AKTUALNOŚCI

NOWINY ZE ŚWIATA FINANSÓW - 13.10.2017

13 PAŹDZIERNIKA 2017

Chcesz być na bieżąco z tym, co zmienia się w świecie finansów? Zapraszamy do czytania naszej cotygodniowej prasówki.

W tym tygodniu dowiesz się, czy czeka nas kolejny kryzys finansowy, kogo naprawdę obejmie zakaz handlu w niedzielę, dlaczego mężczyźni otrzymają dużo wyższe emerytury niż kobiety i czy rosnące ceny masła są wynikiem zmowy marketów.

Nowiny ze swiata finansow prasowka

Czeka nas kolejny kryzys finansowy?

kolejny kryzys finansowy

Minister finansów Niemiec, Wolfgang Schaeuble, w wywiadzie dla Financial Times stwierdził, że może grozić nam kolejny kryzys finansowy. Miałoby się tak stać, ponieważ banki centralne wpuszczają na rynek biliony dolarów, na skutek czego może dojść do powstania baniek finansowych. Kolejnym punktem zapalnym jest rosnące globalne zadłużenie - przykładowo, Stany Zjednoczone są obecnie dwa razy bardziej zadłużone niż przed wybuchem kryzysu w 2008 roku.

Podobnego zdania jest szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Christine Lagarde, która twierdzi, iż panująca na świecie wysoka dynamika wzrostu przysłania rzeczywiste problemy, takie jak wysokie zadłużenie wielu państw. Lagarde twierdzi, że większość panstw nie wyciągnęła lekcji z poprzedniego kryzysu i świat może stać na progu kolejnego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Złożono ponad 230 tysięcy wniosków emerytalnych

nowe wnioski o emeryture

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała, iż obecnie złożono do ZUS ponad 230 tysięcy wniosków o przejście na emeryturę. Oznacza to, iż ubytek z rynku pracy wyniesie 13%.

Jak twierdzi Minister Rafalska, aż 40 tysiące osób złożyły wniosek o przyznanie emerytury, jednocześnie nie rozwiązując umowy o pracę.

Duża część wniosków została złożona przez osoby, które nie były już aktywne zawodowo. Aż 75 tysięcy osób nie miało prawa do żadnych świadczeń. Były to osoby bezrobotne lub z gorszym stanem zdrowia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Emerytury dla mężczyzn dużo wyższe niż dla kobiet

wyzsze emerytury dla mezczyzn

Na skutek obniżenia wieku zakończenia aktywności zawodowej świadczenia emerytalne będą niższe, a różnica pomiędzy świadczeniami wypłacanymi mężczyznom, a tymi wypłacanymi kobietom wyniesie aż 80%. Dzieje się tak na skutek niższego wieku emerytalnego obowiązującego kobiety.

Gdyby kobiety pracowały do 65. roku życia, przeciętna emerytura wyniosłaby 2200 zł, a nie 1540 zł. Wtedy różnica między mężczyznami a kobietami spadłaby do 30%.

W I półroczu tego roku przeciętna emerytura wyniosła 2232,96 zł. W związku ze zmianą przepisów wiele osób zdecydowało się wcześniej przejść na emeryturę – ich świadczenia będą niższe średnio o 52 zł.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Niedzielny zakaz handlu nie dla wszystkich

zakaz handlu w niedziele

Rząd wprowadził zmiany do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Przede wszystkim, dozwolony będzie handel bez żadnych ograniczeń w każdą drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca. Ograniczenie ma dotyczyć: sklepów, stoisk, straganów, hurtowni, składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, platform i sklepów internetowych.

Zaproponowano również listę instytucji wyłączonych od zakazu. Obejmuje ona m.in.: stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy na dworcach, w szpitalach i na lotniskach, sklepy z pamiątkami, festyny i jarmarki oraz placówki pocztowe.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Telekomy znów mogą pobierać opłaty roamingowe

powrot oplat za roaming

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał zgodę na stosowanie dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu na terenie Unii Europejskiej dwóm polskim sieciom telekomunikacyjnym: sieci Plus (Polkomtel) oraz Premium Mobile. Zgoda UKE ważna jest przez rok.

Rozporządzenie UE zawierało możliwość wnioskowania o możliwość naliczania dodatkowych opłat w przypadku, kiedy straty poniesione z tytułu obsługi roamingu przekroczyłyby 3% EBITDA.

Plus zapewnia, że mimo decyzji UKE nic nie zmieni się w kwestii zasad naliczania opłat.

Swoje wnioski o wprowadzenie dodatkowych opłat zgłosiły już inne sieci, m.in. Virgin Mobile, NC+, Netia.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Ceny masła wciąż rosną przez zmowę marketów?

ceny masla wynikiem przekretu

W związku z wciąż rosnącymi cenami masła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowanie, które ma wyjaśnić przyczyny tego zjawiska. W USA i UE zanotowano już niewielkie spadki cen masła.

UOKiK wszczął postępowanie z własnej inicjatywy, postanowił sprawdzić działania w największych sieciach handlowych, takich jak: Jeronimo Martins, Lidl, Tesco Polska, Auchan Polska i Carrefour Polska. Właściciele sklepów zostali poproszeni o przesłanie korespondencji z dostawcami masła. Sprawdzony zostanie mechanizm kształtowania stawek za masło. UOKiK chce sprawdzić, czy nie wykorzystują swojej pozycji do wpływania na wysokość cen.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Gwałtowny wzrost cen OC

wzrost cen oc

Ceny OC wciąż rosną. Ministerstwo Finansów informuje, że od początku 2016 roku do połowy 2017 roku składki OC wzrosły aż o 44%. W I kwartale 2016 roku średni koszt składki wynosił 355 zł. Z kolei w II kwartale 2017 roku koszt ten wzrósł do 513 zł. Na rosnące ceny OC wpływ mają różne czynniki. Przede wszystkim jednak odpowiadają ze nie wytyczne KNF dotyczące likwidacji szkód. Wiceminister finansów Piotr Nowak twierdzi, że na wzrost składek ma wpływ również fakt, iż jeździmy nowszymi i droższymi pojazdami, a co za tym idzie, wyższe są również koszty naprawy takich pojazdów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.