FINANSE A MOTORYZACJA

UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY – CO TO TAKIEGO?

30 LIPCA 2018

UFG to instytucja, która chroni interesy kierowców. Co bowiem zrobić w sytuacji, gdy kierowca, który spowodował wypadek i uszkodził nasz samochód, nie ma aktualnej polisy OC? Lub jeśli sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Właśnie w takich sytuacjach pomocną dłoń wyciąga do nas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak działa i na jaką pomoc mogą liczyć kierowcy?

ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny - co to takiego

Co to jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?

Członkami Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są krajowe i zagraniczne firmy ubezpieczeniowe, które oferują na terenie Polski obowiązkowe ubezpieczenie OC. Instytucja powstała, aby chronić interesy poszkodowanych kierowców.

W jaki sposób UFG wspiera kierowców?

  • Wypłaca odszkodowania i świadczenia poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez kierowców, którzy nie posiadają ważnej polisy OC,

  • wypłaca odszkodowania i świadczenia poszkodowanym przez kierowców, którzy zbiegli z miejsca wypadku i są nieznani,

  • wypłaca odszkodowania, gdy ubezpieczyciel ogłosi upadłość.

Na tym jednak nie kończy się zakres działań UFG. Zadaniem instytucji jest również ograniczenie liczby nieubezpieczonych pojazdów na polskich drogach. UFG przeprowadza więc kontrole i nakłada kary na nieubezpieczonych kierowców.

Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego – w bazie OC i AC – możemy w związku z tym sprawdzić, czy dany samochód posiada aktualną polisę. Dodatkowo za pośrednictwem strony możemy wnioskować o zaświadczenie informujące o bezszkodowym przebiegu ubezpieczenia.

Jak uzyskać odszkodowanie?

W razie wypadku spowodowanego przez nieubezpieczonego kierowcę lub w sytuacji, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia mamy pełne prawo ubiegać się o odszkodowanie od UFG. Aby to zrobić, wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela, który oferuje OC. Firma ubezpieczeniowa musi przyjąć nasze zgłoszenie i rozpocząć postępowanie likwidacyjne. Wszystkie dokumenty należy dostarczyć do wybranego ubezpieczyciela.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma 30 dni na ogłoszenie decyzji. Najpóźniej w tym terminie otrzymamy pieniądze. Wyjątek mogą stanowić sytuacje sporne, wymagające dodatkowych wyjaśnień.

Jakie konsekwencje poniesie sprawca wypadku bez ważnego OC?

Jeśli sprawca wypadku jest znany, UFG rozpocznie wobec niego tzw. postępowanie regresowe. Ma ono na celu uzyskanie od właściciela samochodu i osoby kierującej równowartości sumy, która została wypłacona poszkodowanemu. Jeśli nie stanie się tak w ciągu 30 dni, sprawa zostanie skierowana do sądu i przejmie ją komornik – wtedy dojdą jeszcze koszta rozprawy oraz naliczane odsetki za zwłokę.

Pamiętaj o ubezpieczeniu OC!

Bez ważnego ubezpieczenia OC UFG nie dość, że nie wypłaci odszkodowania, to dodatkowo nałoży na poszkodowanego karę związaną z brakiem polisy. Nawet bez uczestnictwa w wypadku UFG prędzej czy później skontaktuje się z nami, jeśli nasza polisa nie będzie aktualna. W tym roku kary za brak OC dodatkowo wzrosły, nie opłaca się więc ryzykować. Dodatkowo, jeśli to my spowodujemy wypadek nie mając OC, będziemy musieli wypłacić poszkodowanemu pełną rekompensatę.

Istnieje wiele przesłanek ku temu, by posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Sprawdź więc, do kiedy ważna jest twoja polisa. Informacje na ten temat znajdziesz w dokumentach samochodu, a także na stronie UFG.

Jeśli twoja polisa niedługo wygasa, najwyższy czas poszukać dobrej oferty. Zanim udasz się do jakiegokolwiek towarzystwa ubezpieczeniowego, sprawdź w internecie, które oferty OC są obecnie najlepsze. Wiele firm proponuje dodatkowe zniżki, a za pomocą kalkulatorów można dokonać wstępnych wyliczeń ceny OC. Porównywarka ubezpieczeń to z kolei darmowe narzędzie, dzięki któremu przejrzysz aktualne oferty – znajdziesz w niej najważniejsze informacje na temat każdej z nich, które pomogą ci dokonać wstępnego wyboru.

Co dalej? Wybierz 2-3 oferty i udaj się do ubezpieczalni. Możesz również najpierw porozmawiać telefonicznie z doradcą, który pomoże Ci dobrać ubezpieczenie na podstawie twoich preferencji. Aby się z nim skontaktować, wypełnij formularz kontaktowy. Rozmowa z doradcą do niczego nie zobowiązuje!

Ranking OC – jak wybrać najlepszą ofertę?

W wyborze najlepszej oferty ubezpieczeniowej pomoże ci również nasz ranking OC. Znajdziesz w nim wyselekcjonowane przez nas najlepsze oferty bieżącego miesiąca. Na co zwrócić uwagę, wybierając polisę dla siebie? W przypadku OC – na koszt. Zakres ubezpieczenia jest bowiem regulowany ustawowo, oferty różnią się między sobą wyłącznie ceną. Z kolei w przypadku ubezpieczenia AC i Assistance, należy zwrócić uwagę zarówno na koszt, jak i na zakres ochrony, stawiając na tę ofertę, która najlepiej odpowie naszym wymaganiom.


Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny chroni kierowców, którzy zostali poszkodowani w wypadku spowodowanym przez osobę nieposiadającą OC lub sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Dzięki temu mogą oni liczyć na wypłatę odszkodowania. UFG zajmuje się również kontrolą i nakładaniem kar na właścicieli pojazdów nieubezpieczonych. Warto więc z odpowiednim wyprzedzeniem odnowić swoją polisę OC. Porównywarka ubezpieczeń pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę, a ranking OC zasugeruje, które pakiety ubezpieczeniowe mogą być dla Ciebie najlepsze w danym miesiącu.


Tekst: Olga Gierszal


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6396 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14924 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8528 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.