AKTUALNOŚCI

OPŁATA TURYSTYCZNA – NOWY PODATEK DLA TURYSTÓW NAWET W DUŻYCH MIASTACH

28 SIERPNIA 2018

Szukając noclegu na wakacje, często spotykamy się z dodatkową opłatą klimatyczną w niektórych polskich miejscowościach. Projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych bierze pod uwagę zlikwidowanie wspomnianej opłaty, a wprowadzenie podatku turystycznego nawet w dużych miastach. Sprawdź, dlaczego zdecydowano się na taką zmianę i co oznacza ona dla turystów?

opłata turystyczna

Na jaki zmiany się nastawić?

Do tej pory pensjonaty czy hotele w niektórych, ściśle określonych miejscowościach miały możliwość pobierania od turystów dodatkowej opłaty miejscowej, potocznie zwanej również klimatyczną. Jest ona ustalana na podstawie warunków środowiskowych panujących w danej gminie. Uwagę zwraca się np. na czystość powietrza. Kryteria te jednak bardzo trudno spełnić. Związek Miast Polskich zaproponował zmiany w ustawie o podatkach i ustawach lokalnych. Modyfikacja miałaby polegać na likwidacji opłat miejscowych. Zastąpiła być te opłata turystyczna. Ma wynosić ona maksymalnie 2,22 zł za każdą rozpoczętą dobę. Jej wysokość będzie korygowana o wysokość inflacji. Podatek turystyczny miałaby zróżnicowaną stawkę zależnie od lokalizacji oraz stanu obiektu noclegowego. Jak łatwo możemy policzyć podczas tygodniowego pobytu na wakacjach do kosztów zakwaterowania będzie trzeba doliczyć do okołu 16 złotych na osobę.

Zwolnienie z nowej opłaty byłby osoby przebywają w lokalnych szpitalach, właściciele domków letniskowych oraz zorganizowane grupy dzieci oraz młodzieży.

Skąd pomysł na zmiany?

W założeniu opłata klimatyczna może być pobierana w miejscowościach atrakcyjnych przyrodniczo lub uzdrowiskowych, jeśli turysta przebywa w nich dłużej niż dobę. Często tę opłatę nazwa się też klimatyczną bądź uzdrowiskową. Stawki są różne w zależności od gminy. Koszty klasują się od 2,22 zł za opłatę miejscową do 4,33 zł za opłatę uzdrowiskową. Jednym z wyznaczników do tego, czy opłatę można pobierać jest poziom zanieczyszczenie powietrza. Z powodu tego kryterium niektórym miejscowością odebrano możliwość pobieranie tej opłaty. Między innymi przez tego typu zmiany i problemy, powstał pomysł na wprowadzenie podatku turystycznego. Porzucony zostałby dotychczas stosowany system ocen i pomiarów powietrza. Opłatę turystyczną mogłyby zatem pobierać gminy, które przyciągają turystów innymi aspektami, takimi jak atrakcyjna oferta turystyczna, kulturalna lub zabytkowa. W tej chwili opłata miejscowa jest pobierana w 233 gminach w Polsce.

W jakich miastach teraz można nałożyć opłatę uzdrowiskową?

Opłatę uzdrowiskową, która wynosi 3,14 zł na dobę można pobierać w gminach, które:

  • posiadają infrastrukturę techniczną w zakresie gospodarki wodno-środowiskowej oraz energetycznej, a także transportu zbiorowego,
  • spełniają określone normy związane z ochroną środowiska,
  • mają potwierdzony klimat o właściwościach leczniczych,
  • dysponują złożami surowców naturalnych o potwierdzonych właściwościach leczniczych.

Czy opłata turystyczna to dobry pomysł?

Podobno Ministerstwo Finansów zauważa problemy z pobieraniem opłat miejscowych oraz uzdrowiskowych. Sprawy zostały nagłośnione szczególnie w momentach, gdy możliwość ich pobierania została uniemożliwiona w Wiśle i Zakopanem, po wprowadzeniu sprawy do sądu. Zdania na temat wprowadzenie podatku turystycznego są podzielone. Wiele osób traktuje to jak ułatwiony sposób na pobieranie dotykowej sumy od turystów. Szacuje się, że dochody z wprowadzenia opłaty turystycznej mogą wynieść nawet 150 mln złotych.

Wybierasz się na wakacje w Polsce jeszcze w tym roku i szukasz wsparcia finansowego? Porównaj oferty pożyczek na wakacje i nie tylko.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.