AKTUALNOŚCI

NOWINY ZE ŚWIATA FINANSÓW - 6.10.2017

6 PAŹDZIERNIKA 2017

Chcesz być na bieżąco w tym, co zmienia się w świecie finansów? Zapraszamy do czytania naszej cotygodniowej prasówki!

W tym tygodniu dowiesz się, jaką decyzję rząd podjął w sprawie frankowiczów, ile zapłacimy za czynsz w programie Mieszkanie Plus, a także jak zmienią się ceny żywności i opłaty za ogrzewanie.

Nowiny ze swiata finansow prasowka


Rząd zdecydował, co z frankowiczami

Co z frankowiczami - rząd podjął decyzję

W październiku przygotowana zostanie ustawa regulująca pomoc frankowiczom. Dłużnicy otrzymają większe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc ma polegać na tym, że próg dochodowy pozwalający na skorzystanie ze wsparcia zostanie zwiększony. Fundusz będzie pożyczał zadłużonym pieniądze na spłatę kredytu (np. 2 tysiące miesięcznie), a kredytobiorca będzie miał odpowiednio dużo czasu na oddanie tych pieniędzy (np. 12 lat).

Póki co rząd nie zdecydował się ani na przewalutowanie kredytów, ani na zwrot za niekorzystne spready.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Cena masła wreszcie spada!

Ceny masla wreszcie spadna

Przez ostatnie miesiące borykaliśmy się z rekordowo wysokimi cenami masła. Na szczęście wygląda na to, że to zjawisko powoli przechodzi do historii.

We wtorek 3.10 na aukcji produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade w Nowej Zelandii, indeks cen zmniejszył się o 2.4% w porównaniu z poprzednią aukcją, przeprowadzoną we wrześniu. Obniżkę cen masła w drugiej połowie września odnotowano w UE i USA. Eksperci przekonują, że w związku z tym masło już nie zdrożeje. Twierdzą, że w najbliższych miesiącach powinniśmy spodziewać się spadku cen produktów mlecznych, a w szczególności masła.

W ostatnim czasie zanotowano też ogólny wzrost światowych cen żywności, jednak dynamika wzrostu zaczęła powoli spadać. W związku z tym prognozowane są stopniowe spadki cen żywności w Polsce i na świecie.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Zmiany w prawie pracy – co z zaległym urlopem?

Zmiany w prawie pracy

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ustaliła nowe zasady dotyczące zaległego urlopu. Do tej pory zaległy urlop mogliśmy wykorzystywać do końca września kolejnego roku. Obecnie czas ten został skrócony. Zaległy urlop trzeba będzie wykorzystać do końca marca kolejnego roku.

Pracownik, który nie wykorzysta w tym czasie urlopu otrzyma rekompensatę finansową, najprawdopodobniej w formie odszkodowania. Nie wiadomo jednak, jakie przyczyny niewykorzystania urlopu pozwolą na otrzymanie odszkodowania.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Rosną ceny za ogrzewanie mieszkania

Rosna ceny ze ogrzewanie mieszkania

Ceny węgla, zwłaszcza lepszej jakości, są w tym roku rekordowo wysokie. Przewidywana cena tony węgla w tym sezonie to 900-1100 zł. Miasta, w których udział węgla w systemie ciepłowniczym jest duży, zapowiedziały już wzrost cen za ogrzewanie. Stanie się tak m.in. w Ustce, Nysie i Łowiczu. W miastach, w których w systemie ciepłowniczym wykorzystywany jest gaz lub ciepło odpadowe z przemysłu, najpewniej unikną podwyżek. Obniżenia cen możemy spodziewać się m.in. w Poznaniu i Siedlcach.

Wysokie ceny węgla uderzą również w osoby, które indywidualnie ogrzewają mieszkania węglem.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Niewykluczone kolejne podwyżki cen OC

Kolejne podwyzki OC

Prezes Zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń twierdzi, że w najbliższym czasie niewykluczone będą kolejne podwyżki cen ubezpieczenia OC. To, czy zapłacimy więcej, zależy od wartości wypłat dla poszkodowanych w przyszłości. Na razie rynek OC jest rentowny, jeśli jednak wypłaty dla poszkodowanych wzrosną, będziemy musieli liczyć się z kolejną podwyżką cen OC.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych podjęta

Decyzja w sprawie wysokosci stop procentownych

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych w Polsce. Dwudniowe posiedzenie RPP zakończyło się decyzją, zgodnie z którą stopy procentowe pozostaną bez zmian. Decyzja nie jest zaskakująca – ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w 2015 roku.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Mieszkanie Plus – ile zapłacimy za czynsz?

Mieszkanie plus ile zaplacimy za czynsz

Do programu Mieszkanie Plus przystąpiło 66 gmin, a na zaoferowanych gruntach powstanie nawet 150 tysięcy mieszkań. Na razie pieniędzy starczy na wybudowanie 10 tysięcy mieszkań.

Czynsz co roku będzie ustalany rozporządzeniem Rady Ministrów. Znamy już jego wysokość z podziałem na województwa. Okazuje się, że może być on jeszcze niższy, niż pierwotnie zapowiadano.

Województwa, w których czynsz ma być najtańszy, to: warmińsko-mazurskie (6,39 zł za metr kwadratowy), podlaskie (6,8 zł) i świętokrzyskie ( 7,1 zł).

Najdrożej ma być z kolei w województwach: małopolskim (7,98 zł), pomorskim (8,44 zł) i mazowieckim (8,57 zł). Jeszcze wyższe stawki mają obowiązywać w dużych miastach, takich jak Warszawa, Gdańsk czy Wrocław.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Najnowszy ranking „Forbesa” – najlepsze banki dla firm w 2017 roku

Najnowszy ranking Forbesa najlepsze banki dla firm

Forbes po raz kolejny przygotował ranking najlepszych banków dla firm. Pod uwagę brana była oferta zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i dla małych i mikrofirm, jakość obsługi w placówkach bankowych, a także jakość bankowości mobilnej i internetowej.

Pierwsze miejsce zajął mBank, a drugie – Idea Bank. Oznacza to brak zmian w porównaniu z zeszłym rokiem. Zmieniła się jednak przewaga mBanku nad Idea Bankiem – w tym roku jest zdecydowanie mniejsza. Na trzecim miejscu uplasował się ING Bank Śląski.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Nowy kantor internetowy w Idea Banku

Nowy kantor internetowy w idea banku

W systemie bankowości internetowej Idea Banku – Idea Cloud – pojawiła się nowa funkcjonalność: kantor internetowy. Zakładka kieruje użytkowników do elektronicznej platformy wymiany walut.

W kantorze internetowym możemy dokonać wymiany 24 par walutowych, dostępne waluty to m.in. euro, dolar, funt brytyjski, frank szwajcarski, czy korona czeska.

System ma się cały czas rozwijać – Idea Bank zapowiada dodanie nowych funkcji oraz zwiększenie ilości par walutowych.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Nadchodzą zmiany w ustawach o PIT i CIT

Zmiany w ustawach o pit i cit

Projekt rządu zakłada zmiany w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wprowadzony zostanie tzw. minimalny podatek dochodowy w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości.

Dodatkowe przepisy będą też regulować wysokość kosztów uzyskania przychodów związanych z umowami o usługi niematerialne oraz z korzystaniem z wartości niematerialnych i prawnych. Dotyczy to np. usług doradczych, księgowych czy prawnych.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.