KONTA, LOKATY

LOKATA WALUTOWA CZY ZŁOTOWA?

26 KWIETNIA 2016

Pieniądze, które wpłaca się na lokatę bankową, powinny dawać zyski. Taka jest główna idea banków i klientów, którzy decydują się lokować własne oszczędności i szukają najlepszej możliwości, aby to im się naprawdę opłaciło. Wielu klientów rozważa opcję lokaty walutowej. Czy słusznie?

waluta

Oprocentowanie lokaty

Lokata walutowa na ogół nie różni się niczym od lokaty w złotych poza tym, że lokowanie na niej pieniądze przybierają wartość odpowiadającą konkretnej, obcej walucie np. popularne do tej pory euro, frank, dolar bądź funt. Poza tym klient skupia się na tych samych kryteriach, które interesują go w każdej innej lokacie, czyli oprocentowanie, długość trwania lokaty, minimalna kwota itp. Biorąc jednak pod uwagę możliwość mnożenia pieniędzy, interesujące są prognozy, ile pieniędzy uda nam się “zarobić” utrzymując daną kwotę na lokacie przez, powiedzmy, 12 miesięcy.

W przypadku lokaty złotowej sprawa jest prosta. Wystarczy do własnego depozytu na lokacie dodać przeliczony procent. Zwykle przedstawia się on w formie oprocentowania rocznego, dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas tego zabiegu, zwłaszcza gdy nasza lokata wynosi mniej niż 12 miesięcy. Jeśli wpłacona kwota to, załóżmy, 9 tyś zł, a oprocentowanie lokaty wynosi 2,5% to możemy założyć, że po roku czasu nasze oszczędności na lokacie wyniosą około 9225 zł przed odjęciem podatku Belki (podatku odsetek kapitałowych). Po takim wyliczeniu można stwierdzić, czy dana stopa procentowa nam odpowiada i czy będziemy usatysfakcjonowani takim zyskiem.

Pamiętajmy, że stawki oprocentowania lokat walutowych zależą od wysokości stopy procentowej w banku centralnym - dla każdego kraju i każdej waluty jest to inny bank. Oprocentowanie może być zatem niższe niż w polskich lokatach złotowych.

Uwaga na wahania kursu waluty

Wybierając lokatę walutową musimy uwzględnić dodatkowo jedną ważną opcję - kurs walutowy. To od niego zależy, ile zarobimy i czy zarobimy. Istnieje bowiem niestety taka możliwość, że kurs znacząco spadnie i odniesiemy starty.

Druga strona medalu jest taka, że jeśli zamykając lokatę kurs będzie wyższy niż w momencie jej zakładania, możemy się na takiej lokacie naprawdę wzbogacić. Wyjdziemy na tym nawet lepiej niż gdybyśmy założyli zwykłą lokatę w złotych. Ta druga ewentualność jest na tyle kusząca, że klienci decydują się na lokatę walutową nie zastanawiając nad możliwymi przykrymi konsekwencjami. Lokatę walutową natomiast warto zakładać z głową i po wcześniejszym zapoznaniu się z rynkiem walut.

Nie wystarczy wybrać waluty, która w tabeli stoi po najwyższym kursie, należy już wcześniej obserwować jej wahania na rynku. Można poradzić się specjalistów w tej dziedzinie lub samemu obserwować kursy i podjąć decyzję. Oczywiście nie sposób przewidzieć nagłych skoków i spadków, jednakże wcześniejsze zapoznanie się z rynkiem walut pozwala na zmniejszenie ewentualnego ryzyka.

Lokata walutowa czy złotowa?

Jeśli pieniądze, które zamierzasz umieścić na lokacie są Twoimi jedynymi oszczędnościami, lepiej nie ryzykować. Oczywiście możesz liczyć na to, że kurs danej waluty wzrośnie a Ty zarobisz pokaźną sumę, jednak musisz pamiętać też o możliwym spadku i utraceniu jakiejś części swoich oszczędności. Lokata walutowa jest zatem dobra dla osób, które nie boją się podjąć ryzyka a w razie niepowodzenia nie będą mieli do siebie pretensji czy żalu, a tym bardziej nie stracą swoich jedynych oszczędności potrzebnych im do życia. Z kolei dla tych, którzy wolą pewne i bezpieczne rozwiązania, zdecydowanie poleca się lokatę złotową z atrakcyjnym oprocentowaniem. Jeśli zdecydowałeś już jaka lokata jest dla Ciebie, sprawdź oferty lokat dostępne w naszej porównywarce.Koniecznie zapisz się do naszego newslettera
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz, bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6408 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14952 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8544 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.