AKTUALNOŚCI

ZMIANY W PRAWIE DLA EMERYTÓW W 2017 ROKU

18 STYCZNIA 2017

Obniżenie wieku emerytalnego, wyższe emerytury minimalne... W życie wchodzi obecnie wiele przepisów dotyczących zasad przechodzenia na emeryturę. Nowe przepisy dotyczą także wysokości wypłacanych świadczeń. Sprawdź, jakie zmiany przyniósł rok 2017 i czy są one pozytywne!

na emeryturze

Obniżenie wieku emerytalnego

Obowiązujące do tej pory prawo zakładało, że wiek, w którym można przejść na emeryturę zostanie docelowo wydłuzony do 67 lat. W przypadku mężczyzn wydłużenie wieku emerytalnego miało nastąpić w 2020 roku, a w przypadku kobiet – 2040.

Niedawno Sejm uchwalił jednak ustawę, zgodnie z którą wiek emerytalny został ponownie obniżony i wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Zakończenie aktywności zawodowej nie będzie jednak obowiązkowe – jeśli pracodawca wyrazi zgodę, będzie można pracować dłużej.

Nowe przepisy wchodzą w życie od października tego roku.

Poza obniżeniem wieku emerytalnego wprowadzono także okres ochrony przedemerytalnej dla osób, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Okres ochrony będzie trwał przez 4 lata poprzedzające uzyskanie przez daną osobę prawa do emerytury. W tym czasie pracodawca nie będzie mógł takiej osoby zwolnić. Dla kobiet okres ochronny rozpocznie się w wieku 56 lat, a dla mężczyzn – 61.

Czy obniżenie wieku emerytalnego jest zmianą pozytywną?

Mnóstwo osób ucieszył fakt obniżenia wieku emerytalnego, w związku z tym nastroje społeczne związane z nową ustawą są jak najbardziej pozytywne.

Warto jednak pamiętać o tym, iż jeśli będziemy pracować krócej, odłożymy mniej składek, a na emeryturze będziemy dłużej. Nasza emerytura będzie niska i trudno będzie o godne warunki życia. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie zacząć oszczędzać. Jak oszczędzanie na emeryturę wygląda w Polsce? Dowiesz się z naszego artykułu „Czy Polacy oszczędzają na emeryturę?”. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, mamy szanse zapewnić sobie godne życie po ustaniu aktywności zawodowej – a do wyboru mamy przecież trzeci filar, lokaty i konta oszczędnościowe. Warto to rozważyć w obliczu obniżenia wieku emerytalnego.

Podwyższenie emerytury minimalnej

Staż pracy, wymagany do tego, aby kobieta mogła otrzymywać emeryturę minimalną, będzie wynosił 20 lat. Tyle wynosił on do tej pory, jednak miał być wydłużany do 25 lat. Z pomysłu tego zrezygnowano i zgodnie z najaktualniejszymi przepisami wymagany staż pracy dla kobiet pozostanie na poziomie 20 lat. Dla mężczyzn również się on nie zmieni i pozostanie na poziomie takim jak obecnie – 25 lat.

Kwota emerytury minimalnej zostanie podwyższona. Od 1 marca wzrośnie ona do 1000 zł brutto (do tej pory było to 882,56 zł brutto).

1000 zł brutto będzie również wynosić renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wzrośnie również kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Będzie obecnie wynosić 750 zł brutto (wynosiła 676,75 zł brutto).

Dorabianie do emerytury

Osoby, które przeszły na emeryturę osiągnąwszy wymagany powszechny wiek emerytalny, będą mogły dorabiać do emerytury bez ograniczeń.

Pewne ograniczenia będą jednak obowiązywac osoby na wcześniejszej emeryturze.

Jakie to ograniczenia?

Emerytura zostanie wypłacona w całości, jeżeli dodatkowy dochód emeryta wyniesie nie więcej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W trzecim kwartale 2016 roku przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4055,04 zł. Komunikaty na temat przeciętnego wynagrodzenia można śledzić na bieżąco na stronie GUS.

Jeśli z kolei dodatkowy dochód emeryta uplasuje się w przedziale od 70 do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jego emerytura zostanie pomniejszona o wysokość przekroczenia tej kwoty.

Emerytura zostanie zawieszona, jeśli dochód wyniesie więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Nowe zasady waloryzacji emerytur

Emerytury oraz renty co roku podlegały waloryzacji (1 marca) i to się nie zmieni. Zmienią się jednak zasady przyznawania takiej waloryzacji.

Do tej pory obowiązywała procentowa waloryzacja, więc osoby otrzymujące niskie świadczenie dostawały dużo mniejszą podwyżkę.

Zgodnie z rządowym projektem wskaźnik waloryzacji w roku 2017 wyniesie 100,73%, a w związku z tym wszystkie świadczenia zostaną podniesione o 0,73%.

Wprowadzono jednak minimalną gwarantowaną podwyżkę emerytury w wysokości 10 zł – emeryci otrzymujący minimalne świadczenie otrzymają w tym roku właśnie taką podwyżkę.

Kwota wolna od potrąceń komorniczych

Komornik nigdy nie miał prawa zająć całej emerytury i ta zasada pozostaje niezmienna.

Co więcej, kwota wolna od potrąceń komorniczych wzrosła. Do tej pory wynosiła 20-60% kwoty najniższej emerytury lub renty. Obecnie wyniesie ona 75% najniższej emerytury lub renty. Komornik co miesiąc będzie musiał pozostawić emerytowi 750 zł niezależnie od wysokości jego długu. Zmiana ta dotyczy nie tylko nowych zobowiązań, ale również długów zaciągniętych i egzekwowanych zanim zmiany weszły w życie.

Jak widać, rok 2017 niesie wiele zmian dla obecnych i przyszłych emerytów, a tym samym dla nas wszystkich.

Tekst: Olga Gierszal

Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5535 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12915 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7380 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.