Kupno samochodu to bardzo ważna i trudna decyzja. Stanowi też spory wydatek, a w związku z tym nie każdego stać na nowe auto. Pozostają nam wtedy pojazdy z rynku wtórnego. Niestety wiele z nich posiada historię, którą sprzedawcy próbują ukryć. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze samochodu?
Numer VIN
Ważne są dokumenty auta, które należy szczególnie wnikliwie sprawdzić przy zakupie samochodu używanego. Istotny jest również numer VIN, z którego dowiemy się najwięcej na temat pojazdu. Czym jest i po co go kontrolować?
Każdy pojazd, który porusza się po drodze, ma swój unikalny numer VIN. Jest to skrót z języka angielskiego, który oznacza numer identyfikacyjny pojazdu (Vehicle Identification Number). Czasem nazywany jest również numerem nadwozia. Co istotne, nie ma dwóch samochodów z tym samym numerem – można go porównać do numeru PESEL. Czy numerem VIN są oznaczane jedynie samochody osobowe? Nie. Każdy inny typ pojazdu również, jak motorowery, motocykle, autobusy, czy samochody ciężarowe.
Numer VIN składa się z:
- Regionu i nazwy producenta pojazdu – trzy pierwsze znaki (WMI). Dla przykładu samochody, które zaczynają się od cyfry „1” zostały wyprodukowane w USA.
- Typu pojazdu specyficznego dla każdego producenta – sześć znaków (VDS). Informacje te są zakodowane przez producenta w kodzie na pozycjach od 4 do 9. Kod ten zawiera dane o wyposażeniu samochodu (pasy, poduszki powietrzne itp.), typie nadwozia, liczbie drzwi oraz serii pojazdu. Ostatni znak w tej sekcji to znak kontrolny, który umożliwia sprawdzenie, czy żaden z pozostałych znaków nie został zmieniony w sposób nielegalny.
- Numeru własnego egzemplarza – osiem znaków (VIS). Na końcowych pozycjach numeru znajdują się cyfry i litery. Umożliwiają one identyfikację konkretnego pojazdu, poznanie wersji silnika, napędu oraz roku produkcji auta.
Numer VIN znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, pod przednią szybą od strony kierowcy oraz na elementach nadwozia, np. przy przednim siedzeniu pasażera.
Nowy czy używany?
Gdy najważniejszym czynnikiem jest cena, odpowiedź jest oczywista – postawmy na zakup samochodu używanego. Warto wspomnieć, że nowe samochody szybko tracą na swojej wartości – prawie połowę ceny już po upływie trzech lat od zakupu. Mimo wszystko nadal jest to duży wydatek oraz poważna decyzja, której skutki będą odczuwalne przez kolejne lata.
O czym pamiętać podczas kupna używanych pojazdów?
Przede wszystkim należy sprawdzić ich przeszłość pod kątem wypadków, jednak pytanie sprzedawców o wady może nam nie zapewnić oczekiwanych odpowiedzi. Oczywistym jest, że sprzedawca będzie chciał jak najszybciej pozbyć się auta za możliwie jak najwyższą cenę. Poproś jednak o jazdę próbną. Dzięki temu będziesz miał okazję przekonać się, jak samochód w rzeczywistości działa i sprawuje się na drodze. Na zakupy zaproś kogoś, kto zna się na tym bardzo dobrze i wie na co należy zwrócić uwagę.
UWAGA: Upewnij się czy samochód nie był kradziony – najlepiej na policji.
Historię każdego pojazdu możesz sprawdzić w bezpłatnym raporcie Centralnej Ewidencji Pojazdów pod adresem historiapojazdu.gov.pl.
Ważne: ofertowe mity i legendy:
Każdy używany samochód sprowadzony zza granicy jest w lepszym stanie niż ten pochodzący z rynku polskiego. Jest bezwypadkowy, serwisowany, ma oryginalny przebieg oraz – co często się spotyka – ma pierwszego właściciela.
Nie daj się na to nabrać!
Kredyt na samochód
Kupno auta wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego też postaraj się dobrze rozplanować budżet, który zamierzasz przeznaczyć na ten cel. Zależy Ci na nowszym modelu, co do którego masz pewność, że jest dobry, a brakuje funduszy? W takiej sytuacji warto postawić na kredyt na samochód, jest to bowiem najtańsze źródło pieniędzy na zakup auta. Poza tym można z niego sfinansować zarówno samochód nowy, jak i kupno samochodu używanego.
Dostępne oferty sprawdzisz w naszej porównywarce kredytów samochodowych. Wybierz tę najlepszą, która będzie odpowiadać Twoim wymaganiom. Porównywarka pomoże Ci dobrać oprocentowanie i wysokość raty według Twoich preferencji!
Kupno samochodu to trudna decyzja, wiąże się to bowiem z dużym wydatkiem. Jeśli decydujesz się na zakup samochodu używanego, pamiętaj, by dokładnie sprawdzić pojazd i źródło, z którego pochodzi, tak, aby mógł Ci służyć przez lata. W razie braku środków najtańszym źródłem gotówki na ten cel jest kredyt samochodowy – oferty przeanalizujesz w naszej porównywarce.
Tekst: Krzysztof Pluta
Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.
Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.
Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!