AKTUALNOŚCI

JAK ZMIANY W PRAWIE PRACY WPŁYNĄ NA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ POLAKÓW?

19 KWIETNIA 2018

Czy zapowiadane ostatnio zmiany w prawie pracy mogą wpłynąć na zdolność kredytową Polaków? Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu dokładniej!

jak zmiany w prawie pracy wplyna na zdolnosc kredytowa polakow

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, potwierdziła w ostatnim czasie, że nowa wersja kodeksu pracy, która została przygotowana przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy, nie trafi na ścieżkę legislacyjną. Jednakże rozwiązania regulujące czas pracy trafią pod obrady Sejmu – w formie projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że w najbliższym czasie niezbędne będzie opracowanie oceny skutków regulacji, co powinno zająć około trzech miesięcy. Według prognoz, konkretnych rozwiązań możemy spodziewać się pod koniec bieżącego roku.

Kontrowersyjne zmiany

Dotychczasowy kodeks pracy ma ponad 40 lat. Zmiany, które miały zostać wprowadzone, okazały się być bardzo kontrowersyjne. Dlaczego? Chociażby płatny urlop na żądanie miał być całkowicie wycofany. Po fali krytyki ze strony mediów, jak i publiki, zdecydowano o przywróceniu urlopu na żądanie. Jednakże pracodawca będzie miał możliwość odmówić w „nadzwyczajnych sytuacjach”.

"Cenny i ważny dorobek"

Minister Rafalska podkreśliła, że Komisja wypracowała cenny i ważny dorobek. Podziękowania usłyszeli również sekretarz stanu w MRPIPS Pan Stanisław Szwed, który przekonywał od początku, że warto Komisję powołać i zaangażować w jej prace stronę społeczną, a także Pan prof. Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w MRPIPS, który występował przede wszystkim w roli eksperta prawa pracy ze strony rządowej, ale również i przewodniczącego Komisji.

Pani Minister podziękowała również dyrektorom departamentów i pracownikom ministerstwa, którzy nie tylko zapewniali obsługę techniczną Komisji, ale również wnieśli bardzo wartościowy wkład merytoryczny w jej prace.

Jednocześnie Pani Minister wyraźnie podkreśliła, że nie ma mowy, aby dorobek Komisji nie został wykorzystany. Zapowiedziała, że pewne pomysły (np. kwestia czasu pracy, rozwiązywanie sporów zbiorowych) zostaną opracowane, dostosowane i wykorzystane do przygotowania projektów nowelizacji Kodeksu pracy.

Minister Rafalska powiedziała, że żałuje, że spór się zaognił i uniemożliwia merytoryczną debatę nad projektem Komisji. Dodała, że nie wyobraża sobie, aby można było przyjąć nowe przepisy przy sprzeciwie stron, które nad nimi pracowały. Strona rządowa nie może więc kontynuować prac w dotychczasowej formie, przy sprzeciwie strony społecznej. Kodeks pracy wymaga jednak zmian i będą one przeprowadzone, jednak poprzez konsensus wszystkich zainteresowanych.

Kodeks pracy jest dla pracowników i pracodawców

Minister Stanisław Szwed uważa, że powinien Kodeks pracy zostać opracowany przy zgodzie obu stron. Według niego bez osiągnięcia porozumienia obu stron będzie bardzo trudno przyjąć nowe rozwiązania. Twierdzi, że należy znaleźć takie rozwiązania, które „nie będą wywoływać emocji”.

Zdolność kredytowa a wysokość wynagrodzenia

Umowa o pracę od zawsze w oczach kredytodawców jest najpewniejszą formą zatrudnienia, dlatego, że tego typu zatrudnienie – stabilne – znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że otrzymamy kredyt w banku i będziemy w stanie spłacić go w terminie.

Przy przechodzeniu z umowy zlecenia na etat istnieje duże ryzyko, że pracownik otrzyma niższe wynagrodzenie, a co za tym idzie – banki nie będą już tak przychylne w udzielaniu kredytów. Głównie ze względu na koszty utrzymania względem zarobku.

W przypadku, gdyby nowa wersja kodeksu pracy weszła w życie, osoby zmuszone do przejścia ze zlecenia na etat (w efekcie z mniejszą pensją) mogłyby mieć problemy ze spłatą obecnie posiadanych kredytów bądź pożyczek. Co za tym idzie mogłyby częściej decydować się na pożyczki od osób prywatnych, pożyczki bez dochodów lub kredyty bez zaświadczeń w instytucjach pozabankowych.

W chwili obecnej, po wycofaniu się rządu z wprowadzenia nowego kodeksu pracy, zdolność kredytowa Polaków nie zmieni się na gorsze. Jednakże musimy pamiętać, że według zapowiedzi wszystkie opracowane zmiany będą wprowadzane stopniowo (prawdopodobnie w formie nowelizacji), dlatego też warto śledzić prawo pracy na bieżąco.


Masz problemy finansowe bądź Twoja zdolność kredytowa jest na niskim poziomie? Sprawdź dostępne oferty pożyczkowe oraz kredytowe w naszej porównywarce finansowej i dobierz taką, która sprosta Twoim wymaganiom! Możesz także za jej pomocą wyliczyć szacunkową wartość raty.


Tekst: Krzysztof Pluta


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy, co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.