli o waloryzacji świadczenia i uwzględniania w jego wysokości rosnącej z roku na rok dynamiki inflacji.

Jak twierdzi Credit Agricole, w kolejnych kwartałach może być jedynie gorzej. Najbardziej pesymistyczny scenariusz zakłada spowolnienie dynamiki PKB z poziomu 4% obserwowanych w 2019 roku do zaledwie 2,7%, a inflacja roczna bez problemu pokona czteroprocentowy pułap.

600 plus zaproponowane przez głównego ekonomistę Pekao

Wzrost świadczenia w ramach obecnego programu 500 plus zaproponował między innymi Marcin Mrowiec, ekonomista Pekao SA. Jego zdaniem powinno ono wzrosnąć do poziomu 600 złotych, jednak tylko w przypadku osób aktywnych zawodowo. Osoby bezrobotne miałyby otrzymywać 400 złotych, co z kolei powinno zmotywować do aktywniejszego poszukiwania pracy w obliczu braków kadrowych na polskim rynku.

Oczywiście propozycja analityka prywatnej instytucji nie wpływa na działania rządu, który w tej kwestii pozostaje na razie nieustępliwy, obrazuje jednak problem, który wywołało wprowadzenie 500 plus na każde dziecko niezależnie od wysokości przychodu. Obecny system socjalny spowodował bowiem, że wielu osob rezygnuje z podejmowanie działań zarobkowych, szczególnie w przypadku słabych kwalifikacji wynagradzanych zazwyczaj najniższym możliwym uposażeniem. Takowy zarobek bowiem jest niewiele wyższy od zasiłków.


Zapraszamy Cię do naszej strony na Facebooku: Confronter - porównywarka finansowa.

Codziennie publikujemy treści na temat wsparcia finansowego i nie tylko. Analizujemy oferty, przedstawiamy wiadomości finansowe, a także porady o oszczędzaniu.

Dołącz do naszych obserwatorów, aby być na bieżąco!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów