AKTUALNOŚCI

WIELKANOC - NA CO WYDAJEMY NAJWIĘCEJ?

12 KWIETNIA 2017

Przygotowania do świąt kojarzą nam się przede wszystkim ze sporymi wydatkami. Zgodnie z badaniami Providenta na święta wielkanocne wydajemy jednak o połowę mniej, niż na Boże Narodzenie. Co więcej, koszt wyprawienia świąt nie zmienił się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sprawdź, ile Polacy wydają na Wielkanoc.

Wielkanoc - ile wydajemy na święta?

Wydatki na organizację świąt

Jedzenie - ile wydajemy na święta?

Święta, zamiast ze swoją magiczną atmosferą, często kojarzą nam się ze stresem i dużymi wydatkami. Pod tym względem Wielkanoc jest jednak dużo spokojniejsza niż Boże Narodzenie. Z cyklicznego badania, jakim jest Barometr Providenta wynika, że średnia kwota, jaką polska rodzina przeznaczy na organizację najbliższych świąt wielkanocnych wynosi 400 zł. Kwota jest więc niemal dwukrotnie mniejsza niż ta, którą zgodnie z badaniem wydajemy na organizację Bożego Narodzenia (średnio było to 720 zł).

Koszt urządzenia świąt wielkanocnych

Jedzenie - ile wydajemy na święta?

Kwota, którą zamierzamy przeznaczyć na Wielkanoc jest w tym roku taka sama, jak w roku 2016: aż 59% ankietowanych wyda w tym roku na święta taką samą kwotę, jak przed rokiem. Jedynie 16% badanych wyda więcej pieniędzy.

Im wyższym dochodem cieszy się konkretna rodzina, tym więcej zamierza wydać na święta. Przykładowo, osoby zarabiające powyżej 2,5 tys. zł miesięcznie zamierzają przeznaczyć na organizację świąt 509 zł. Z kolei osoby zarabiające poniżej tysiąca złotych planują wydać jedynie 349 zł.

Koszt zorganizowania świąt wzrasta również wprost proporcjonalnie do liczebności danej rodziny. Jest on najwyższy w przypadku rodzin czteroosobowych, które wydają na święta aż 511 zł. Rodziny liczące 5 i więcej osób zamierzają z kolei wydać najmniej spośród grupy wielodzietnych – jedynie 464 zł.

Wielkanoc a tradycja prezentowa

Prezenty - ile wydajemy na święta?

Niższe koszta wyprawienia świąt wielkanocnych wiążą się zapewne z tym, że z tej okazji rzadziej kupujemy sobie prezenty. Na Wielkanoc prezenty otrzymują najczęściej tylko dzieci, czasami obdarowujemy również członków najbliższej rodziny. Niektórzy z tradycji prezentowej rezygnują w ogóle.

Zgodnie z badaniem Providenta, jedynie 37% badanych zadeklarowało zamiar podarowania prezentu najbliższym. W tej grupie zdecydowany prym wiodą mieszkańcy miast. Tylko 26% mieszkańców wsi potwierdziło, że zamierza kupić rodzinie prezent.

Aż 56% ankietowanych zadeklarowało, że z okazji Wielkanocy nie kupi bliskim prezentu.

Prezenty od zajączka, również dla dzieci, najczęściej są po prostu symboliczne.

Wielkanoc a podróże

Jedzenie - ile wydajemy na święta?

W święta wielkanocne podróżujemy i odwiedzamy daleką rodzinę dużo rzadziej niż w przypadku Bożego Narodzenia. Szczególnie w tym roku, kiedy święta od długiej majówki dzielą tylko dwa tygodnie, wszelkie wyjazdy ograniczamy do minimum.

Boże Narodzenie dużo bardziej kojarzy nam się z odwiedzaniem dawno niewidzianych krewnych. Co za tym idzie, wydatki związane z podróżowaniem są w przypadku świąt wielkanocnych zdecydowanie ograniczone.

Wielkanoc a wydatki na jedzenie

Jedzenie - ile wydajemy na święta?

Każde gospodarstwo domowe musi ponieść z okazji Wielkanocy jeden szczególny wydatek. Jest nim kupno... jajek. Pisanki to charakterystyczny i bardzo ważny symbol świąt. W niedzielę i poniedziałek organizujemy wystawne śniadanie wielkanocne, na stole pojawiają się więc przepyszne wędliny, pasztety, sałatki. Świąteczny obiad to najczęściej biały barszcz bądź żurek z jajkiem. Nie możemy oczywiście obyć się również bez ciast: serników, babek i mazurków.

Nietrudno więc wyliczyć, że na przygotowanie wszystkich tych potraw możemy z powodzeniem wydać 400-500 zł. Warto jednak skorzystać z promocji, dzięki którym można sporo zaoszczędzić na najważniejszych, tradycyjnych produktach, a tym samym obniżyć koszt zakupów nawet o 150-200 zł.

Przejdź do naszego artykułu „Sposoby na oszczędne święta wielkanocne” i dowiedz się, jak wydać na zakupy jak najmniej.

Wielkanoc a ozdoby

Jedzenie - ile wydajemy na święta?

Najpiękniejszą ozdobą wielkanocną jest oczywiście świąteczny koszyczek, pięknie udekorowany, pełen kolorowych pisanek. Jeśli dołączyć do niego palmę, którą często przygotowujemy samodzielnie, okazuje się, że nasze mieszkanie jest już doskonale przystrojone do świąt.

Często kupujemy jednak dodatkowe kurczaki, zajączki czy serwetki. Na ozdoby związane z Wielkanocą wydajemy jednak zdecydowanie mniej niż na te bożonarodzeniowe, kiedy to musimy zadbać o przystrojenie choinki i piękne oświetlenie domu.

Jeśli rozsądnie zaplanujemy świąteczny budżet, nasze wielkanocne wydatki spokojnie zamkną się w kwocie 300-400 zł, nawet przy założeniu, że wliczymy do nich kupno prezentów. Wielkanoc jest więc dla naszych portfelów dużo łaskawszym świętem niż Boże Narodzenie.

Tekst: Olga GierszalKoniecznie zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.