KONTA, LOKATY

JAK NAUCZYĆ NASTOLATKA OSZCZĘDZAĆ?

29 LISTOPADA 2018

Gdy Twoje dziecko wchodzi w okres nastoletni naturalnie wzrastają jego potrzeby i wymagania finansowe wobec Ciebie – większa ilość spotkań ze znajomymi, pojawiają się pierwsze samodzielne wyjazdy, koncerty, wyjścia do kina, czy też spotkania w restauracjach. Wszystko to kosztuje, a dzieci w wieku nastoletnim potrafią być bardzo roszczeniowe jeżeli chodzi o pieniądze otrzymywane od rodziców. Właśnie dlatego jak najwcześniej warto zacząć uczyć osczędzać. Sposobów jest naprawdę sporo, kilka z nich przedstawiamy poniżej.

jak nauczyc oszczedzac

Kieszonkowe na drobne wydatki

Kieszonkowe wypłacane przez rodziców nastoletniej pociesze pozwoli jej ustalić własny „budżet” na codzienne wydatki – zakupy w szkolnym sklepiku, wyjścia ze znajomymi, czy też zaopatrzenie się w drobne gadżety. Oczywiście to jaką stawkę wynegocjuje pociecha zależy od Twoich możliwości finansowych, warto jednak wprowadzić nawet symboliczne kieszonkowe. Dzięki temu dziecko będzie mogło nauczyć się planować swoje własne wydatki. W dzisiejszych czasach świetnie sprawdzi się konto bankowe założone nastolatkowi, własna karta płatnicza oraz aplikacja mobilna na telefon – dzięki temu będzie mógł sprawdzać na co wydał całe kieszonkowe.

Chcąc uzmysłowić dzieciakowi jak działają finanse całej rodziny, warto pokazać mu własny rachunek bankowy, comiesięczne obciążenia, wyciągi z rachunków, oszczędności i wydatki ponoszone bezpośrednio na dziecko. Dziecko wiedząc ile kosztuje utrzymanie domu i jaki procent możliwości budżetu stanowią jego prośby o wiele łatwiej zrozumie, że w danym miesiącu nie da się ich przykładowo spełnić.

Lokata na większe cele – nauka cierpliwości i oszczędzania

Gdy dziecko chce dokonać zakupu czegoś większego – nowego telefonu, roweru lub drogiej wycieczki – rolą rodzica będzie umożliwienie mu tego i finansowe wsparcie. Z drugiej strony można to połączyć z edukacją finansową i zakładać na poszczególne cele lokaty lub konta oszczędnościowe.

Na takowe zarówno rodzice jak i nastolatek co miesiąc wpłacają określoną kwotę, aż do osiągnięcia niezbędnej sumy. Kalkulatory lokat pozwalają dokładnie określić po jakim czasie określona suma pieniędzy przyniesienie określony zarobek co pomoże dziecku stopniowo śledzić postępy oszczędzania.

Nie odmawiaj dziecku prób zarobienia własnych pieniędzy

Z pewnością doskonale pamiętasz, gdy sam w wieku nastoletnim cierpiałeś na chroniczny niedobór gotówki. Jeżeli Twoje nastoletnie dziecko wykazuje inicjatywę samodzielnego wspomożenia swojego skromnego budżetu, to nie powinieneś mu tego utrudniać. Nie musi od razu iść do tradycyjnej pracy, która mogłaby odbici się na wynikach szkolnych – w dzisiejszych czasach jest wiele innych źródeł generowania dodatkowych zarobków.

Dorywczych prac w sieci jest ogrom, a oprócz nich zostają również bardziej „staroświeckie” sposoby dorobienia do kieszonkowego – jak odśnieżenie podjazdu starszej sąsiadce zimą, zgrabienie liści, skoszenie trawy, czy też handel wymienny z rówieśnikami.


Zapraszamy Cię do naszej grupy na Facebooku: Promocje finansowe, na których zarobisz.

Publikujemy w niej informacje na temat najbardziej opłacalnych promocji finansowych na rynku. Dokładnie analizujemy oferty i tłumaczymy co zrobić, aby na każdej promocji tylko i wyłącznie skorzystać.

Dołącz do grupy, a wszystkie oferty znajdziesz w jednym miejscu i zawsze będziesz na bieżąco z najkorzystniejszymi promocjami!


Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
10908 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
25452 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
14544 zadowolonych Klientów