FINANSE A MOTORYZACJA

PIERWSZY SAMOCHÓD - JAK WYBRAĆ I ZA CO KUPIĆ?

30 STYCZNIA 2018

Początkujący kierowcy nie mają łatwo – nowe przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy znacznie utrudniają jego zdobycie. Ubezpieczenie OC dla młodych kierowców to wydatek rzędu co najmniej 1000 zł. A co z zakupem pierwszego samochodu? Czy warto postawić na kupno samochodu używanego? Wyjaśniamy, co i jak wybór ma się do ceny OC.

pierwszy samochód - jak wybrać i za co kupić

Jak wybrać pierwszy samochód?

Wybór pierwszego samochodu to niełatwe zadanie. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszym najczęściej jest cena, nierzadko bowiem pierwsze auto kupujemy z własnej kieszeni, nie mając jeszcze wysokich zarobków.

Jeżeli Twoje środki są ograniczone, postaw na zakup samochodu używanego. W tym przypadku budżet, którym dysponujemy, powinniśmy rozdzielić pomiędzy zakup auta i przeprowadzenie w nim pewnych niezbędnych napraw. Na co jednak zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wiarygodność źródła, w którym chcemy zakupić auto. Często zdarza się, że te najtańsze mają jakieś ukryte wady, np. przeszły wypadek, o którym właściciel nas nie informuje.

Gdy już spotkamy się z właścicielem i odbędziemy jazdę próbną, udajmy się na stację kontroli pojazdów. Mechanicy sprawdzą stan samochodu i znajdą ewentualne usterki, a następnie ocenią, jak bardzo są poważne. Nie liczmy na to, że kupimy używany samochód w idealnym stanie. Ważne, by nie miał poważnych wad czy awarii – z niewielkimi sobie poradzimy.

Jeśli chodzi o model, zwróćmy uwagę na to, aby było to auto jak najbardziej bezawaryjne – w związku z tym, że ma już swoje lata. Poza tym, im mniejsza pojemność silnika i moc samochodu, tym mniej zapłacimy za i tak już drogie OC.

Jeśli sprowadzamy auto z zagranicy, powinniśmy zwrócić jeszcze większą uwagę na źródło, możemy bowiem natknąć się na częsty problem – nieuczciwe zmniejszenie przebiegu.

Kredyt na pierwszy samochód – czy to dobre rozwiązanie?

Podczas zakupu pierwszego samochodu nasze fundusze są najczęściej ograniczone. Jeśli wspomoże nas rodzina lub sami np. podejmiemy dodatkową pracę, aby uzbierać pieniądze, problem mamy z głowy. Czasami jednak funduszy brakuje, szczególnie, że egzaminy na prawo jazdy i ubezpieczenie OC są coraz droższe. Co wtedy?

Jeśli nie mamy pieniędzy, możemy rozważyć zaciągnięcie kredytu na samochód. Banki, takie jak np. Toyota Bank czy Volkswagen Bank, oferują nawet specjalne kredyty na samochód używany.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, iż musimy wykazać się przed bankiem zdolnością kredytową. Osoba, która nie pracuje, nie otrzyma kredytu w banku, chyba, że będzie miała współkredytobiorcę.

Kupno samochodu na kredyt to na dłuższą metę droższe rozwiązanie, często pozwala nam jednak kupić nieco lepsze auto, dzięki czemu oszczędzamy na ewentualnych koniecznych naprawach tego tańszego, ale w gorszym stanie.

Wybór kredytu na samochód to niełatwa sprawa. Z pomocą przychodzą nam doradcy, a także porównywarki kredytów. Podczas podejmowania decyzji zwróćmy uwagę na miesięczną wysokość raty oraz czas spłaty kredytu.

OC dla młodych kierowców

Jeśli jesteś początkującym kierowcą i planujesz kupno pierwszego samochodu, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak wysoki jest obecnie koszt ubezpieczenia OC. Co więcej, OC dla młodych kierowców może kosztować nawet 1500 zł. Czy możemy zapłacić mniej?

Tak, jeśli tylko podejdziemy do zakupu auta z głową. To właśnie ze względu na ceny polis OC dużo młodym kierowcom dużo bardziej opłaca się kupno samochodu używanego. Samochód starszy, ale w dobrym stanie, to gwarancja niższej ceny. Istotna jest również moc samochodu – im większa pojemność silnika, tym więcej zapłacimy. Jak widać, na początku lepiej postawić na miejskie auto. Jeśli naszym marzeniem jest duża moc i mnóstwo koni mechanicznych – poczekajmy, aż zdobędziemy doświadczenie i wypracujemy sobie odpowiednie zniżki.

Inną możliwością obniżenia ceny OC jest zarejestrowanie samochodu na dwóch współwłaścicieli. Jeśli współdzielimy auto z kierowcą doświadczonym, który wypracował już sobie zniżki, koszt ubezpieczenia będzie niższy. Takie rozwiązanie ma jednak pewną znaczącą wadę: jeśli spowodujemy szkodę, wypłata odszkodowanie odbije się na zniżkach obu kierowców. Współdzielenie auta jest więc w dużej mierze kwestią zaufania.

Zakup samochodu używanego, o jak najmniejszej mocy lub zarejestrowanie auta na dwóch współwłaścicieli, z których jeden posiada zniżki, to najlepsze sposoby na obniżenie ceny OC dla młodego kierowcy.

Jeśli nie możemy liczyć na opcję ze współdzieleniem auta, OC dla młodych w dobrych cenach (jednak tylko dla kierowców poniżej 30 roku życia) oferuje You Can Drive. Więcej o ofercie pisaliśmy w „Rankingu stawek OC 2018”. W podjęciu decyzji na temat wyboru najlepszej oferty pomoże również porównywarka ubezpieczeń OC.

Dodatkowe trudności dla początkujących kierowców

Niełatwo jest być początkującym kierowcą. Ale jeszcze trudniejsze okazuje się zdobycie prawa jazdy. Wszystko za sprawą zmian, które zaczną obowiązywać od 4 czerwca 2018 roku. Osoby, które prawo jazdy odbiorą po 4 czerwca tego roku, muszą przygotować się na znaczące obostrzenia w przepisach. Co się zmieni?

Młodzi kierowcy będą musieli przejść obowiązkowy teoretyczny kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. 2-godzinne zajęcia teoretyczne dotyczyć będą takich zagadnień jak czynniki wpływające na bezpieczeństwo czy problematyka wypadków drogowych. Godzinne szkolenie praktyczne polegać będzie na ukazaniu zagrożeń płynących m.i.n z jazdy z nadmierną prędkością. Kurs doszkalający będzie oczywiście wiązał się z dodatkowymi kosztami – 300 zł.

Początkujących kierowców obowiązywać będzie również dwuletni okres próbny. W tym czasie na samochodzie trzeba będzie umieścić naklejkę – zielony listek. Naklejka musi znajdować się na samochodzie przez pierwsze 8 miesięcy, niezależnie od tego, czy kierowca będzie poruszał się autem swoim, czy cudzym. Okres próbny to również limity prędkości dla początkującego kierowcy: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h w obszarze niezabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.


Początkujący kierowca, który chce kupić pierwsze auto, musi wziąć pod uwagę wiele czynników. W związku z wysokimi cenami ubezpieczenia OC warto postawić na kupno samochodu używanego. Jeśli posiadamy zdolność kredytową, możemy zdecydować się na kredyt i auto z nieco wyższej półki, jednak powinniśmy się wtedy liczyć z koniecznością wykupienia droższej polisy ubezpieczeniowej. Jeśli egzamin na prawo jazdy wciąż jeszcze przed nami, szacując koszta weźmy też pod uwagę konieczność ukończenia dodatkowych kursów doszkalających i wydania dodatkowych 300 zł.


Tekst: Olga Gierszal


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
5541 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
12929 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
7388 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.