AKTUALNOŚCI

TRZYNASTKA DLA EMERYTÓW - POZNAJ SZCZEGÓŁY

16 KWIETNIA 2019

Zgodnie z obietnicami partii rządzącej w 2019 roku Polscy emeryci mogą liczyć na wypłatę dodatkowej, trzynastej emerytury („trzynastki”). Jak wynika z wyliczeń resortu finansów, koszt programu wyniesie około 9 miliardów złotych. Sprawdź, kto może liczyć na wypłatę świadczenia i o jaką kwotę chodzi.

trzynastka dla emerytow

Jednorazowy dodatek w 2019 roku

Chociaż „trzynastka” dla emerytów miała być wypłatą jednorazową, to eksperci rządowi zapowiadają, że trwają analizy dotyczące możliwości wypłaty podobnego świadczenia również w roku 2020. Program określany mianem „Emerytura plus” przysługiwał będzie dziewięciu milionom emerytów oraz rencistów – świadczenie zostanie wypłacone w wysokości minimalnej obowiązującej emerytury (chodzi o stawkę obowiązującą od 1 marca 2019 roku), czyli 1100 zł brutto, co daje kwotę niespełna 889 zł netto.

Co jednak z osobami, które zapłaciły niewielką liczbę składek do ZUS lub ich miesięczne świadczenie jest niższe od minimalnego? W związku z pojawiającymi się pytaniami, trzynasta emerytura ma być wypłacana najprawdopodobniej w trzech różnych wariantach. Resort obecnie bierze pod uwagę następujące rozwiązania:

  •          wypłata pełnego świadczenia wszystkim,
  •          wypłata częściowa dla osób otrzymujących mniej niż połowę minimalnej emerytury,
  •          „Trzynastka” równa pobieranej emeryturze.

Rząd założył, że świadczenia zostaną wypłacone w maju, dlatego szczegóły w tej sprawie powinny zostać przedstawione w przeciągu najbliższych tygodni. W miejscu tym należy zaznaczyć, że emeryci i renciści nie muszą składać osobnych wniosków, aby ubiegać się o wypłatę świadczenia. Wsparcie będzie przysługiwało automatycznie według ewidencji prowadzonej przez ZUS.

Kto będzie mógł skorzystać ze świadczenia Emerytura Plus?

Jak poinformowała Minister Finansów, Elżbieta Rafalska, trzynasta emerytura w 2019 roku będzie przysługiwała nie tylko emerytom i rencistom z powszechnego systemu ubezpieczeniowego, ale również rencistą i emerytom rolniczym i osobom otrzymującą emerytury pomostowe, świadczenia kompensacyjne, emerytury nauczycielskie, zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, renty rodzinne, wojenne i inwalidzkie.

Termin wypłaty dodatkowych świadczeń pokryje się z datą wypłaty świadczeń, które emeryci otrzymują każdego miesiąca (będą to więc 1, 6, 10, 15, 20 i 25 danego miesiąca). Chociaż zgodnie z zapowiedziami program będzie wypłacany w maju, to część uprawnionych do „trzynastki” może otrzymać ją już pod koniec kwietnia (w związku z świętem wypadającym 1 maja).

Warto jednocześnie zaznaczyć, że oprócz samej trzynastej emerytury, rząd planuje również najwyższą od lat rewaluację stawek emerytalnych, wynoszącą 2,26%. Wynika to jednak głównie z faktu, że w przeciągu ostatniego okresu rewaluacja nie miała praktycznie miejsca.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5736 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
13384 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7648 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.