Advertisement

KONTA, LOKATY

CZYM RÓŻNI SIĘ KARTA KREDYTOWA OD DEBETOWEJ?

27 PAŹDZIERNIKA 2015

Na co dzień często korzystamy z kart debetowych i kredytowych. Dają nam wiele możliwości. Możemy dokonywać wygodnych płatności w sklepach, nie martwiąc się o to, czy mamy potrzebną ilość gotówki w portfelu. Dzięki kartom płatniczym mamy dostęp do środków, których fizycznie nie posiadamy. Karty kredytowe znacząco się jednak różnią od kart debetowych. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Sprawdźmy, na jakich zasadach działa karta kredytowa i karta debetowa oraz jakie są między nimi różnice.

Czym różni się karta kredytowa od debetowej?

Karta debetowa

Karta debetowa jest powiązana z kontem osobistym jej posiadacza. Niejednokrotnie popularna debetówka przyznawana jest do konta ROR (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) niemalże automatycznie – otwieramy konto, a karta debetowa zostaje wysłana na podany podczas spisywania umowy adres. W dodatku zazwyczaj nie ponosimy żadnych opłat za jej założenie i korzystanie (sprawdź w naszej porównywarce kont osobistych).

Bank nie ustala żadnych kryteriów, które należy spełnić, by otrzymać kartę debetową. Nie istotna jest ani wysokość wpływów, ani ich regularność.

Debet na koncie bankowym

Płacąc kartą debetową w sklepach lub wypłacając pieniądze z bankomatu korzystamy z naszych środków zgromadzonych na koncie oraz z debetu. Debet to nic innego jak ujemne saldo na rachunku, które zaistnieje wtedy, gdy wypłacimy więcej pieniędzy, niż posiadaliśmy na koncie. Wówczas na koncie wystąpi ujemny stan konta, a następnie zostaną naliczone odsetki, ale wyłącznie do pożyczonej kwoty.

Oprocentowanie czy okres potrzebny na spłatę debetu ustalany jest przez bank. Z kolei wysokość debetu, to zazwyczaj kwota nie większa od salda zgromadzonych na naszym koncie środków. Tego rodzaju rozwiązanie dobrze jest traktować awaryjnie, wtedy gdy zabraknie nam gotówki na coś co faktycznie nie może czekać do kolejnej wypłaty.

Czy kartą debetową można płacić w internecie?

Oczywiście! Mimo iż często zdarza się, że dokonując płatności zagranicznych widzimy, iż należy podać numer "credit card", czyli karty kredytowej, najczęściej równie dobrze możemy zapłacić kartą debetową.

Aby zapłacić kartą debetową w internecie, najczęściej musimy podać następujące dane: imię i nazwisko właściciela, numer karty, datę ważności karty oraz numer CVV. Pamiętajmy jednak, że zagraniczne płatności wiążą się często z dodatkowymi opłatami, takimi jak prowizja za przewalutowanie.

Karta kredytowa

W przeciwieństwie do karty debetowej – karta kredytowa to swego rodzaju natychmiastowy kredyt przyznawany przez bank, a klient może go zaciągnąć w dowolnym momencie. Aby ją otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową i zarobki na odpowiednim poziomie.

Posiadanie karty kredytowej nie wiąże się z obowiązkiem otwierania dodatkowych produktów finansowych, takich jak na przykład konto osobiste. W przypadku kart kredytowych, ich posiadacz dokonując nimi transakcji korzysta z pieniędzy, które należą do banku. Nie warto wypłacać nimi pieniędzy bankomatu, gdyż takie operacje obłożone są wysoką prowizją, a w dodatku nie korzystają z okresu bezodsetkowego.

Ile kosztuje karta kredytowa?

Tu dochodzimy do sposobu rozliczenia karty kredytowej – kartę możemy spłacić od razu, albo skorzystać z bezodsetkowego okresu, który oferuje nam bank. W zależności od oferty może to być nawet 56 dni na spłatę zadłużenia bez naliczania odsetek. Co oznacza, że na wykazie transakcji, który zostaje wysłany przez bank, po każdym okresie rozliczeniowym, nie będą naliczone odsetki za wykonane transakcje bezgotówkowe. Jednakże jeśli nie spłacimy naszego zobowiązania od razu i zdecydujemy, że spłacimy je dopiero po wyznaczonych 56 dniach to i tak musimy zapłacić "minimalną kwotę do spłaty" obliczoną przez bank.

Ponadto za kartę kredytową pobierane są dodatkowe opłaty, miesięczne lub roczne, a bank ma prawo do naliczenia ich nawet w miesiącu, w którym nie korzystaliśmy z karty i przyznanego nam limitu.

Karta kredytowa – wygodna forma kredytu

Karta kredytowa to naprawdę wygodna forma kredytu. Jeśli będziemy korzystać z niej mądrze, może się okazać, że pożyczamy pieniędze od banku... za darmo. Wystarczy ściśle trzymać się terminów ustalonych przez bank. Jeżeli spłacimy zadłużenie na karcie w ciągu okresu bezodsetkowego, nie zostanie nam naliczony żaden procent.

Oczywiście należy pamiętać o wspomnianych wyżej opłatach miesięcznych lub rocznych. Nietrudno jednak znaleźć kartę kredytową, która tych opłat jest całkowicie pozbawiona.

Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa umożliwia nam pożyczenie pieniędzy od banku w wygodnej formie i wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Nie musimy szybko wnioskować o kredyt, wystarczy, że zapłacimy kartą w sklepie. Jest to wygodne rozwiązanie np. w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, kiedy pieniądze są nam potrzebne na szybko, czy innych niespodziewanych i koniecznych wydatków. Karta kredytowa umożliwia nam uzyskanie dodatkowych środków np. pod koniec miesiąca, kiedy kończy nam się wypłata, a pilnie potrzebujemy pieniędzy. Zadłużenie można wygodnie spłacić z kolejnej wypłaty.

Pieniądze zgromadzone na karcie kredytowej często są dodatkowo chronione, np. przed kradzieżą.

Karty kredytowe dają nam również możliwość dodatkowych zarobków lub uzyskania prezentów. Często gromadzone są na nich punkty, które później możemy wymienić na nagrody. Promocje obejmują również zwrot części wydanych pieniędzy w formie cashbacku.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Karta kredytowa to duże udogodnienie. Zanim jednak zdecydujemy się ją nabyć, przeanalizujmy dokładnie wady i zalety posiadania karty kredytowej oraz swoją zdolność kredytową. Pamiętajmy, że płacąc kartą kredytową zadłużamy się w banku. Takie zadłużenie musimy mieć z czego spłacić. Uważajmy więc na to, aby nie nadużywać karty, by nie wpaść w spiralę zadłużeń. 

Jeśli tylko będziemy używać karty kredytowej rozważnie, okaże się ona wygodną i korzystną formą kredytu, umożliwiającą elastyczne pożyczanie pieniędzy wtedy, gdy będą nam one potrzebne.

Podsumowanie: różnice między kartą kredytową a debetową

Karta debetowa dołączana jest do naszego rachunku bankowego. Zazwyczaj nie musimy płacić za korzystanie z karty debetowej – prowizje mogą być pobierane np. za wypłatę z bankomatu. Jeśli jednak przekroczymy środki dostępne na koncie, skorzystamy z tzw. debetu. Za pożyczoną kwotę zostaną nam naliczone odsetki.

Karta kredytowa nie wymaga otwierania konta, czy posiadania jakichkolwiek dodatkowych produktów bankowych. Jest wygodną formą kredytu. Jeśli będziemy korzystać z karty kredytowej z głową i spłacać zadłużenie jeszcze w trakcie okresu bezodsetkowego – nie zostaną nam naliczone żadne opłaty. Jeśli jednak spłacimy kartę z opóźnieniem, musimy liczyć się z wysokim oprocentowaniem.

Karta debetowa i kredytowa to ogromne udogodnienie dla każdego z nas, szczególnie, że dodatkowe pieniądze są dosłownie na wyciagnięcie ręki. Należy jednak pamiętać, aby z obu produktów zawsze korzystać z głową i nie dopuścić do sytuacji, w której wykorzystujemy kolejny limit tylko po to by spłacić poprzednie zobowiązania.


Sprawdź również nasz ranking kont osobistych!


Zapisz się do naszego newslettera.
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
8199 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
19131 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
10932 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.