DORADCA KLIENTA

TRANSAKCJE KARTĄ PŁATNICZĄ ZA GRANICĄ: NA CO UWAŻAĆ?

17 SIERPNIA 2017

W związku z wysokimi prowizjami, którymi banki obciążają swoich klientów, a także koniecznością przewalutowania transakcji, korzystanie z karty płatniczej za granicą może okazać się kosztowne i nieopłacalne. Na jakie opłaty związane z kartą bankową należy zwracać uwagę? Za co banki pobierają najwyższe prowizje?

Transakcje kartą płatniczą za granicą - na co należy uważać?

Prowizja za przewalutowanie – kosztowne transakcje kartą płatniczą

Jeśli zdecydujemy się na płatność kartą za zakupy w sklepie za granicą, musimy liczyć się z tym, że bank może obciążyć nas dwoma rodzajami opłat. Poniesiemy koszt związany w przewalutowaniem transakcji – zamiany waluty z tej, w której posiadamy środki na koncie, na tą, którą musimy zapłacić w sklepie. Dodatkowo w większości przypadków bank obciąży nas również prowizją za dokonanie przewalutowania – w wysokości nawet do kilku procent wartości wykonanej przez nas transakcji.

Nietrudno więc obliczyć, jak dużo więcej mogą nas kosztować codzienne zakupy w zagranicznym sklepie, jeśli zdecydujemy się zapłacić za nie kartą płatniczą.

Jeśli zastanawiasz się, czy za granicą płacić kartą, czy gotówką, przeczytaj nasz artykuł: "Karta czy gotówka: czym płacić za granicą?".

Wielokrotne przewalutowanie

Opłaty związane z przewalutowaniem transakcji bywają jednak dużo bardziej skomplikowane, w zależności od tego, w jakim kraju i w jakiej walucie dokonujemy płatności. Możemy bowiem zostać obciążeni podwójnym przewalutowaniem.

Na czym to polega? Najpierw organizacja przeliczy kwotę operacji na tzw. walutę rozliczeniową. Zapłacimy za przewalutowanie transakcji np. z koron czeskich na euro lub dolary. Następnie bank podaną w dolarach lub euro kwotę przeliczy na złotówki, a pieniądze zostaną ściągnięte z naszego konta. Co ważne, bank przelicza kwotę transakcji według wewnętrznej tabeli kursów.

Visa zrezygnowała z takiego rozwiązania: banki otrzymują więc środki w takiej walucie, w jakiej prowadzony jest dany rachunek. Visa przelicza walutę sama, posiłkując się własnymi kursami walut – często korzystniejszymi niż te bankowe. Aktualne przeliczniki można śledzić w kalkulatorze walutowym na stronie organizacji.

W przypadku kart MasterCard ich posiadaczy wciąż obowiązują podwójne opłaty. Transakcja zostaje przewalutowana według kursów na stronie MasterCard, zgodnie z zaleceniami banku co do waluty (euro lub dolary). Następnie bank przewalutowuje transakcję na złotówki według własnych kursów.

Prowizja za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą

To, ile wyniesie nas wypłata gotówki z bankomatu za granicą, zależy od banku oraz od konta, które posiadamy.

Wypłacając pieniądze z bankomatu, możemy zostać obciążeni trzema rodzajami opłat. Bankomat pobierze pieniądze z naszego konta złotówkowego, aby więc mógł wypłacić nam je w lokalnej walucie, konieczne będzie przewalutowanie transakcji. Poza tym, w większości przypadków zapłacimy prowizję za możliwość wypłacenia gotówki z bankomatu za granicą. Prowizje wynoszą nawet kilka procent – w zależności od posiadanego przez nas konta. Niektóre konta gwarantują jednak darmowe wypłaty z bankomatów w Europie lub na całym świecie. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: "Wypłaty w bankomatach za granicą – przegląd ofert".

Z wypłatą pieniędzy z bankomatu za granicą wiąże się jeszcze jednak opłata, o której często zapominamy: tzw. surcharge. Jest to prowizja dla operatora danego bankomatu, na którą banku nie mają żadnego wpływu. Zanim więc zdecydujemy się na skorzystanie z bankomatu, sprawdźmy dokładnie, czy nie zostanie nam naliczona dodatkowa prowizja.

Jak uniknąć opłat za przewalutowanie?

Jeśli chcemy uniknąć opłat za przewalutowanie, przed wyjazdem warto założyć konto walutowe. Wiele banków posiada takie konto w swojej ofercie.

Jak działa konto walutowe? Najczęściej zakładamy jeden rachunek w złotówkach, a drugi w wybranej przez nas walucie, np. euro, dolarach czy funtach. Założenie takiego konta umożliwia nam wyrobienie karty wielowalutowej, obsługującą rachunek złotówkowy oraz rachunek w wybranej przez nas walucie. Korzystając z aplikacji lub bankowości internetowej możemy wymienić walutę, najczęściej po korzystnych kursach i zasilić konto walutowe pieniędzmi w odpowiedniej walucie. Płacąc w sklepie za granicą kartą wielowalutową unikniemy kosztów związanych z przewalutowaniem transakcji.

PAMIĘTAJ! Przed wyjazdem za granicę zadbaj o zasilenie swojego konta walutowego. Jeśli nie będzie na nim środków w odpowiedniej walucie, karta wielowalutowa pobierze środki z konta złotówkowego, a ty zapłacisz za przewalutowanie transakcji.

Więcej na temat karty wielowalutowej dowiesz się z naszego artykułu: "Karta wielowalutowa – jak działa?".

Transakcje kartą za granicą – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z karty płatniczej za granicą, pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dzięki temu unikniesz ewentualnych kłopotów.

Zasada pierwsza: Nigdy nie noś przy sobie numeru PIN do karty bankowej. Wbrew pozorom wiele osób wciąż zapisuje PIN na kartce i nosi go w portfelu, tym samym umożliwiając złodziejowi swobodny dostęp do swoich pieniędzy.

PAMIĘTAJ! Jeśli złodziej będzie znał PIN do Twojej karty, bank nie będzie chronił Twoich pieniędzy i nie zwróci Ci utraconej kwoty. Strzeżenie numeru PIN leży bowiem po stronie posiadacza karty.

Zasada druga: Nie spuszczaj swojej karty z oczu podczas płatności w sklepie. Nie pozwól sprzedawcy zabrać jej, np. na zaplecze. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nieuczciwy sprzedawca uzyskał dane, które umożliwią mu dokonywanie zakupów twoją kartą (numer karty, data ważności karty, nazwisko właściciela, kod CVC). Wystarczy, że pod ladą szybko zrobi jej zdjęcie! Jeśli więc będzie taka możliwość, płać zbliżeniowo. Więcej na temat bezpieczeństwa płatności zbliżeniowych przeczytasz w naszym artykule "Czy płatności zbliżeniowe są bezpieczne?".

Zasada trzecia: W telefonie zapisz sobie numer, na który będziesz mógł zadzwonić, aby szybko zastrzec swoją kartę. Numer infolinii znajduje się na twojej karcie bankowej. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Skradziono Ci kartę bankową? Co robić?".

Transakcje kartą płatniczą za granicą potrafią być naprawdę kosztowne. W związku z tym należy uważać na dwa podstawowe czynniki: wysokie opłaty za przewalutowanie transakcji oraz prowizje, jakie nakłada na nas bank. Przed wyjazdem za granicę sprawdźmy dokładnie, jakich opłat możemy się spodziewać, aby nie narażać się na przykrą niespodziankę.

A jak to jest w Twoim przypadku? Czy zdarzyło Ci się niespodziewanie ponieść wysokie opłaty za transakcję kartą za granicą? Daj nam znać w komentarzu!

Tekst: Olga GierszalZapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6093 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14217 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8124 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.