Leasing samochodowy jest coraz częściej brany pod uwagę przez przedsiębiorców, którzy potrzebują samochodu firmowego. Rzadziej decydują się oni na zakup auta poprzez kredyt, ponieważ w ostatecznym rozrachunku okazuje się to dla nich mniej opłacalna opcja. Czym zatem jest leasing i w czym jest on lepszy od kupowania na kredyt?
Czym jest leasing?
Firmowy samochód to kolejny wydatek, którego większość przedsiębiorców wolałaby uniknąć. Z uwagi na to, iż samochód w firmie często jest jednak niezbędny, konieczne jest znalezienie jak najlepszego i najtańszego sposobu jego posiadania i użytkowania. Przedsiębiorcy podejmują więc decyzję o wybraniu oferty wyspecjalizowanej firmy leasingowej, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów nawet na długi okres czasu. Leasing samochodowy, to nic innego jak umowa polegająca na użytkowaniu przez leasingobiorcę samochodu wypożyczonego od leasingodawcy. Wszystko odbywa się na odpowiednich warunkach i oczywiście odpłatnie, według ustalonego cennika.
Jakie rodzaje leasingu wyróżniamy?
Operacyjny
polegający na czasowym przekazaniu przedmiotu leasingu w użytkowanie leasingobiorcy. Samochód w tym wypadku nie wchodzi w skład majątku firmy leasingobiorcy, ale raty, jakie płaci z tego tytułu, może on sobie odpisać od kosztów uzyskania przychodów. Czas użytkowania przedmiotu leasingu jest zwykle krótszy niż czas jego standardowego zużycia. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca może mieć możliwość wykupienia samochodu, który był przedmiotem tej umowy, za cenę jego wartości końcowej wraz z podatkiem VAT od towarów i usług.
Finansowy
(inaczej kapitałowy), polegający na oddaniu do użytku przedmiotu leasingu w zamian za płacenie rat leasingowych. Samochód wchodzi w skład majątku firmy, co może być zawarte w umowie jako przeniesienie tytułu własności na leasingobiorcę. Oczywiście możliwe jest również wykupienie samochodu po zakończeniu trwania umowy leasingowej. Rata w leasingu finansowym posiada swoją część kapitałową i odsetkową. Podatek VAT natomiast nie jest odprowadzany przy każdej racie, lecz na początku, jednorazowo za cały okres trwania umowy. Leasing finansowy jest zbliżony swoją formą do kupowania samochodu za pomocą kredytu. Różnica polega na tym, iż otrzymuje się przedmiot, a nie jak w przypadku kredytu - pieniądze.
Zwrotny
polegający na zastawieniu w leasing przedmiotu w zamian za pieniądze.
Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu?
Jeśli zastanowić się nad opłacalnością leasingu, warto wziąć pod uwagę cenę. Rata leasingu może być niewielka, biorąc pod uwagę fakt, że leasingobiorca może sobie ją odpisać od podatku. Jeśli przedsiębiorcy zależy na tym, by nie zwiększać zanadto majątku firmy, również zdecydowanie bardziej będzie się skłaniał ku opcji wypożyczenia auta w leasingu niż jego kupowania. Ostatecznie zawsze może skorzystać z opcji wykupienia przedmiotu leasingu po okresie trwania umowy.
Obowiązkowe ubezpieczenie
Dla bezpieczeństwa konieczne jest wykupienie przez licencjobiorcę stosownego ubezpieczenia. Nie wystarczy jednak podstawowe ubezpieczenie OC. Z uwagi na to, iż samochód jest własnością firmy leasingowej a leasingobiorca jedynie jego użytkownikiem, to właśnie leasingodawca często wyznacza wytyczne co do konieczności ubezpieczenia pojazdu. Trzeba więc wykupić pakiet ubezpieczenia OC i AC, który dobrze zabezpieczy samochód przed ewentualnym zniszczeniem lub kradzieżą. Obie strony mogą być wtedy bezpieczne, ponieważ w razie wypadku nie muszą martwić się kosztami. Oczywiście pieniądze z ubezpieczenia otrzyma właściciel pojazdu, czyli firma leasingowa. Leasingobiorca może się jedynie cieszyć, że nie musiał wykładać z własnej kieszeni za naprawdę auta. Więcej o korzyściach wynikających z wykupienia ubezpieczenia AC znajdziesz w naszym artykule "Ubezpieczenie AC - czy warto je kupić?". Zapoznaj się również z naszym rankingiem ubezpieczeń OC i AC.
Leasing coraz częściej jest dla przedsiębiorców lepszą opcją niż kredyt. Pomimo, że wiele się nie różni, ma dużo plusów i jest wygodny. Z pewnością warto rozważyć oferty firm leasingowych w poszukiwaniu własnego firmowego samochodu.
Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!