FINANSE A MOTORYZACJA

FORMALNOŚCI PO ZAKUPIE AUTA

26 STYCZNIA 2017

Zakup samochodu, czy to nowego prosto z salonu, czy też używanego od innego właściciela, wiąże się z koniecznością dopełnienia niezbędnych formalności. Nie każdy kupujący samochód jednak wie, jak się do tego zabrać. W niniejszym artykule przedstawimy Wam, o czym należy pamiętać, załatwiając formalności po zakupie auta.Kupiłem/Kupiłam samochód!


Świetnie! W przypadku zakupu auta używanego, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane dokumenty: podpisana umowa kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny samochodu, dowód zawarcia polisy ubezpieczeniowej OC, zaświadczenie o pozytywnie wykonanym przeglądzie technicznym pojazdu, kartę pojazdu (obowiązkowe dla samochodów po 1999 r.).

Sprowadziłeś samochód z zagranicy? Nie zapomnij o: dowodzie odprawy celnej przywozowej, poświadczeniu zapłaty akcyzy na terytorium Polski, zaświadczeniu potwierdzającym uiszczenie podatku od towarów i usług od pojazdów sprowadzanych z państw członkowskich UE lub brak obowiązku uiszczenia tego podatku, dowodzie wpłaty "opłaty recyclingowej", wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji zwalniającej samochód z homologacji, tablicach rejestracyjnych lub zaświadczeniu o ich braku.

Rejestracja samochodu - 30 dni


Jeśli samochód nie jest zarejestrowany w Polsce (lub w ogóle), zacznij od tego. Masz 30 dni na to, aby udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek. Poniżej znajduje się wzór wniosku. Możesz go również pobrać pod tym linkiem.


źródło: obywatel.gov.plDo wypełnionego wniosku należy dołączyć oryginalne dokumenty: umowę kupna-sprzedaży lub inny dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym (bądź decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu), kartę pojazdu (jeżeli takowa została wydana), ważną polisę OC. Koniecznie weź ze sobą dowód tożsamości, a jeśli samochód jest współwłasnością, wszyscy współwłaściciele muszą być obecni przy składaniu wniosku lub wydać pełnomocnictwa.

Rejestrowanie auta może potrwać nawet 30 dni. Na ten czas otrzymasz zgodę na czasową rejestrację samochodu, a także tymczasowy dowód rejestracyjny i nowe tablice oraz, jeśli to konieczne, nalepkę kontrolną.

Ile to kosztuje? Szczegółowy wykaz poszczególnych opłat pokazuje poniższa grafika:Podatek - 14 dni


Według Ustawy z dn. 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jaką jest, między innymi, zawarcie umowy sprzedaży ruchomości), w przypadku zawarcia umowy sprzedaży opłata podatkowa ciąży na Kupującym. Kupując samochód jesteś więc zobowiązany do zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym w Twoim miejscu zamieszkania. Art.7.1 przedstawia stawki podatkowe:

od umowy sprzedaży:
nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym — 2%”

Według artykułu 10.1 “Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika.”.

Nie warto więc zwlekać z zapłaceniem podatku. 2 tygodnie to niewiele a pominięcie tej formalności może Cię kosztować wiele nerwów i problemów z Urzędem Skarbowym.

Zwolnienie z podatku? Jest możliwe, jeśli wartość samochodu nie przekracza 1000 zł lub gdy był on zakupiony w komisie. Komis, jako osoba prawna, ma obowiązek uiścić tą wpłatę za Ciebie.

Polisa OC i AC - 30 dni


Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jeśli zakupiony przez Ciebie samochód nie ma wykupionej polisy, bądź jego polisa wygasła, nie możesz z niego korzystać. Samochód bez ubezpieczenia można przetransportować wyłącznie na lawecie. Możesz również wykupić 30-dniową polisę, która pozwoli Ci poprowadzić zakupione auto w miejsce Twojego zamieszkania.

W przypadku, gdy samochód posiada aktywne OC, możesz je kontynuować lub zmienić ubezpieczyciela. Na wypowiedzenie umowy z aktualnym ubezpieczycielem masz 30 dni od momentu zakupienia auta, przy czym liczy się data wpłynięcia wniosku do firmy ubezpieczeniowej. Wniosek możesz złożyć pisemnie lub osobiście w placówce ubezpieczyciela.

Samochód bez aktywnej polisy OC nie ma prawa pojawić się na drodze. Nie można również wtedy zarejestrować takiego samochodu. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela, samochód musi posiadać już rejestrację na Twoje nazwisko. Jeśli podpisałeś umowę z firmą ubezpieczeniową, lecz nie otrzymałeś jeszcze dokumentów, bez obaw. Wystarczy, że podczas jazdy samochodem będzie miał przy sobie potwierdzenie zawarcia takiej umowy.
Wykupienie polisy AC nie jest obowiązkowe, ale z pewnością wpływa na poczucie spokoju i bezpieczeństwa, szczególnie podczas częstych podróży samochodem, np w drodze do pracy. Warto zatem wziąć Autocasco pod uwagę podczas wykupywania polisy.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia OC i AC, sprawdź dostępne na rynku oferty i wybierz najlepszą dla siebie. Możesz je porównać w naszej porównywarce lub skorzystać ze specjalnego kalkulatora OC i AC w Link4, który pozwoli Ci na błyskawiczną wycenę i dostosowanie atrakcyjnej oferty >> Kalkulator OC i AC.

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.