KREDYTY, POŻYCZKI

ILE KOMORNIK MOŻE ZABRAĆ Z PENSJI?

9 PAŹDZIERNIKA 2017

Przekazanie zadłużeń w ręce komornika kojarzy się z zajęciem wszelkich pieniędzy dłużnika i pozbawieniem go mienia. Oczywiście egzekucja komornicza to bardzo trudna sytuacja. Komornik nie może nas jednak pozbawić wszystkich środków do życia. Ile obecnie wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Ile komornik może zabrać z pensji dłużnika?

Ile komornik moze zabrac z pensji

Kwota wolna od zajęcia komorniczego

Komornik nie może zabrać nam wszystkich pieniędzy. Oczywiście to, ile nam zostawi, zależy od naszego źródła utrzymania - ktowy są różne w zależności od tego, czy pracujemy w oparciu o umowę o pracę, czy może utrzymujemy się z emerytury lub renty.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego to pieniądze, które komornik musi pozostawić dłużnikowi. Bez względu na to, jak wysokie jest nasze zadłużenie, komornik nie może zabrać nam nawet złotówki poniżej określonej kwoty.

Na kwotę wolną od zajęcia komorniczego nie ma wpływu wysokość czy ilość naszych zadłużeń. Jest ona regulowana odgórnie i zależy od wysokości wynagrodzenia minimalnego w danym roku. Jeśli wynagrodzenie minimalne wzrasta, wzrasta również kwota wolna. 

Ile komornik może zająć z pensji?

Kwota wolna od zajęcia komorniczego wyliczana jest na podstawie płacy minimalnej dla zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę.

Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 2100 zł brutto - daje to 1530 zł netto. Te pieniądze komornik musi pozostawić do dyspozycji dłużnika, aby ten miał za co się utrzymać.

Umowa o pracę a kwota wolna od zajęcia komorniczego

Zasada głosi, iż komornik może zająć 50% pensji osoby zatrudnionej na umowę o pracę. Niezależnie jednak od tego, ile zarabiamy, 1530 zł miesięcznie to kwota, którą komornik bezwzględnie musi nam zostawić.

Jeśli zarabiamy więcej, zastosowanie znajdzie zasada zajęcia 50% z pensji netto. Jeśli zarabiamy pensję minimalną bądź nieco więcej, komornik zabierze nam tylko kwotę powyżej 1460 zł.

Przykładowo:

Jeśli zarabiamy 1600 zł miesięcznie, kwota zajęcia komorniczego wyniesie 70 zł, natomiast pozostałe 1530 zł zostanie dla nas.

Jeśli z kolei zarabiamy 4000 zł miesięcznie, komornik zabierze nam 2000 zł, a pozostałe 2000 zł pozostawi do naszej dyspozycji. W tym przypadku zastosowanie znalazła zasada 50%.

Umowa zlecenie a zajęcie komornicze

Niestety w przypadku umowy zlecenia kwota wolna od zajęcia komorniczego nie istnieje. Komornik może zająć całą naszą pensję. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki.

Zgodnie z artykułem, 833 paragrafem 2 Kodeksu postępowania cywilnego, również osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie mają w tej kwestii swoje prawa.

Wyjątek stanowi bowiem sytuacja, kiedy umowa zlecenia jest naszym jedynym źródłem dochodu i ma charakter stały oraz powtarzalny. Świadczenie musi być wypłacane w regularnych odstępach czasu (np. tak jak w przypadku umowy o pracę, miesięcznie), a umowa zawarta jest na dłuższy okres, bądź jest systematycznie odnawiana. Dochody z umowy zlecenia muszą również być jedynym źródłem naszego utrzymania, zapewniającym minimum egzystencji.

W takiej sytuacji egzekucja wynagrodzenia odbywa się na takich samych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę. Komornik musi pozostawić dłużnikowi wartość pensji minimalnej. W przypadku umowy zlecenia, gdzie minimalna stawka godzinowa to 13,70 zł brutto, minimalna pensja netto wynosi 1560 zł.

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika

Czy komornik może zająć konto bankowe dłużnika? Tak, jednak również w tej sytuacji nie może on zająć wszystkich naszych pieniędzy, niezależnie od źródła, z którego pochodzą. Kwota wolna od zajęcia komorniczego z rachunku bankowego wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli 1575 zł. Są to środki, które należą do dłużnika, bank nie potrzebuje więc zgody komornika, aby wypłacić te pieniądze osobie zadłużonej.

Co więcej, jeśli zabraknie nam pieniędzy, możemy ubiegać się o zwolnienie części środków na koncie z egzekucji komorniczej. W tym celu należy złożyć wniosek do wierzyciela. 

Jeśli zastanawiasz się, kto jeszcze ma wgląd w Twoje konto osobiste i ma prawo śledzić wykonywane na nim operacje, przeczytaj nasz artykuł „Kto ma wgląd w konto bankowe?”. Wbrew pozorom, istnieją instytucje, które mogą sprawdzać, jakich operacji dokonujesz na swoim koncie.

Podsumowanie: komornik nie może pozbawić nas środków do życia

Dzięki istnieniu kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, komornik nie może pozbawić nas wszystkich pieniędzy. Największe prawa w tej kwestii posiadają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, jednak również pracujący na umowie zlecenie mają się jak bronić. Komornik musi pozostawić nam równowartość płacy minimalnej, aby zapewnić nam przynajmniej minimum egzystencji. W przypadku egzekucji komorniczej nie warto więc wpadać w panikę. Najlepszym rozwiązaniem jest spokojne i szczegółowe zaplanowanie budżetu, aby pieniądze, które pozostawił nam komornik, wystarczyły na cały miesiąc.


Tekst: Olga Gierszal
Zapisz się do naszego newslettera!
Wyślemy Ci wiadomość tylko wtedy, gdy na rynku pojawi się PRAWDZIWA OKAZJA. Dzięki niej zaoszczędzisz bądź powiększysz swoje oszczędności. Warto!

POWIEDZ NAM, CZEGO SZUKASZ A ZNAJDZIEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ

WYPEŁNIJ FORMULARZ ODDZWONIMY DO CIEBIE!

W CONFRONTERZE MASZ WIELE SPOSOBÓW NA ZARABIANIE

PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
PORÓWNAJ NAJLEPSZE LOKATY
6387 zadowolonych Klientów
NA KONCIE BANKOWYM
ZACZNIJ ZARABIAĆ
NA KONCIE BANKOWYM
14903 zadowolonych Klientów
NAJTAŃSZY KREDYT
WYBIERZ
NAJTAŃSZY KREDYT
8516 zadowolonych Klientów
Ta strona używa plików cookies. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies i rezygnacji z możliwości ich stosowania w swojej przeglądarce internetowej. Korzystanie z niniejszej witryny internetowej jest równoznaczne ze zgodą Czytaj więcej.