AKTUALNOŚCI

PREFERENCJE MIESZKANIOWE POLAKÓW

9 CZERWCA 2016

Małe czy duże? W stolicy czy na obrzeżach kraju? Sprawdzamy, jakie mieszkania preferują Polacy i kto może liczyć na tańszy kredyt hipoteczny.Mieszkanie idealne

Kwestia wyboru metrażu mieszkania pozostaje sprawą indywidualną dla każdej rodziny i zależy od wielu różnych czynników, m.in. liczby członków rodziny, posiadania zwierząt, sytuacji majątkowej czy oczekiwań, wygody i prestiżu. Według badań okazuje się jednak, że większość osób poszukujących mieszkania zdecydowanie interesują te w granicach 50 m.kw. i więcej.

W 2012 roku 53,3% badanych (Domiporta.pl) było zainteresowanych mieszkaniami o metrażu 31-50m.kw., a w 2014 roku aż 88% bezdzietnych par zadeklarowało chęć znalezienia mieszkania do 60 m.kw.(Metrohouse). Ponadto badania wykazują, że większy procent badanych szuka mieszkań 2-pokojowych (Morizon.pl). Idąc tym tropem można zaryzykować stwierdzenie, że najbardziej pożądaną na rynku nieruchomością jest dwupokojowe mieszkanie o metrażu 50 m.kw. Sprawdźmy zatem, jak przedstawia się aktualna sytuacja mieszkań o takim metrażu na rynku pierwotnym i wtórnym.

preferencje mieszkaniowe Polaków

Według ekspertów ceny mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, nie zmieniły się znacząco w ostatnim czasie. Ze względu na równowagę między popytem a podażą, osoby sprzedające swoją nieruchomość nie muszą obniżać jego wartości a Ci, którzy chcą kupić mieszkanie, muszą liczyć się z tym, że niewiele uda im się wynegocjować. Stabilna sytuacja na rynku pierwotnym i wtórnym prawdopodobnie będzie się utrzymywała w najbliższym czasie.

Gdzie najtaniej?

Pod lupę wzięliśmy kilka wybranych większych miejscowości, aby porównać, gdzie aktualnie znajdują się najdroższe i najtańsze mieszkania o najchętniej poszukiwanym metrażu 50 m.kw. Dane pochodzą z tegorocznego majowego raportu z rynku mieszkań (Bankier.pl na podstawie danych Otodom.pl).

średnie ceny mieszkań w Polsce

Okazuje się, że najtańsze mieszkania 50 m.kw. na rynku pierwotnym i wtórnym można znaleźć przede wszystkim w Łodzi i Szczecinie, ale również Katowicach i Lublinie. Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że najdroższe nieruchomości są w samej stolicy. Za tamtejsze mieszkania można zapłacić średnio nawet 7863 zł za m.kw. na rynku pierwotnym i aż 8154 zł na rynku wtórnym. W porównaniu z cenami mieszkań w Łodzi (pierwotny: 4943 zł, wtórny: 3760 zł) są to naprawdę wysokie kwoty.

Czy stać nas na takie mieszkania?

Sytuacja finansowa wielu Polaków nie pozwala na kupienie mieszkania z własnych oszczędności. Szczególnie mowa tu o ludziach młodych, którzy dopiero od niedawna istnieją na rynku pracy i nie mieli jeszcze okazji odłożyć tak dużej sumy pieniędzy. Na szczęście mogą oni liczyć na kredyt hipoteczny.

Planując zaciągnięcie kredytu hipotecznego często chcemy maksymalnie obniżyć koszta, zatem wybieramy tańsze mieszkania. W większości przypadków są to kawalerki a przecież badania wykazały, że większość z nas woli mieszkania 2-pokojowe! Czy warto rezygnować z własnych oczekiwań dla zaoszczędzenia? Jak się okazuje, nie warto. Metrohouse wyliczył dla Was różnicę w miesięcznych ratach kredytu dla singli i dla par, którzy zdecydowaliby się na zakup kawalerki lub mieszkania 2-pokojowego.

metrohouse


W zależności od miasta różnica miesięcznych rat znajduje się w granicach 244 do 510 zł. Oznacza to więc, że zakup kawalerki nie jest wiele tańszy a w przypadku par, jest to rozwiązanie nie tylko nieopłacalne, ale i niefunkcjonalne. Singiel kupujący mieszkanie na kredyt nie powinien mieć problemu ze spłatą kawalerki, jednak z pewnością zapłaci on więcej niż para, która kupiła mieszkanie 2-pokojowe i dzieli swoją ratę na pół.

Szacunkowo, para, która decyduje się na wspólny kredyt hipoteczny i zakup 2-pokojowego mieszkania (metraż 50 m.kw) w Łodzi, ma duże szanse na naprawdę atrakcyjne warunki finansowe. Najgorsza sytuacja przypada singlowi, który zdecyduje się na mieszkanie 2-pokojowe w Warszawie. W rzeczywistosci - zarówno kwestia metrażu mieszkania, jego lokalizacji, jak i pozostawania w związku oraz decydowania się na wspólny kredyt hipoteczny jest bardzo indywidualna.

tekst: Elwira Locher

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.