AKTUALNOŚCI

DO KIEDY MOŻNA ROZLICZYĆ PIT?

28 MARCA 2018

Pierwsze miesiące nowego roku to aktywny czas podsumowań finansowych – nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w gospodarstwach domowych. Każda osoba fizyczna ma obowiązek złożenia deklaracji podatkowej i rozliczenia się z fiskusem. Sprawdź, do kiedy musisz się rozliczyć, aby nie narazić się organom podatkowym oraz z jakich ulg możesz skorzystać wypełniając PIT 2018 za 2017 rok.

do kiedy mozna rozliczyc pit

Obowiązki pracodawcy i obowiązki pracownika: PIT-37 do końca kwietnia

Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub świadczysz usługi pracodawcy w ramach umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie lub umowa o dzieło), to najpóźniej do dnia 28 lutego 2018 roku musiałeś otrzymać PIT-11 za rok poprzedzający (w tym przypadku 2017).

Dla większości pracujących najważniejszym jest PIT-37, w którym zawarte są informacje o przychodach, dochodach i kosztach ich uzyskania w ramach świadczenia pracy (w różnych formach). PIT oznaczony tym numerem oraz pity 36, 36L, 38 i 39 złożyć należy w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (US) do 30 kwietnia 2018 roku.

Wypełniony dokument przesłać można drogą pocztową lub złożyć osobiście, najszybszym rozwiązaniem jest jednak uzupełnienie elektronicznej deklaracji podatkowej przez internet, która w przeciągu kilku sekund trafia do właściwego US.

Przed wypełnieniem deklaracji podatkowej warto zapoznać się z zasadami odliczeń oraz ulg podatkowych, które mogą zwiększyć należny zwrot z podatku. Im szybciej przesłany zostanie PIT, tym większa szansa, że zwrot nastąpi w krótszym terminie. Organy podatkowe mają jednak nawet 3 miesiące od dnia złożenia rocznego zeznania na dostarczenie podatnikowi należnych mu środków.

Sprawdź, co możesz odliczyć od podatku rozliczając się za 2017 rok

Składając deklarację PIT 2018 możesz skorzystać z kilkunastu różnych ulg oraz odliczeń. Te obniżają Twoją podstawę opodatkowania, dzięki czemu oddajesz fiskusowi mniej pieniędzy, powiększając należny zwrot podatku.

Wśród najpopularniejszych ulg podatkowych znajdują się między innymi:

  • Ulga na leki – koszt leków w danym roku minus 100 zł za każdy miesiąc, niezbędne jest posiadanie dokumentów potwierdzających wydatki.
  • Ulga rehabilitacyjna – mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne, chorujące, a także opiekunowie takich osób. Od dochodu można odpisać koszta związane z rehabilitacją, transportem czy ułatwieniem czynności życiowych osobie niepełnosprawnej. Więcej na temat ulgi rehabilitacyjnej 2018 napisaliśmy w artykule „Zeznanie podatkowe: dla kogo ulga rehabilitacyjna i ulga na leki?”.
  • Ulga internetowa – łączna ulga roczna wynosi 760 zł, niezbędne jest posiadanie rachunków. Ulga nie może przekroczyć poniesionych wydatków i odnosi się jedynie do dwóch następujących po sobie lat. Więcej na temat ulgi internetowej 2018 i możliwości jej odliczenia napisaliśmy w artykule „Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym PIT”.
  • Ulga na dzieci – na pierwsze i drugie dziecko w skali roku przysługuje 1112,04 zł ulgi, 2000,04 zł na trzecie oraz 2700 zł na czwarte i każde kolejne. Ulgę na dziecko mogą odliczyć rodzice, opiekunowie prawni i rodzina zastępcza.
  • IKZE – osoby posiadające Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) mogą odliczyć wartość równą podstawie opodatkowania, jednak nie więcej niż 5115,60 zł.
  • Darowizny – kwotę podatku obniżają również darowizny, które miały miejsce w roku ubiegłym. Łączna suma odliczenia w tym przypadku nie może być większa niż 6% uzyskanego dochodu w 2017.
  • Ulga dla krwiodawców– wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi i jej składników. W roku 2018, z związku ze zmianami w zasadach rozliczania podatków, wzrosła wartość oddawanego osocza. Wartość ulgi dla krwiodawców w przypadku krwi wynosi 130 zł za litr, natomiast w przypadku osocza jest to 350 zł.

Warto wiedzieć, iż mimo złożenia zeznania podatkowego po terminie podatnik nie straci prawa do odliczenia większości ulg. W takiej sytuacji tracimy jednak możliwość rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem lub złożenia deklaracji razem z dzieckiem jeśli obejmuje nas prawo do wspólnego rozliczenia, warto z niego skorzystać i zaoszczędzić. Rozliczając się po terminie nie możemy też oddać 1% podatku na cele charytatywne.


Doświadczenie pokazuje, że bardzo wielu podatników decyzję o rozliczeniu się z fiskusem pozostawia na ostatnią chwilę. W urzędach skarbowych i na pocztach tworzą się ogromne kolejki, systemy internetowe działają wolniej, a na biurkach urzędników piętrzą się sterty wniosków o zwrot podatku. Jeżeli chcesz przejść przez cały proces spokojnie i sprawnie – otrzymując pieniądze z nadpłaconego podatku nawet po kilku tygodniach – nie zwlekaj i jak najszybciej wypełnij swoją deklarację podatkową.

Zanim wypełnisz PIT sprawdź również, czy nie przysługują Ci ulgi podatkowe, takie jak ulga rehabilitacyjna, ulga internetowa  czy ulga na dziecko.


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.